Living > Interiér > Ložnice > Kvalitní spánek? Záleží na barvách, matraci i povlečení

Kvalitní spánek? Záleží na barvách, matraci i povlečení

8. 3. 2016 | Ložnice

Pocení nebo pocit zimy, časté probouzení, nekvalitní spánek nebo ranní pocit nevyspalosti… zažíváte tyto pocity během spánku? Pak možná není ve vaší ložnici vše tak, jak má být. Chcete si zajistit sladké sny? Přinášíme několik tipů, co vylepšit v ložnici, aby se vám spalo co nejlépe.

Zlikvidujte modré světlo

Mnoho lidí ani netuší, co modré světlo je a že jejich spánek značně ovlivňuje. Jedná se o světlo krátké vlnové délce, které se na kvalitě spánku velmi silně podílí. A kde jej najdeme? Překvapivě ve slunečních paprscích. Možná jste už sami zažili, že vás ráno slunce, které svítí do okna, příjemně nastartovalo do dalšího dne. Přesně to modré světlo dokáže. Působí na náš mozek tak, že mu zabraňuje tvořit melatonin a cítit se ospale.

Odpoledne už slunce příliš tohoto světla neprodukuje, proto se melatonin začíná tvořit a vy se cítíte unavení, což je s přicházejícím večerem naprosto v pořádku. Problém nastává ve chvíli, kdy se večer doma dlouho díváme na televizi, pracujeme ještě na počítači nebo koukáme hodiny do telefonu. Všechna tato zařízení totiž modré světlo produkují. Jinak řečeno, našemu organismu dávají najevo, že je ráno a blokují tvorbu melatoninu, takže se nám nechce spát. Ideální je se večer všem těmto zařízením vyhnout a místo televize si číst knihu.

„Vymezte si ložnici jako prostor pouze pro noční odpočinek. Odstraňte z ní veškeré rušivé elementy jako televizi, mobilní zařízení, vypněte všechny zdroje světla, jako jsou blikající budíky a pohotovostní světélka, a hlavně zapomeňte na práci v posteli,“ říká Lukáš Novotný, specialista na zdravý spánek ze společnosti Sleep Centrum a dodává, že právě práce v posteli patří k největším prohřeškům proti kvalitnímu a zdravému spánku. Zkuste tedy vystěhovat z ložnice všechnu elektroniku a telefon i tablet nechte za dveřmi. Během týdne pochopíte, jak moc měla tato zařízení vliv na kvalitu vašeho spánku.

Základem je matrace

Kvalitu spánku samozřejmě ovlivňuje také na čem a v čem spíte – tedy matrace, ale i povlečení. „Správně zvolená matrace je základem kvalitního odpočinku během spánku, měla by se perfektně přizpůsobit tělu a dokonale rozložit jeho hmotnost. Člověk se tak přirozeně uvolní a snáze přejde do hlubokého spánku, který má zásadní význam pro relaxaci těla a duševní odpočinek,“ říká Jakub Šoufek, odborník na zdravý spánek ze společnosti Johann Malle.

Správnou tuhost matrace volíme na základě několika kritérií. Ta jsou dána především naším věkem, váhou i délkou odpočinku. „Obecně platí, že správnou tuhost matrace nejlépe určíme podle toho, že při různých polohách cítíme dostatečnou oporu páteře, čímž nedochází k její deformaci. Matrace by proto měla v první řadě držet anatomický tvar páteře. Každou matraci proto doporučuji osobně otestovat s dostatkem času a ideálně pod dohledem odborníka,“ radí fyzioterapeut René Kacián.

To správné povlečení

Ale nejde jen o matraci. Pocení, buzení se a ranní pocit nevyspalosti – i tak to může vypadat, pokud zvolíte špatný materiál ložního prádla.

Na trhu je přitom k dostání povlečení z nejrůznějších materiálů a vybrat z nich to nejvhodnější není rozhodně snadné. Jak na to? Podle Feng Shui se jako „jako v bavlnce“ spí hlavně v přírodních materiálech. A souhlasí také odborníci.

„V zimě je oblíbený flanel, není však moc vhodný pro teplejší měsíce roku. V těch doporučuji spíše damašek, který je vhodný i pro zimní období. Damaškové povlečení v létě chladí a v zimě hřeje a v kombinaci s prostěradlem z kvalitního saténu je to jasná volba pro celý rok,“ radí Rita Valešová, hlavní designérka společnosti VEBA.

Dobrá zpráva je, že dnes je – na rozdíl od generace našich babiček – damašek bezúdržbový. Díky speciálním úpravám se dá koupit i v tzv. nežehlivé variantě – stačí jej jen vyprat. Navíc do ložnice přináší luxus – na omak je tak hebký, že si jej lidé často pletou s hedvábím.

Střídmost nadevše

Odborníci doporučují v ložnici střídmost. Ať už se týká vybavení či barev. V místnosti se vyvarujte zbytečných věcí i nábytku. Dominantou ložnice by měla být právě postel. Podle Feng Shui by měla být umístěna co nejdále ode dveří s rozhledem po celé místnosti a ideálně na severojižní ose, tedy s hlavou mířící na sever.

Do ložnice se nejvíce hodí zemité barvy, které působí neutrálně. Vyvarujte se výrazných vzorů a barev. V místnosti s tmavými barvami se lépe usíná, ale může mít negativní vliv na psychiku. Světlá ložnice naopak navozuje klid, ale je v ní příliš světla, a tedy je často nutné ji vždy doplnit kvalitními závěsy. Pokud se tedy rozhodujete mezi světlými a tmavými barvami, ideální je vzájemně tyto barvy nakombinovat. Dobrou noc!

Chcete si zařídit ložnici podle Feng Shui? Poraďte se na forum.living.cz.

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Damaškové povlečení Veba, Johann Malle, Shutterstock.com

Dále čtěte

Ložnice praktická i smyslná, deset rad odborníků

Ložnice praktická i smyslná, deset rad odborníků

Ložnice patří mezi intimnější části interiéru. Málokdy se stává, že do ložnice vodíme návštěvu a není to tak dávno, kdy do ložnice měli přístup zakázán i děti. Dnes je moderní ložnice místností obytnou, relaxační a rozhodně nikoliv jen „spací“. A také by měla mít odpovídající atmosféru, kterou je asi možné popsat slovy jako klid a pohoda trochu. Ovšem trochu smyslnosti bude jistě také vítáno. Nebo ne?

Ložnice podle Feng Shui

Ložnice podle Feng Shui

Ložnice je z hlediska Feng Shui jedna z nejdůležitějších místností bytu či domu. Je to místo, kde trávíme téměř třetinu našeho života (pokud většinou spíme doma a spíme-li jako průměrný člověk 6-8 hodin denně). Proto ložnice velmi silně působí na náš život, na to, jak se cítíme, a tím samozřejmě i na naše zdraví. Navíc zde samozřejmě čerpáme důležitou energii do dalšího dne. Čím je tato energie silnější a nám příjemnější, tím je také pro nás prospěšnější.

Polštářová proměna je snadná - zkuste to taky

Polštářová proměna je snadná - zkuste to taky

Polštáře se během několik posledních let staly nepostradatelným bytovým doplňkem. Výrobci sedacího nábytku jimi s úspěchem doplňují pohovky s prodlouženou hloubkou sedu, ale i mnohé další typy. Polštáře nesmějí chybět ani v romantických ložnicích, a to v hojném počtu. Zkrátka život bez polštářů, to už by nebylo ono!

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Sabina, 30. 6. 2016

    To je naprosto jasný, že nejdůležitějším aspektem pro kvalitní spánek je kvalitní matrace. My si při výběri dávali hodně záležet protože je to investice na několik let a hlavně člověk v posteli stráví tolik času, že to není vhodné zanedbat. Koupili jsme pak Color Visco http://www.matrace-best.cz/cs/eshop/matrace-do-postele/matrace-ze-studene-peny/matrace-color-visco-wellness-1.html a spí se nám opravdu báječně :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Plamének

Plamének

Plamének je stálezelená popínavá rostlina. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

Malda
od: Malda | 25. 09. 2016, 21:49

My s pritelem jsme spokojeni s odvedenou praci ... Číst

pafas
od: pafas | 25. 09. 2016, 21:03

Dobrý den. Řeším problém s vjezdem do zahrady. ... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 20:31

[quote="pastelka-růžová":c6017].....n... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 25. 09. 2016, 20:28

Pastelko, jasně, že máš podepsanou omluvenku ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist