Living > Interiér > Kuchyně > Světla, osvětlení a svítidla do vaší kuchyně – jak si s nimi poradit?

Světla, osvětlení a svítidla do vaší kuchyně – jak si s nimi poradit?

1. 2. 2011 | Kuchyně

V případě interiérů kuchyní je výběr a umístění správného osvětlení navýsost důležité. Jak si však osvětlení správně vybrat, nepřehnat to s množstvím a ještě svítidla optimálně rozmístit? Na co si dát pozor nechcete-li, aby vám umělé osvětlení zničilo zrak?

Kuchyň je místem, kde se pracuje s ostrými nástroji a elektrickými spotřebiči, proto se bez pořádného a dostatečně intenzivního zdroje světla nelze obejít. Obecně můžeme říci, že čím je prostor větší, tím větší příkon zdrojů budeme potřebovat. V malé místnosti si často  vystačíme jen s jedním centrálním svítidlem, ale ve velkém interiéru je na zajištění rovnoměrného osvětlení potřeba více svítidel

Co musí správné osvětlení splňovat?
Rovnoměrnost dopadu – Obzvláště v pracovní zóně by se neměla objevovat střídavě světlá a tmavá místa! Osvětlení je třeba navrhnout tak, aby světlo zcela rovnoměrně pokrývalo celou plochu.

Hospodárnost – Dnes se na úsporu energie i vlastních nákladů hledí daleko více, než dříve. Pamatujte, že laciné zdroje osvětlení, lampy, ale i samotné žárovky mohou být náročné na spotřebu energie, což se nakonec nejvíc projeví ve vaší peněžence. O jejich negativním vlivu na lidský zrak ani nemluvě.
Snadná údržba – Pakliže svítidlo pravidelně čistíte, může sloužit svému účelu mnoho let. V případě, že se do zářivek, či  jiného světelného zdroje dostanou nečistoty a prach, ovlivní to kvalitu osvětlenía navíc může dojít i k požáru.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

moderní osvětlení inspirace fotogalerie

Základní dělení svítidel:
1.  CentrálníSvítidlo, kterému přiřadíte dominantní funkci. Mělo by zajišťovat rovnoměrné osvětlení co největší plochy.
2.  Funkční Svítidlo situované tak, aby vám poskytlo rovnoměrné a ne tak ostré osvětlení, kdykoliv jej budete potřebovat. (lampa u psacího stolu, speciální ohebná „bodovka“ nad krájecím prkénkem či sporákem)
3. Dekorativní Svítidlo sloužící k dotvoření atmosféry, a to nejen poskytovaným tlumeného (případně zabarveného) světla, ale i svým designem. (stolní lampičky, stojací lampy)

Jaké světlo je tedy to správné?
Naprosto ideálním řešením je kombinace umělého osvětlení s přirozeným světlem denním. Nemáte-li tu možnost (například pozbývá-li vaše kuchyň oken), rozhodně neuděláte chybu, rozhodnete-li se pro zabudování osvětlení do dna horních skříněk. Komfortním řešením je též osvětlení vnitřního prostoru horních skříněk. Na obklad nejsou vhodné halogenové žárovky. Zde je lepší zvolit zářivky nebo obyčejné žárovky. Halogenové žárovky však dobře poslouží v zapuštěném, reflektorovém provedení, a také uvnitř prosklených skříněk. Sem lze instalovat i bodová svítidla, je však dobré, dát si pozor, aby při neúplném otevření dvířeknedocházelo k jejich propalování.

Kuchyně - velká inspirativní fotogalerie

kuchyně inspirace fotogalerie

Do kuchyně pronikly i nástěnné lampičky - využijeme zejména ty, kterými se dá otáčet volně všemi směry kolem osy, do polohy, kterou potřebujeme. Moderní kuchyňské linky jsou vybaveny kompaktními tělesy, obsahujícími jak zářivky, tak i bodová halogenová světla, přičemž režim lze přepínat dle potřeby. Příjemná jsou rovněž svítidla z opálového skla, která jsou k dostání v bílé, šedé, nebo třeba červené barvě – stačí si jen vybrat. Do moderní kuchyně využijeme i povrchovou úpravu světel, například z matného niklu. Některá světla nabízejí libovolnou kombinaci barevných čoček, což je ideální pro relaxaci, k práci nicméně volíme vždy světlo čiré. Novinkou poslední doby jsou diody. Vynikají téměř nulovým odběrem elektrické energie a využívají se právě jako osvětlení pracovních ploch (nenahrazují hlavní osvětlení). Velkým trendem je jejich použití k prosvětlení polic, čímž kuchyňským linkám dodávají netradiční rozměr a ozvláštňují tento, jinak všední, prostor.

Pracovní plocha si zaslouží vaši pozornost!
Největší pozornost byste rozhodně měli věnovat osvětlení, které bude situováno nad pracovní deskou vaší kuchyňské linky. Světlo, které na pracovně vytíženou plochu dopadá, by mělo mít dostatečnou intenzitu a zabezpečit tak správnou vyváženost barev. Pracovní zóna by měla být rovněž osvětlena tak, aby si kuchař při práci nestínil. Takové osvětlení mohou zajistit jedině zabudovaná samostatná světla. Ideálním řešením je využití svítidel, umístěných pod kuchyňskou linkou. Stejně jako v jiných místnostech i zde však musíme při návrhu osvětlení myslet na celý prostor, barvu stěn, kuchyňské linky a dalších aspektů interiéru. Osvětlení pracovní plochy proto doplníme o celkové (centrální neboli stropní) svítidlo a popř. osvětlení jídelního stolu.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: arhdecor.com, isabar.com, fm-m2.org, customdoorfactory.com, homesickdesigns.com, shopstopstore.com, homedesignstyle.org, myhomestyle.org, homelifenow.com, kitchendesignr.com, themaisonette.net, fancyhomedesign.net, minimalisti.com, duchessofcorbin.com, iseecubed.com, homedecorremodeling.com,housetrendfurniture.com, ledtape.co.uk, homedit.com, kitchenspreston.co.uk, cfw-kitchen-worktops.co.uk, furniture.trendzona.com, timticks.com, buildinghomebar.com, cococozy.com

Dále čtěte

Kuchyně 6 m2  - tipy i pro leváky

Kuchyně 6 m2 - tipy i pro leváky

Ne každý má to štěstí bydlet v bytě s velkou prostornou kuchyní, do které se vejdou nejrůznější vestavné kuchyňské spotřebiče, varné centrum, sklad potravin apod. Ale nezoufejme, i na ploše 6 m2 se lze vypořádat s těmi nejzapeklitějšími kuchyňskými představami. Pokud si v takto malém prostoru můžeme dovolit hýbat s elektro i vodoinstalací, je vyhráno. Nemusíme být ale skeptičtí ani v opačném případě. Vždyť 6m2 je prostor, kde máme „na tři kroky“ skutečně vše po ruce.

Kuchyň za "pár babek"!

Kuchyň za "pár babek"!

Je to až k neuvěření, ale i v dnešní době lze zařídit interiér, v našem případě kuchyň tak, aby to naši peněženku příliš nebolelo. Avšak jsou to právě peníze, které určují to, jak moc se bude reálná kuchyň lišit od té, o níž sníme. V následujícím článku vám poradíme, jak si zařídit pěknou kuchyň a finanční rozpočet při tom vůbec neřešit!

Ostrý nůž v kuchyni - kam s ním?

Ostrý nůž v kuchyni - kam s ním?

Nakrájet maso, oloupat zeleninu, uříznout krajíc chleba, nasekat bylinky. Tím výčet činností, k nimž potřebujete pořádný nůž, zdaleka nekončí. Každá kuchařka ví, že na nožích se nesmí šetřit, jinak jsou jen pro zlost.

Kuchyň v pánském stylu

Kuchyň v pánském stylu

Kuchyň patří mezi interiéry, které jsou obvykle konstruovány tak, aby vyhovovaly obzvláště ženám. V poslední době se však interiérový design zaměřuje i na to, aby se na trhu objevovaly stále častěji i moderní kuchyně určené především mužské populaci.

Proměny kuchyně – před a po

Proměny kuchyně – před a po

Vezmete-li si do ruky papír a tužku a nakreslíte si vaši vysněnou kuchyň, v mnoha případech bude vypadat jinak, než ta, kterou obýváte nyní. Fantazie nemá hranice ani cenovky. Nakonec však zjistíte, že kdybyste trochu upravili tu stávající kuchyň, budete v ní šťastni i tak. Jak tedy proměnit vaši kuchyň?

Příbory - zajímavé a stylové kousky

Příbory - zajímavé a stylové kousky

Když se mluví o designových kouscích, často se zmiňují různé typy nábytku i doplňků, na příbory se ale často zapomíná. Přitom si to vůbec nezaslouží – příborů, nad kterými stojí za to se pozastavit, existuje totiž nepřeberné množství. Stačí jen zapátrat. Ale předtím je třeba načerpat i trochu inspirace! Tady je:

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ořešák královský (Ořešák vlašský)

Ořešák královský (Ořešák vlašský)

Ořešák královský (Ořešák vlašský) je mohutný listnatý strom. Přírodní druh je dlouhověký strom dorůstající až dvaceti...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 147 témat)

Poslední příspěvky

hermina
od: hermina | 26. 09. 2016, 21:56

nainstaluj si zdarma program na vyšívání ATROPI... Číst

Malda
od: Malda | 26. 09. 2016, 19:52

Já celý svůj bytecek nechala odbornikum z inter... Číst

Beky
od: Beky | 26. 09. 2016, 17:49

Šmankoté Kvetinko myslím,že tě doktor postr... Číst

Julie1234
od: Julie1234 | 26. 09. 2016, 17:22

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/jak-u... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist