Postele s nebesy do vaší ložnice

26. 4. 2012 | Ložnice

- Velikost písma +

O tom, že by ložnice měla být místem odpočinku bez rušivých elementů v podobě televize nebo počítače už se napsalo mnohé. Stejně jako o kvalitních matracích a neméně kvalitních postelích, ovšem ložnice má být také místem romantickým. A kde jinde se inspirovat romantikou než na hradech a zámcích?

Tam odtud totiž nebesa a baldachýny pocházejí. Pravda, jejich původním úkolem nebylo místnost zdobit nebo jí dodávat nádech romantiky, ale především chránit soukromí pána a také jej zahřívat. Proto byly postele chráněny těžkými závěsy, které zajišťovaly obojí. Teprve s výstavbou zámků, kde se více jak na bezpečnost klad důraz na styl a okázalost, nahradily těžké závěsy lehké látky, které už měly funkci zdobnou, ale stále i ochrannou. Ochraňovaly šlechtu nejen před dotěrnými zraky služebnictva, ale také před nepříjemným hmyzem. Nutno podotknout, že v dřívějších dobách stála robustní postel vždy uprostřed ložnice a podél stěn našly místo už jen nízké komody.

Dnes už máme na vybavení ložnice podstatně méně místa a tak jsme od podobných dekorací upustili. Ale možná je to škoda a všimli si toho i návrháři, kteří se snaží do našich domovů zase styl časů dávno minulých nenápadně vrátit. Postele nám vrací zpátky na výslunní ložnice, tedy do popředí, nikoliv namáčknuté ke zdi a na postele tvoří nejrůznější konstrukce, ať už železné nebo dřevěné, na které se dají nebesa nebo závěsy umístit. Moderní trendy velí použít látky jemné, ale přesto barevné. Barvy mají ladit s ostatními látkami v ložnici, ovšem nikoliv s lůžkovinami. Romantické duše mohou klidně sáhnout po voláncích a kanýrech, v opačném případě volte hladké a čisté linie, které vaší ložnici dodají elegantní vzhled. Stylové jsou barvy pastelové, nebo drobné kvítky. Výběr látky záleží čistě na vás, ale vězte, že čím lehčí látka, tím příjemnější spaní. Silné a těžké závěsy vás v posteli doslova obklíčí a bude se vám špatně dýchat i spát, navíc se tyto látky velmi špatně udržují a bývají plné prachu, který se v nich rád usazuje. Pokud zvažujete, zda si nebesa pořídit, pak vězte, že mají i funkci praktickou, kterou oceníte především v letních měsících, kdy na naše ložnicepodnikají nájezdy hordy hmyzu.

Nebesa si můžete pořídit, i když jste s nimi původně vůbec nepočítali. K posteli si jednoduše přiděláte opěrnou konstrukci, na kterou nebesa připevníte. Konstrukce může být připevněna buď k posteli, nebo ke stropu. Pro opravdové fajnšmekry je možné do nově vzniklého prostoru namontovat také intimní osvětlení nebo rádio.

Postele - inspirativní fotogalerie

 postele inspirace fotogalerie

Pokud se vám nechce stavět mohutnou konstrukci na nebesa, pak investujte do přenosných baldachýnů, které lze snadno připevnit i sundat. Dokonce jsou pratelné v pračce, takže odpadá složité čištění. Velkou radost s baldachýnem uděláte i svým dětem, k dostání jsou s osvětlením i dětskými motivy.

Text: Petra Martišková

Foto: bedroomfurnituremart.com, bedroomfurniturediscounts.com, nabuzz.com, theoldebarnhotel.co.uk, tripwow.tripadvisor.com, ardleighbedandbreakfast.co.uk, select2gether.com, ba-stores.com, buildingscheme.com

Diskutujte o tomto tématu Diskutujte na Living fóru!

Komentáře ke článku

Přidat komentář Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
captcha

Rostlina dne

Puškinie

Puškinie

Puškinie je vytrvalá pozemní bylina. Květy jsou oboupohlavné, jsou v květenstvích, ve vrcholových hroznech. Plodem je...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(25 382 aktivních uživatelů 72 356 témat)

Poslední příspěvky

Pavča.

Dřevěná vana do koupelny

od: Pavča. | 28. 07. 2014, 07:25

Že mi přijdou nehodící se (tudíž nevkusné) ty ... Číst

benfik

zahrada ve svahu

od: benfik | 28. 07. 2014, 04:10

věčný to boj.. Číst

benfik

Zvolit pro začátečníka tyto AKU nůžky?

od: benfik | 28. 07. 2014, 04:07

Na tohle nemusíš být profesionál:) největším ne... Číst

Jan Franěk

Před odjezdem na dovolenou

od: Jan Franěk | 28. 07. 2014, 03:50

SAmozřejmě zabezpečit dům/byt. To můžeme prové... Číst

Celé diskuzní fórum o bydlení

ABradio - poslouchej online!

Čtěte také

TOPlist