Living > Interiér > Ložnice > Čelo postele dodá ložnici tvář. Můžete si ho vyrobit sami. Jak?

Čelo postele dodá ložnici tvář. Můžete si ho vyrobit sami. Jak?

6. 1. 2016 | Ložnice

Je jedno, zda rustikální, romantické nebo klasické, čelo postele je ústředním bodem vaší ložnice, a proto byste jeho vzhled rozhodně neměli podceňovat. Při jeho výběru se nemusíte omezovat pouze na nabídku obchodů a designérských studií. Vytvořte si své vlastní. Nemusíte být nijak zvlášť šikovní, stačí jen trocha fištrónu.

Na to, jak výrazným prvkem čelo je, může být jeho výroba překvapivě jednoduchá. Z celé ložnice vlastně úplně nejjednodušší. Jeho vzhled závisí pouze na vaší představivosti, ale podle výrobního materiálu či postupu je můžeme zařadit do pěti kategorií: dřevo, textil, kov, volný styl, umělecké.

Každý materiál v nás vyvolává nějaký pocit. Pokud už máte jasno, co použijete, vezmete v úvahu vaše výtvarné schopnosti a rozpočet, který můžete investovat. Pro inspiraci si prohlédněte naši fotogalerii, třeba se v ní nachází pelest, o které jste dlouho snili.

Dřevěné čelo

Tento materiál máme s pelestmi spojený nejvíce. Při výrobě té své můžete sáhnout po věcech, které doma pouze překáží a vy je nechcete vyhodit, protože máte pocit, že by se mohly hodit – palety, okenice, okenní rámy, krbové římsy, staré dveře ze stodoly či kůlny – všechny mohou být pro vaši postel vhodnou kulisou.

Můžete vzít starou věc a vytvořit z ní nádherné barevné dílo, nebo naopak využít její patinu a třeba ji ještě podtrhnout. Stará dřevěná žaluzie se může stát perfektním čelem, pokud dáváte přednost přírodnímu typu bydlení. Jen nezapomeňte dřevo důkladně očistit a napustit ochranou proti škůdcům vhodnou do interiéru.

Textilní čelo

Nejste příznivci rustikálního stylu, ale máte blízko k elegantnímu interiéru? Pak vám bude nejlépe vyhovovat textil. Může být prošívané, hladké nebo s knoflíky. Nebo přeji jen něco méně formálního? Jednoduchým a efektním řešením je zavěšení krásné přikrývky, koberce nebo krajkového závěsu do čela postele. Stále zůstane středobodem a vás to nebude stát hodiny práce.

Čelo z kovu

Na druhém konci materiálové spektra stojí pevná kovová struktura. Ale to ještě neznamená, že takové čelo nemůže být něžné, představte si tepanou bránu s něžnými květy růží. Je to dost romantické? Dokonce i studený pocit z nerezového plechu můžete zjemnit ozdobným řezem po okrajích. Kov asi nebude vyhovovat vkusu většiny, ale to neznamená, že by se měl zavrhovat.

Volný styl

Jak název napovídá, tak můžete rozvinout kreativitu naplno – neomezuje vás vůbec nic. Můžete použít cokoli – polštáře seskupené do půlkruhu, kousky naplaveného dřeva nebo bambusu připevněné na zdi nebo staré knihy.

Umělecké čelo

Čela s uměleckými ambicemi mohou být podobného ražení jako ty z volného stylu, ale měly by mít větší strukturu. Můžete ho třeba namalovat, a to přímo na zeď nebo na plátno natažené v rámu za postelí, použít za podklad můžete i moderní tabulovou barvu. Zdobit je třeba mohou vaše oblíbené citáty. A co třeba vaše nejlepší fotografie?

Tak co, inspirovali jste se? Teď už stačí jen vyhrnout si rukávy, najít ten správný nápad a pustit se do práce.

Text: Trixie
Foto: geremiadesign.com, www.salomeinteriors.com, thecrossinteriordesign.com, thehome.com.au, adriennederosa.com, www.cuppettarchitects.com,www.orangecoastinteriordesign.com, wickdesign.com, www.tommychambersinteriors.com, www.agoodchicktoknow.com,, www.twistinterior.com, www.visbeen.com, eu.farrow-ball.com, roughlinen.com, www.carlynco.com, homecomingmn.blogspot.cz, www.maryprincephotography.com 

Dále čtěte

Postele s nebesy do vaší ložnice

Postele s nebesy do vaší ložnice

O tom, že by ložnice měla být místem odpočinku bez rušivých elementů v podobě televize nebo počítače už se napsalo mnohé. Stejně jako o kvalitních matracích a neméně kvalitních postelích, ovšem ložnice má být také místem romantickým. A kde jinde se inspirovat romantikou než na hradech a zámcích?

Ložnice pro dva – něžná, strohá i příjemná, stačí si vybrat

Ložnice pro dva – něžná, strohá i příjemná, stačí si vybrat

Dobrý nápad je vytvořit si vlastní ložnici tak, aby vypadala něžně. Přece jen je to místo, kde si máte odpočinout po namáhavém pracovním dni a dobře se vyspat. Ta nejsnadnější cesta k tomu, aby vaše ložnice vypadala něžně, je volba těch správných barev, využití dřevěného nábytku a velkého množství textilií.

Postele, které v českých ložnicích nenajdete

Postele, které v českých ložnicích nenajdete

Podívejte se na zvláštní typy postelí, se kterými přišli designéři ložnicového nábytku. Nejspíš asi nepochopili, že postel by měla být pohodlná... i když najdou se i výjimky.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Amarylis

Amarylis

Pochází z jižní Ameriky a do Evropy se dostala na konci 17. století. Tato rostlina, která patří mezi cibulovité, je...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 465 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

aprill1
od: aprill1 | 01. 10. 2016, 07:25

Krásné sobotní ráno. Copak se to děje, že to ta... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:52

I když se blíží čas plískanic, stále mi na zahr... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:35

Dnes byl opravdu nádherný den [attachment=4:4... Číst

jitrk
od: jitrk | 30. 09. 2016, 19:20

To ne, Balerina Dreams je menší a tmavší. Tu má... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist