Living > Interiér > Kuchyně > Stolečku, prostři se aneb Jaké vybrat prostírání?

Stolečku, prostři se aneb Jaké vybrat prostírání?

25. 1. 2016 | Kuchyně

Jídelní prostírání má především ochránit ubrus a samotný stůl před nechtěnými flíčky od omáček, polévek či dresinků. Prostírky nemusí být jen obyčejným praktickým pomocníkem. Svou jednoduchostí umí dodat prostřenému stolu styl.

Vybírejte podle materiálu

I když si jídelní stůl nedovedete představit bez ubrusu (anebo s ním), prostírky jsou nezbytnou součástí jídelny. Jejich rozmístění po stole hlásí, že se z kuchyně brzy rozvoní lahodná krmě a rodina se opět sejde u dobrého jídla. Narychlo dokážou posloužit i barevné a vzorované papírové ubrousky. Ale prostírání pro pravidelné použití pozdvihne stolování na vyšší úroveň.

Můžeme vybírat v textilní, přírodní či syntetické úpravě. Textilní prostírky jsou v jídelnách tradicí. Díky obrovské škále různého zpracování je můžete kombinovat s dalšími detaily jídelny a pracovat tak na kompaktním vzhledu. Nápadité jsou prostírky šité patchworkovou technikou. V moderně laděných jídelnách vyniknou jednoduché kousky poskládané z širších pruhů méně kontrastních látek. Výhodou textilních prostírek je možnost praní, a tudíž i snadná údržba.

Prostírky – co vydrží

Z přírodnin se nejčastěji využívá bambus a korek. Bambusová prostírání se využívají zejména pro přípravu japonské kuchyně, ale své místo si nacházejí i jako dekorační prvek. Korková prostírání patří k běžně dostupným a cenově příznivým alternativám. Jejich nevýhodou je krátká životnost, protože se velmi rychle drolí. Můžete je však využít jako podkladový materiál pro vlastnoruční výrobu jídelní dekorace.

Syntetickému provedení prostírek dominuje lamino. Na trhu objevíte nepřeberné množství umělých prostírek v rozmanitém tvarovém i barevném provedení. Nechybí ani zpracování oblíbených hrdinů a vtipných výjevů. Jejich nesporným kladem je rychlé a nenáročné očištění. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu jídelního prostírání, investujte raději do silnějších a měkčených prostírek. Nejsou tolik citlivé na ohýbání a vydrží vám chránit jídelní stůl delší dobu.

Buďte originální a hraví

Nejen pro slavnostní okamžiky, ale i pro každodenní stolování chceme mít jídelní stůl upravený. Pokud vás nabídka prostírek přeci jen neoslovila nebo hledáte specifické prostírání, můžete si dekoraci vyrobit sami. Možností pro kreativní tvorbu je hned několik.

Nejjednodušší cestou pro výrobu originálních prostírek je laminace. Pokud nevlastníte laminovací strojek, pomohou vám ve vybraných kopírovacích centrech. Do fólie můžete umístit vše, co máte rádi, cokoli vystihuje vás a vaše koníčky, případně lépe zapadne do celkového zařízení jídelny. Okázale působí laminace starých map či notových partitur. A dětem můžete udělat radost záchranou stránek z milované, leč poničené knihy.

Obyčejné korkové prostírky můžete dekorovat ubrouskovou technikou. Speciálním lepidlem připevníte zajímavé motivy z ubrousků a hotový výtvor přelakujete. Z ručně vyráběných kousků čiší originalita, jsou však náchylné na flíčky a kroužky od spodních stran nádobí. Z povrchu prostírání se špatně odstraňují skvrny, aniž byste neporušili ubrouskovou dekoraci.

Chcete-li vytvořit jedinečné prostírky, které přežijí i oběd s boloňskými špagetami, vezměte do ruky jehlu a nit. Nemusíte být mistři střihu a vyšívání, abyste vytvořili neokoukané prostírání. Využít můžete kusy pytloviny, na které našijete kapsy od obnošených kalhot. Detail najde využití jako prostor pro umístění příborů.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Shuttersock.com

Dále čtěte

Jídelní zóna jako zajímavý střed místnosti

Jídelní zóna jako zajímavý střed místnosti

Zajímáte se o to, jak a kde umístit jídelní zónu ve svém bytě? Pak rozhodně čtěte dál, toto téma je právě na pořadu dne. Možná vám řešení tohoto problému připadá trochu skličující, ale není třeba zoufat, jsme tu proto, abychom vám pomohli a minimálně vás nasměrovali tím správným směrem.

Jídelna pro početnou rodinu může být pořádný oříšek

Jídelna pro početnou rodinu může být pořádný oříšek

Současný hektický život příliš nedovoluje trávit příliš času s rodinou. Po generace pěstovaný rituál setkání u rodinného stolu bychom se měli alespoň v jednou denně snažit uchovat, třeba u snídaně či večeře. I vzácná setkávání širšího kruhu rodiny na Boží hod vánoční, na Štěpána nebo při narozeninových oslavách bychom měli pěstovat s vědomím jedinečnosti takového okamžiku.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Marťa, 25. 1. 2016

    Přesně, jde o originalitu. Všude se dají koupit tuctové sety na slavnostní prostírání. Já mám trochu střídmější prostíraní na každodenní večeře, pak mám prostírání na oslavy dětí a pak slavnostní prostírání. Všechny jsem si seskladala a vymyslela sama. Ubrus většinou kupuji zvlášť a pak detaily a drobnosti prostírání včetně všech dekorací jsem převážně koupila tady http://www.utc.cz/cs/stolovani/prostirani-a-ubrusy/6623c/?flag=0 a taky ve velkych marketech. :) Ikdyž to chce trochu fantazie, mám z toho pak radost, když přijde návštěva a pochválí mi to. :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Gerbera

Gerbera

Gerbera je známá jako velmi oblíbená řezaná květina, která vydrží ve váze i 14 dní. Některé její odrůdy se však hodí i...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 28. 09. 2016, 08:46

Také přeju dobré ráno. V plánu máme s domácím s... Číst

sparkles
od: sparkles | 28. 09. 2016, 08:25

To jsou ty Trix Zero na stránkách JAP. Jsou bez... Číst

sparkles
od: sparkles | 28. 09. 2016, 08:05

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na zkušenosti ... Číst

Beky
od: Beky | 28. 09. 2016, 07:55

Přeju krásný volný den...dnes máme svátek tak s... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist