Living > Interiér > Ložnice > Ložnice podle Feng Shui

Ložnice podle Feng Shui

1. 11. 2010 | Ložnice

Ložnice je z hlediska Feng Shui jedna z nejdůležitějších místností bytu či domu. Je to místo, kde trávíme téměř třetinu našeho života (pokud většinou spíme doma a spíme-li jako průměrný člověk 6-8 hodin denně). Proto ložnice velmi silně působí na náš život, na to, jak se cítíme, a tím samozřejmě i na naše zdraví. Navíc zde samozřejmě čerpáme důležitou energii do dalšího dne. Čím je tato energie silnější a nám příjemnější, tím je také pro nás prospěšnější.

Ložnice podle Feng Shui

Při vytváření správné ložnice musíme vzít do úvahu dva hlavní aspekty: kdo ji bude využívat a funkce dané ložnice. Samozřejmě, že zde budeme spát, ale mladý dynamický pár ji bude využívat kromě spaní také k sexuální činnosti, ale může zde např. i pracovat. Starší pár si zde může chtít kromě spánku také číst, povídat si a podobně. Ložnici pak těmto různým funkcím musíme uzpůsobit. V ložnici je velmi důležitý pocit bezpečí. Ve spánku jsme velice zranitelní a pocit bezpečí nám zvýší sílu spánku a tím i načerpanou energii. Proto se také doporučuje, aby ložnice byla co nejdále od vchodu do bytu/domu, protože čím dále ji máme umístěnou, tím bezpečněji se zde cítíme.

Důležité je rozložení nábytku v ložnici. Postel by vždy měla být vždy umístěna pelestí ke stěně, abychom zde cítili oporu a ochranu ze zadu. Tj. nemít pelest pod oknem anebo směrem ke dveřím. Nad postelí by nemělo viset nic těžkého, protože to vyvolává pocit ohrožení (co kdyby to na nás v noci spadlo?). Takže žádné těžké obrazy, žádné poličky apod. Je také lepší použít lampičky na nočním stolku, než je pověsit nad postel. Když ležíme na posteli, je důležité, abychom z postele viděli na vchod do ložnice. Opět nám to dává pocit kontroly a tím i pocit bezpečí. Rozhodně však neumisťujte postel tak, aby vám nohy mířily rovnou do dveří. Znáte úsloví „nohama napřed?“…. Při umístění postele je také dobré dbát na to, aby postel nestála v přímce mezi dveřmi do ložnice a oknem. Samozřejmě mnoho z nás má ložnicemalé a tomuto postavení se nevyhneme. Proto, je-li to možné, postavte mezi dveře a postel, nebo mezi okno a postel nějakou menší zábranu. Může to být paravánek, malá stolička apod. Tím se energie proudící ze dveří přímo do okna nepřežene přes vás, když budete spát.

Nepřehlédněte - velká galerie ložnic

ložnice inspirace fotogalerie

V ložnici by měl být klid na spánek. Takže zde je vhodné vyhnout se všemu, co tento klid bude v noci narušovat. Tj. nemít zde žádná „hejblátka“, mobily, rybičky v akváriu, pendlovky a další „hýbající se“ doplňky. V ložnici by naopak měla být co největší stabilita. Pro klidný spánek se samozřejmě hodí barvy tlumené a tmavší. Tmavé barvy (modrá, černá) vyvolávají pocit klidné vody a opět známe rčení: „Spí, jako když ho do vody hodí.“ U mladších, sexuálně aktivních lidí je však třeba tuto hloubku trošku odlehčit a to doplňky, která nás trošku „oživí“. Mohou to být menší předměty v růžové, červené, nebo oranžové barvy. Ty nám dodají energii ohně a my přeci jen budeme i trošku „živější“ a může tak být s námi před spaním i troška zábavy.

Velký vliv na kvalitu spánku má samozřejmě i umístění ložnice vzhledem ke světovým stranám. Východ nám zde bude již od „božího“ rána dodávat silné sluneční paprsky, které nám prostě nedají dospat. Takže se budeme budit časněji a jakoby „nabití“ činorodou energií. Je to samozřejmě vhodné pro lidi, kteří žijí aktivním životem a musí přijít do práce plní energie. Podobně pak bude působit i jižní strana, kdy aktivní energie bude dodávána do ložnice velkou část dne, takže například i usínání v této místnosti může být těší. Lidé, kteří si mohou ráno přispat (např. chodí později do práce apod.), by měli zvolit raději západní stranu, která dodá člověku více klidu a mírné energie. Vstávání zde ale bude o to těžší. Pokud však chcete opravdu „jen spát“, pak nejklidnější energie získáte na severní straně.

Velký vliv na kvalitu spánku a to, jak se v ložnici cítíte, má např. i materiál a barva povlečení. Zelená je velmi aktivní (podobně jako východ slunce), červená agresivní, působí aktivně na nervovou soustavu, můžete se cítit nervózně, ale v zimě vás příjemně zahřeje, takže můžete ušetřit za topení . Podobně pak působí i modrá či črná, která naopak chladí, takže je vhodnější v zimě.

Feng shui bydlení: inspirativní fotogalerie

feng shui bydlení fotogalerie inspirace

Velkou pozornost věnujte umístění zrcadel v ložnici. Rozhodně by nemělo zrcadlo mířit přímo na postel, tj. neměli byste se z postele v zrcadle vidět. Též by nemělo být umístěno přímo naproti dveřím do ložnice. Pokud je to jen trošku možné, bylo by dobré zrcadlo na noc zakrýt. Pozor také na kvalitu zrcadel. Musí být jasná, čirá, bez kazů.

Ložnice je také vhodné místo pro posilování partnerských vtahů. Pokud chcete svůj vztah s partnerem posílit, můžete využít v ložnici čísla 2. Tj. některé doplňky dáte do páru. Např. dvě různé vázičky, dvě různé kytičky. Je důležité, aby tyto věci měly společný základ (např. květina), ale každá má být jiná (např. fíkus a vedle něj tlustice). Jde o to, že pár se skládá ze dvou různých jedinců a ne ze dvou stejných lidí. Pokud v ložnici budete vykonávat ještě jiné činnosti, např. pracovat na počítači, pokuste se tuto pracovní část co nejvíce oddělit o postele. Pokud to nejde, pak aspoň přikryjte monitor počítače kusem látky či přehozu, aby vás nerušil. Všechny elektronické přístroje byste měli na noc vypnout ze zásuvky. Pokuste se vytvořit si ložnici tak, abyste se zde hlavně cítili bezpečně a vyrovnejte si energie tak, aby vás uklidňovaly a pomáhaly vám získat co nejvíce energie do druhého dne.

Ing. Jiří Černák
poradce Feng Shui
www.byu.cz
Foto: maagie.blog.cz,americanwallshelves.com,joeypics.com

Dále čtěte

Soutěž o účast na semináři Feng Shui

Soutěž o účast na semináři Feng Shui

Tato východní filozofie se nám dostává pod kůži ať chceme nebo nechceme. Všichni přece toužíme po tom, aby náš život byl plný zdraví, lásky, radosti a pohody. Uspěchaná doba nám nesvědčí. Místem, kde se můžeme zastavit a načerpat energii na další den je domov. Zajímáte-li se o Feng Shui, pak tato soutěž je právě pro vás.

Nejdražší postel na světě

Nejdražší postel na světě

O americkém výrobci nábytku jste mohli slyšet především v souvislosti s nejdražším stolem na světě. Nyní firma Parnian nabízí další z vysoce luxusního vybavení pro vaši náročnou domácnost. Jedná se o postel, na které se vám prý budou zdát ty nejkrásnější sny.

Vánoční atmosféra ve vaší ložnici

Vánoční atmosféra ve vaší ložnici

Vánoce jsou bezesporu spjaty s vánoční výzdobou, která na nás útočí na každém rohu. Jak si ale vánoční atmosféru přinést i do ložnice? Nabídka těchto vánočních zkrášlovadel našich interiérů je na současném trhu neskutečně rozmanitá. K sehnání jsou adventní věnce, závěsy, girlandy, světelné dekorace a také další různé motivy, které k Vánocům neodmyslitelně patří. Záleží pouze na vás, jak si svou ložnici vyzdobíte. Fantazii se meze nekladou.

Originální a někdy až šílené postele! Inspirujte se!

Originální a někdy až šílené postele! Inspirujte se!

Postel – nejdůležitější kus nábytku. Bez stolu i bez židlí se obejdete, ale uložit se ke spaní je pokaždé někde potřeba. I tento kousek nábytku může být tím, nad čím budou vaše návštěvy stát s otevřenou pusou. Zapátrejte po originálním kousku a věřte, že se vám bude spát jako nikdy dřív.

Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové

Ložnice v zelené – jak to dělají profesionálové

Dnes se budeme věnovat realizaci zelené ložnice. Jedná se o do detailu propracovaný prostor, ve kterém je vyřešeno samotné spaní, ale i šatna, která je bezpochyby provozní výhodou.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
 • Od: Simona, 19. 8. 2014

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak naložit v ložnici s wifi rooterem. Výstup internetu máme hned pod postelí v ložnici a nelze ho nikam jinam přemístit, stejně tak postel. Jsme v bytě jako nájemníci, takže větší zásahy jsou vyloučené. Existuje nějaký trik, jak zmírnit nežádoucí vliv? Děkuji předem!:) Sim.

 • Od: Madla, 5. 8. 2015

  Ahoj, príma článek, o tom, jak dobře spát, se taky zajímám, měla jsem s tím docela problémy, pak mi částečně pomohlo právě feng shui. https://mandlovamadla.wordpress.com/

 • Od: bublina, 9. 12. 2015

  nechápu o čem tady píšete pokud opravdu o tom, jak má vypadat feng shui ložnice tak zásada číslo 1/ DO LOŽNICE NIKDY !!! NEPATŘÍ ZRCADLO VIZ. VAŠE PRVNÍ FOTO

 • Od: Ivana, 19. 7. 2016

  a kde v ložnici mám umístit psy ???

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 29. 09. 2016, 19:33

Na zahradě Bibi, na zahradě. Shodli jsme se s d... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 29. 09. 2016, 18:37

Ách, to byl dnes krásný den . Celý den slunce... Číst

DanaKote
od: DanaKote | 29. 09. 2016, 17:31

Ballerina Dreams ? Číst

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:38

Díky všem za rady,stále nějaké změny,až... bude... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist