Living > Interiér > Kuchyně > Smrdí vám myčka, vyndáváte z ní špinavé nádobí? Staráte se o ni správně?

Smrdí vám myčka, vyndáváte z ní špinavé nádobí? Staráte se o ni správně?

29. 2. 2016 | Kuchyně

Poslední dobou se myčka usadila v našich domácnostech a vzhledem k příznivým cenám a úzkým modelům, které se vejdou téměř do každé kuchyně, si jejich výhod můžeme užívat do sytosti. Poradíme vám, aby její chod byl co nejefektivnější, a přidáme tipy na údržbu.

Smrdí vám myčka, vyndáváte z ní špinavé nádobí? Staráte se o ni správně?

Skládáte nádobí do útrob myčky opravdu správně?

Horní koš je primárně určen pro křehké druhy nádobí, jako jsou skleničky a cenný porcelán. Naopak příbory, hrnce, pekáče a další skládejte do spodní části. Držte se vždy pravidla, že stejné druhy nádobí budete skládat vedle sebe. Tento způsob eliminuje chaos a v neposlední řadě vám uspoří místo, než kdybyste vedle talířku položili příbor a vedle hrnce metlice od mixéru.

Šetříme aneb Odložený start

Pokud máte dvoutarifní sazbu elektřiny, nastavte si mytí před odchodem do práce tak, aby k zapnutí docházelo v době, kdy je zapnut nízký tarif. Současné myčky není problém zapnout i ve večerních hodinách, jsou totiž natolik tiché, že nenaruší klid panující v domě. Nemusíte se bát přetečení. Obvykle jsou vybavené bezpečnostním systémem, který je schopen přerušit přítok vody v případě nadměrného naplnění, zanesení nebo napěnění.

U tzv. nočního proudu si pravidelně kontrolujte časy, kdy platí. K posunům dochází při změně letního a zimního času (a naopak), ale změny se dějí i v průběhu roku, například při změně ročního období. Informace, kdy v konkrétním odběrném místě platí nízký tarif, lze je najít na webových stránkách (ČEZ, E.ON, PRE) nebo na jejich zákaznických linkách.

Když se z myčky line nepříjemný odér

Pokud vás při otevření myčky uhodí do nosu silný zápach, jsou v odtokovém sítku zachycené hnijící zbytky jídel. Předcházejte tomu a zbytky z nádobí poctivě odstraňujte. Oplachovat ho ale není třeba.

Pravidelně kontrolujte stav filtrů, v případě potřeby je propláchněte a preventivně můžete čas od času pustit myčku na prázdno spolu s čističem na myčky, který koupíte v každé drogerii. A co se týká podpoření vůně, sáhnout můžete po speciálních osvěžovačích vzduchu, které zavěsíte a vonná esence se bude postupně uvolňovat.

Tablety versus prášek?

Někdo sází na tablety, jiný si rád nadávkuje jak prášek, tak sůl či leštidlo. Tablety jsou oblíbené z hlediska toho, že jejich použití je snadné. Ale pozor za pohodlí si připlatíte. Například v rámci zkrácených programů jsou jednotlivé sáčky naplněné gelem, dá se říci, plýtvání. Než se uvolní čisticí složky, zrychlený program vedoucí k úspoře energie skončí a nespotřebovaná kapsle putuje do výlevky.

V případě, že jste po klasickém mycím režimu objevili v myčce nerozpuštěnou tabletu, nádobí je špatně umyté nebo na skleničkách pozorujete mléčné zabarvení, popřemýšlejte o změně a vyzkoušejte jiné varianty. Tablety také nejsou tím pravým pro domácnost, která bojuje s tvrdou vodou.

„Žijeme ve městě s tvrdou vodou, a proto k oblíbeným tabletám do myčky přidávám navíc sůl a mám tak jistotu, že nádobí bude čisté a myčka chráněna před vodním kamenem. Před lety jsem používala láhev s gelem, nyní bych se k této variantě už nevrátila,“ uzavírá čtenářka Kateřina, která z důvodu početné rodiny a častých dýchánků s přáteli nedá na myčku dopustit.

S tímto nádobím se myčce vyhněte obloukem!

  • Dřevěná prkénka, vařečky a jiné dřevěné doplňky využívané v kuchyni umývejte klasickým způsobem. Pobyt v myčce jim nesvědčí kvůli vysokým teplotám vedoucí k poničení jejich povrchu. Podobně je na tom také teflonové a měděné nádobí.
  • Porcelán se zlatým nebo stříbrným lemováním, který se ve vaší rodině dědí z generace na generaci, také do myčky nepatří. Zdobení by po několika umytí zmizelo.
  • Nože raději opláchněte, zbytečně byste přišli o jejich ostří.
  • Stříbrné příbory je také lepší umývat ve dřezu, jedině tak nepřijdou do styku s jinými kovy, v opačném případě hrozí proces oxidace.
  • Broušené a křišťálové sklo by se mohlo v myčce poničit.
  • Teflon, měděné a hliníkové hrnce jsou další skupinou, které patří do dřezu a ne do myčky.

Zlobí vás myščka? Přečtěte si rady a zkušenosti uživatelů na forum.living.cz.

Text: Lenka Zelnitiusová
Foto: Shuttesrtock.com

Dále čtěte

Kuchyň jako z doby našich babiček

Kuchyň jako z doby našich babiček

Jaké to asi bylo vařit na kachlových kamnech, kdy se teplo mísilo s vůní připravovaného jídla a postupně zachvátilo celou kuchyni? Jak se asi vařilo v dobách mládí našich babiček a prababiček? Že byste si chtěli pořídit do bytu něco v podobném stylu, ale zároveň chcete, aby vaše kuchyň splňovala všechny požadavky na moderní práci v domácnosti? Třeba najdete inspiraci v následujícím příspěvku.

Myčka nádobí versus umývání v ruce

Myčka nádobí versus umývání v ruce

Myčka nebo klasické umývání nádobí? Co je výhodnější? Nejspíš šikovná kombinace obojího. Takže kdy jak umývat? A komu bude myčka k ničemu?

Úklid ještě nikdy nebyl snazší!

Úklid ještě nikdy nebyl snazší!

Ať už se nám to líbí nebo ne, Vánoce se blíží mílovými kroky a s nimi je kromě pečení a shonu při shánění dárků spojen také velký předvánoční úklid. Pokud patříte mezi tu hromadu žen celé dny létajících po bytě ve snaze vycídit jej do nejmenšího detailu, pak jistě oceníte pomocníka, který vám práci usnadní...

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Dymnivka

Dymnivka

Masitými výhony a dělenými listy velmi nápadná trvalka. Květy přes bílou, žlutou a růžovou barvu až po modrou s nápadnými...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

jitrk
od: jitrk | 28. 09. 2016, 20:20

Ahojte, nepoznali byste někdo tuhle fuchsu? Vyk... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 20:02

rozhodně není problém zařídit doma kancelář, vy... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 19:58

já bych se toho nebála... nemyslím si, že rekla... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 09. 2016, 18:14

Bibi, já neumím odpočívat Dnes jsem kompletn... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist