Living > Interiér > Ložnice > Přehozy pro rychlé stlaní

Přehozy pro rychlé stlaní

19. 1. 2016 | Ložnice

Pro řadu z nás je ranní vstávání velmi náročným počinem a narychlo opuštěná postel může připomínat následky zemětřesení. Přestože by peřiny měly před zastláním nejprve provětrat, hodí se mít po ruce přehoz. Díky němu postel rychle upravíte do vkusné podoby.

Vybírejte podle citu

Málokdo dnes nechává peřiny vyvětrávat přehozené přes rám okna. Přesto bychom jim před stlaním měli dopřát přísun vzduchu, aby z nich vyvětralo teplo a pot. Na druhou stranu nechávat postel celý den nezastlanou není právě estetické a ani hygienické.

Jistě si nepřejete, aby peřiny po celý den zachytávaly prach. Občas si potřebujete na postel sednout ve venkovním oblečení nebo si v podvečer rádi odpočinete na zastlané posteli s knihou v ruce. Aby lůžko působilo vkusně, i když k vám neplánovaně dorazí opravář topení, nemusíte trénovat hotelové stlaní a dokonalost svého výsledku ověřovat odrážející se pětikorunou. Pořiďte si praktický a s interiérem ladící přehoz. Díky němu v místnosti rychle vytvoříte upravený a útulný dojem.

Vyhrajte si s barevným laděním

Při výběru textilie se řiďte především svým pocitem. Přehoz je výrazným prvkem místnosti a budete se na něj dívat každý den. A když dokáže lahodit vašemu pohledu, budete se na pravidelné stlaní snad i těšit.

Aby přehoz a s ním i dominantní postel v ložnici vynikly, pohrajte si s kontrasty barev a jejich odstínů. Zkuste narušit barevnou kompozici - máte-li světlý nábytek i výmalbu, vybírejte přehoz tmavší.

Textilní přehoz by se měl snadno udržovat. Peřiny ochrání před prachem a nečistotami, sám je však nachytává. Při výběru tedy myslete i na to, jak daný typ materiálu budete čistit. Přehoz by neměl být příliš těžký, aby se dal snadno vyklepat. Je vhodné vybírat i materiál, který budete moct vyprat v pračce.

Před syntetickými materiály dejte předost přírodním – bavlně, vlně či lnu. Jsou prodyšné, a tak budou i lůžkoviny pod nimi dýchat a nezatuchnou.

Nechte si ušít vlastní

Nabídka textilních přehozů je hojná, možná vás ale ani tak neoslovila a stále hledáte originální kousek. V posledních dekádách si mezi ručními pracemi českých tvůrkyň našel své místo patchwork a quilting. Historie prošívaných vzorových pokrývek sahá až do 14. století. Evropu tou dobou sužovaly tuhé zimy a angličtí rytíři se do křížových výprav vybavovali právě quilty. Následně se sešívané deky osvědčily v dobách osidlování Ameriky. Chudí osadníci neměli dostatek látek a díky metodě patchwork mohli pro výrobu pokrývek použít zbytky látek.

Quilt je tvořen třemi vrstvami textilií, jednobarevnou spodní stranou, měkkou vatelínovou výplní a vzorovanou lícní stranou. Ta dává prostor rozmanitým patchworkovým obrazcům. Quliting je pro anglosaský svět tradiční záležitostí stejně jako pro Čechy paličkování či draní peří. Dívky a ženy všech generací se při tvorbě prošívaných dek scházely a vyprávěly si příběhy reálné i smyšlené. V 70. letech minulého století zažíval quilting doslova revoluci a postupně se vydával i do dalších koutů světa, zejména do Evropy. Dodnes se nejen v amerických domácnostech vytvářejí quilty s jistým generačním odkazem.

Patchwork je technikou náročnou na čas i trpělivost tvůrce. Pokud s ním nemáte zkušenosti, není na škodu obrátit se s požadavkem na zručnou švadlenu, která se technikou zabývá. Důležité je však dobře rozmyslet zadání a hned při sjednávání zakázky se domluvit na jasné představě. Pro ujasnění zadání vám pomůže, když si odpovíte na základní otázky:

  • Budete quilt používat výhradně jako přehoz, nebo i jako přikrývku?
  • V jakém interiéru budete quilt používat? Od barevné kompozice místnosti, ale i stylu zařízení se odvíjí barevné pojetí quiltu a jeho vzorování. Ideální je tvůrkyni místnost představit například na fotografii, aby si dokázala vytvořit reálnou představu.
  • Pro koho má být patchwork určen, případně pro jakou událost? Například tradiční patchworkové vzory v sobě skrývají jistou symboliku.
  • Jak velký quilt chcete mít? V prvé řadě bude rozdíl, jestli je zadáním quilt pro miminko (velikost pokrývky bude 80–110 cm), na jednolůžko či dvoulůžko. Neopomeňte si předem ujasnit, jestli má přehoz pouze zakrývat peřiny, nebo budete chtít přehoz s přepadem přes hrany lůžka. Umístění postele v místnosti určí, jestli se hodí přepady na všech stranách postele, nebo jen v bocích.
  • Budete chtít do přehozu zakomponovat i starší textilie, které vám připomínají důležitou osobu či životní událost? Je nutné tvůrkyni předem se stavem textilie seznámit a zjistit zda je tato varianta možná. Zejména u kombinace starých a nových látek je nutné počítat s riziky, které s sebou opotřebení textilie nese.

Jak se o přehoz starat

Zejména u ručně šitých přehozů není moudré příliš časté praní. Urychlíte tak opotřebení látek a především pojících stehů. Přehoz není vystaven pravidelnému opocení tak jako povlečení pokrývek. Proto k pravidelné údržbě přehozu postačí jeho vyklepávání. Sundaný přehoz složte na židli, komodu či prádelník.

Při praní zohledňujte použitý materiál textilního prvku a snažte se prát na nejnižší teplotu. Zejména u ručně šitých přehozů se vyvarujte použití aviváže, prodloužíte tím životnost vláken a sešitých spojů. Pro praní v rámci velkého úklidu domu zvolte raději teplé měsíce, kdy může schnout na čerstvém vzduchu. Zastýlejte teprve po důkladném proschnutí.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, shutterstock.com

Dále čtěte

Ložnicová pohoda v přírodních tónech

Ložnicová pohoda v přírodních tónech

Moderní současná ložnice už dávno není jen krátkou zastávkou před ulehnutím ke spánku. Je příjemnou místností s vhodným vybavením, úložnými prostory a působivými šatními skříněmi. Aby vše v tomto prostoru odráželo osobitý styl bydlení, je dobré vybrat nejen módní barvu, ale i takové odstíny, které nám navodí atmosféru pohody a uvolnění. To vše naší ložnici mohou dodat právě přírodní tóny.

Patchwork – dekorační vzor interiérů s bohatou minulostí

Patchwork – dekorační vzor interiérů s bohatou minulostí

Není mnoho dekoračních motivů, o nichž bychom mohli říci, že se do našich interiérů probojovaly až z dávných dob, ba možná dokonce až z pravěku. O patchworku to však můžeme s klidnou duší prohlásit stoprocentně.

Přehoz na postel

Přehoz na postel

Nemáte doma peřináč ani dostatek uskladňovacích prostor? Narušují podle vás peřiny a polštáře celkový dojem ze stylu vaší ložnice? Nechcete převlékat peřiny a prostěradla tak často? Řešením pro vás může být přehoz na postel.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Pistácie (Řečík)

Pistácie (Řečík)

Pistácie pravá neboli řečík pravý (Pistacia vera) je strom teplých suchých krajů středního Východu a Středomoří. Druhy...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 147 témat)

Poslední příspěvky

Bibi53
od: Bibi53 | 27. 09. 2016, 13:04

Hezké odpoledne, Květinko, to je super, že bude... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 27. 09. 2016, 10:40

Jsem tady "na skok" tak že slušně po... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 27. 09. 2016, 09:26

Přeji pěkný den U nás to vypadá zase na nádh... Číst

richardsonec
od: richardsonec | 27. 09. 2016, 09:25

tak pokud máte dům, kde můžete mít kancelář, ta... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist