Living > Interiér > Kuchyně > Trvale udržitelná, energii šetřící kuchyň

Trvale udržitelná, energii šetřící kuchyň

4. 2. 2015 | Kuchyně | Zuzana Bohdalová

V současné době není odpad z hlediska možností dalšího zpracování žádný velký problém. Naučili jsme se odpady třídit a dále je využívat, energii získáváme z větrných a solárních zdrojů a v domácnostech používáme stále úspornější spotřebiče. A právě díky všem těmto moderním možnostem se každá domácnost může postupně zařadit mezi soběstačné. Kuchyně jsou z těchto hledisek těmi nejzásadnějšími místnostni v domech a bytech, neboť právě v nich se spotřebovává největší množství energie a také zde vzniká největší objem odpadů.

Kuchyňský systém Ekokook

Autory tohoto prototypu speciálního kuchyňského systému  Ekokook jsou Laurent Lebot a Victor Massip. Jejich prototyp je názornou ukázkou toho, jak budou možná vypadat kuchyně budoucnosti, které vylepší ekologické skoré kuchyním obecně. Tento kuchyňský prototyp je rozdělen na několik zón zahrnujících speciální jednotky, které usnadňují práci v kuchyni anebo skladování.


1.    Zóna - přípravna pokrmů


Tato zóna se dělí na zónu suchého a studeného skladování potravin, přípravnu pokrmů a tepelnou úpravu a obsahuje i část zaměřenou na pěstování rostlin. 


2.    Zóna – odpadové hospodářství


Tato zóna zahrnuje jak třídění, tak mytí, ale i recyklaci organického odpadu a rovněž recyklaci vody. Třídění odpadů má svá speciální úložiště nejen na plasty a papír, ale také na skleněný a kovový odpad. Nedílnou součástí tohoto kuchyňského oddílu jsou i nástroje sloužící k redukci objemu odpadu, jako příklad autoři uvádějí lis na plechovky a plasty. Dva dřezy a dva zabudované rezervoáry tvoří recyklační jednotku odpadních vod. V první jednotce je zachycována nemastná voda, kterou je možné dále opětovně využít kupříkladu k zalévání květin. Ve druhé jednotce je uchovávána použitá voda, kterou nutně čeká ještě přefiltrování. Přefiltrovanou vodu lze dále použít například k navrácení do myčky nádobí anebo do parní trouby. Jako další důležitou součást tohoto systému najdete v ekokuchyni rotační bubnový vermikompostér. Ten zpracovává organickou část kuchyňského odpadu, jež tvoří přibližně 40 % celkového domácího odpadu. O rychlejší přeměnu organického odpadu na kompost se starají kalifornské žížaly, které jsou živou součástí tohoto kompostéru. Ty rovněž pomáhají s likvidací zápachu, jenž vzniká při rozkladu odpadu.

 

Shrnutí, co je to ekokuchyň

Jedná se o kuchyň, kde jsou uplatňovány nové technologie umožňující snížit spotřebu různých materiálů, nikoli však na úkor kvality a trvanlivosti. Dalším neodmyslitelným prvkem je používání recyklovaných a recyklovatelných materiálů a také dřeva s certifikátem FSC. Co se toxických emisí týče, má taková ekokuchyň za úkol jejich snižování, což se týká hlavně uvolňování formaldehydu a radioaktivity. Přiblížený koncept kuchyně nemusí být žádnou hudbou vzdálené budoucnosti, ale díky pokročilým technologiím a velkým současným možnostem se možná jedná o záležitost velmi blízkou a týkající se nás všech. 

 

    
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: mybaijiale.com

Dále čtěte

Ekologická domácnost

Ekologická domácnost

Jak lze docílit toho, abychom mohli označit naši domácnost jako ekologickou? Svou roli určitě hraje výběr energeticky šetrných výrobků. Existují však i další způsoby jak šetřit životní prostředí a vytvořit si „zelené bydlení“. Představujeme vám několik variant, jak svůj způsob bydlení přizpůsobit ekologickému trendu.

Úspora v domácnosti? Stačí pár jednoduchých kroků!

Úspora v domácnosti? Stačí pár jednoduchých kroků!

„Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“. Japonské přísloví, na kterém rozhodně něco je. Jsou oblasti, ve kterých se vyplatí připlatit si zpočátku za kvalitu a vlastnosti kupované věci, než pak tzv. zplakat nad výdělkem.

Kuchyně a jejich trendy pro rok 2015

Kuchyně a jejich trendy pro rok 2015

Každým rokem, na jeho začátku, upíráme své zraky k trendovým záležitostem a přemýšlíme, které prvky z nich převzít k sobě do našich domovů. Abyste měli výběr jednodušší, přinášíme vám dnes několik trendových tipů týkajících se našich nejvyužívanějších místností – kuchyní.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 29. 09. 2016, 19:33

Na zahradě Bibi, na zahradě. Shodli jsme se s d... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 29. 09. 2016, 18:37

Ách, to byl dnes krásný den . Celý den slunce... Číst

DanaKote
od: DanaKote | 29. 09. 2016, 17:31

Ballerina Dreams ? Číst

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:38

Díky všem za rady,stále nějaké změny,až... bude... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist