Living > Interiér > Ložnice > Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové

Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové

10. 1. 2011 | Ložnice

Dnes se budeme věnovat realizaci zelené ložnice. Jedná se o do detailu propracovaný prostor, ve kterém je vyřešeno samotné spaní, ale i šatna, která je bezpochyby provozní výhodou.

Typologické požadavky na ložnici:

Základní funkcí ložnice je klidný spánek. Aby toho bylo dosaženo, je nutné zachovat určité typologické danosti takové prostoru. Předně ideální orientace ložnice by měla být na východ. V případě, že to dispozice neumožňuje, oželte orientaci ložnice rodičů na úkor dětí, které musí mít ložnici (dětský pokoj) orientovány na jih anebo jihozápad.

Minimální plocha ložnice je často opomíjena a především v pražských bytech se často setkáváme se spaním na velice malém prostoru. Přitom minimální plocha ložnice pro jednoho člověka je 8m2, pro dva 12m2 při standardní výšce 2,3 (podkroví) - 2,6 m (bytový dům). Do této plochy se samozřejmě nepočítají vestavěné skříně. Pokud vaše ložnice nedosáhne těchto parametrů, nedochází ke správné výměně vzduchu a pokud se dostatečně nevětrá, dochází k nepříjemnému narušení spánku.

Velká fotogalerie jak vymalovat ložnici

Jak vymalovat ložnici fotogalerie

Dalším aspektem typologického vzorce pro ložnici je její šířka, která by nikdy neměla být užší, než 2,4m. Tento rozměr totiž umožňuje přístup k manželské posteli z obou stran. Ložnice by měla mít možnost zatemnit v případě potřeby a měla by být situována v nejklidnější části bytu s co možná nejkratším přístupem k toaletě.

Umístění šatny v interiéru ložnice je samozřejmě výhodou, která zlepšuje pocit z užívání a zároveň řeší problém s úložnými prostory. 

Jak navrhnout ložnici:

Laicky lze říci, že nejdříve si najděte místo pro umístění postele. Snažte se, aby byla pokud možno proti oknu, nebo aby okno bylo po jedné straně. Umístění hlavy pod okno a topení je nevhodné a pod střešní okno díky měsíci v případě úplňku a špatného zatemnění docela nesnesitelné. Dále je důležité nalézt prostor pro umístění šatní skříně - úložných prostorů. Nezapomínejte, že k šatní skříni musíte mít přístup a to samé platí o jejím otevírání. V ložnici je dobré pamatovat na osvětlení pro večerní čtení a je vhodné promyslet rozvod elektřiny, který umožní vypínat světla s pohodlí postele. Barevnost je věcí vkusu, ale velice často se volí barvy tlumené, studenější, klidnější. Podlahy je dobré řešit s ohledem na bosé nohy - tedy kde to jde koberečky. 

Nepřehlédněte - velká galerie ložnic

ložnice inspirace fotogalerie

Zelená ložnice s šatnou

Dispozice:
Pokud jde o ložnici, vždy je důležité zachovat přístup k manželské posteli z obou stran. Tato ložnice je situována v rohu budovy a díky tomu disponuje dvěma okny. Designérka prostor rozdělila na část pro spaní a část pro šatnu. Úložné prostory a police jsou situovány na prakticky všech stěnách, které to umožňují - mimo vstupu a oken. Šatna je opticky oddělena stěnou, která se směrem vzhůru rozestupuje. Osvětlení je zakomponováno pomocí sádrokartonových podhledů.

Provoz:

Z provozního hlediska je ložnice rozdělena do dvou samostatných prostorů - na ložnici a šatnu. Oba prostory jsou designově natolik propojeny, že tvoří jednolitý soubor. Je zachován průhled z postele na protější okno. Ve spodních částech je dělící stěna rozšířena, aby se naplno využil její potenciál pro skříňky na šuplíky. Horní část se zužuje téměř na šířku vestavěných šatních skříní. Horizontální členitost využívá správně různých výšek, které jinak vnímá člověk ležící a jinak stojící. Zajímavé jsou skříňky u manželské postele, kde levá skříňka je protažena až ke stěně a vytváří tak polici, která se kompozičně snoubí s policovým systémem u "hlavy" postele. Čistě z provozních důvodů je stěna za postelí obestavěna dřevem, které chrání stěnu před ušpiněním. Podlahy jsou opatřeny teplými koberečky jen v místech předpokládaného delšího setrvávání.

Barevnost:

Celá ložnice včetně šatny střídá odstíny modrozelené se světlým dřevem. Díky tomu působí zajímavě a přitom klidně a čistě. 

Dekorace oken:

Na oknech jsou umístěné záclonové kolejničky, které slouží jen pro jednoduchou záclonu s žinylkovými zeleno smetanovými proužky. Záclona je ušita na řasící pásku 640080 s řasením 1:2. Zastínění je řešení bílou horizontální žaluzií.

Autor: Ing.Karel Smejkal
Foto: Ateliér Styltex

Realizaci luxusní koupelny vám přinesl Atelier Styltex, který se zabývá komplexním řešením interiérů a exteriérů budov

Dále čtěte

Proměny ložnice – před a po

Proměny ložnice – před a po

Ložnice, ve které spíte, se vám zdá příliš nudná? Toužíte něco změnit, ale nevíte jak? Nedokážete si vybrat ten správný nábytek? Abychom vás přesvědčili o tom, že i z brlohu můžete vydupat krásnou ložnici, připravili jsme sérii fotografií, na kterých porovnáte um designérů a šikovných samouků. Proměny ložnice – fotografie před a po …

Proměny ložnice několika způsoby

Proměny ložnice několika způsoby

Měla by být prostorná, vzdušná, plná světla a vybízet k relaxaci. Na interiér ložnice je kladeno mnoho nároků a když k tomu ještě připočteme fakt, že chceme, aby byla krásně zařízená, bývá někdy složité všechny tyto požadavky a tužby do ložnice skutečně vměstnat. Máme pro vás pár tipů, jak si s tím poradit i bez krutých kompromisů.

Ložnice 2x jinak pomocí dekorací

Ložnice 2x jinak pomocí dekorací

Vaše ložnice - místo, které důvěrně znáte, neboť se právě v této místnosti končí každý váš den. Pokud si ale tu a tam, než usnete říkáte, že by možná nebylo úplně od věci udělat něco, aby i vaše ložnice dostala trochu novější a svěžejší ráz, pak vás jistě bude zajímat, že k tomu mnohdy stačí jen několik drobných a dekorativních úprav.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Jana L., 24. 1. 2011

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaká barva(výrobce) byl použit na malbu ložnice a jakou barvou jsou natřeny police na zdi. Děkuji

  • Od: P. Štromová, 9. 2. 2011

    <p>Dobrý den.</p> <p>Na stěny byla použita barva od firmy Dulux. Nabízí širokou škálu odstínů, ze které si určitě vyberete. Police lsou vyrobeny z lamina, konkrétně od firmy EGGER - U 607 zelená.</p> <p>www.atelierstrom.cz</p>

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Amarylis

Amarylis

Pochází z jižní Ameriky a do Evropy se dostala na konci 17. století. Tato rostlina, která patří mezi cibulovité, je...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 465 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

aprill1
od: aprill1 | 01. 10. 2016, 07:25

Krásné sobotní ráno. Copak se to děje, že to ta... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:52

I když se blíží čas plískanic, stále mi na zahr... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:35

Dnes byl opravdu nádherný den [attachment=4:4... Číst

jitrk
od: jitrk | 30. 09. 2016, 19:20

To ne, Balerina Dreams je menší a tmavší. Tu má... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist