Living > Interiér > Kuchyně > Sejdeme se u stolu: Veselé jarní prostírání

Sejdeme se u stolu: Veselé jarní prostírání

21. 3. 2016 | Kuchyně

Blíží se svátky, které v křesťanském světě předčí i Vánoce. Ano, Velikonoce. Ať už jsou ve vaší rodině oslavou vzkříšení, nebo jen svátkem jara, barvených vajíček, čokoládových zajíčků a pomlázky, jedno asi budete mít společné. Slavnostně prostřený stůl.

Pokrývka stolu se používá asi od patnáctého století. Většinou je v rodině nějaký památeční slavnostní ubrus, který se vytáhne jen při mimořádných příležitostech. Pokud už dosloužil, nebo u vás nic takového není, měli byste rozhodně mít pro slavnostní chvíle ubrus z kvalitního materiálu. Klasikou je stále pěkný silný damašek, obyčejný hladký ubrus bez vetkaného vzoru povýší krajka a výšivka. Při snídani a s malými dětmi ale nezavrhneme ani nové materiály s nešpinivou a tekutiny odpuzující úpravou. Jejich chemické úpravy jsou zdravotně nezávadné, špínu lze snadno setřít nebo odsát ubrouskem (například značky Scotchgard, Teflon apod.).

Co je slavnostní

Při svátečním prostírání se obvykle na hlavní ubrus dává do středu ještě další čtvercový, kterému se říká napron. Velikost ubrusu má být taková, že přes okraj stolu přesahuje o třicet centimetrů. Neměli bychom zapomenout na pěkně složené ubrousky, které budou opravdu jenom látkové.

Máme-li slavnostní starý a zdobný porcelán, zvolíme jistě ubrus jednobarevný, k obligátnímu rodinnému děděnému cibuláku dobře ladí nejen sněhobílá, ale i růžová pokrývka stolu v jemném odstínu nebo bílý ubrus s barevným či krajkovým lemem. Květinová výzdoba na slavnostní stůl určitě patří, umocňuje jarní pocit i náladu.

Hlavně stylově

Ubrus a jeho vzor ovlivňuje porcelán, který na stůl dáváte, a také čas, kdy prostíráte. Pokud se jedná o ráno a vy snídáte z bílého silnějšího hladkého porcelánu nebo venkovské keramiky v přírodních tónech, může mít ubrus spíš rustikální charakter a vzor. Určitě se tohoto stylu držte pro celé svátky, pokud pro byt zvolíte veselou jarní výzdobu z keramických slepic, zajíců, břízky ve džbánech apod. Hnědá a béžová keramika, len a lidová výšivka budou vhodným doplněním. Pestrým barevným hrnkům svědčí ubrus režný, který může být pro slavnostnější chvíle olemován bavlněnou krajkou, mít jemnou výšivku či ažuru.

O hlavním slavnostním jídle už jsme se vlastně zmínili, ale je tu ještě dost důležitá odpolední svačina, u které o svátích často bývají návštěvy. I tady se vyndává děděný porcelánový servis na čaj či kávu a pěkné dezertní talířky na moučník. K němu patří dezertní vidlička!

Charakteru porcelánu by mělo odpovídat i sklo, ale pokud jste nezískali vše v jednom stylu, nevadí. To, co vám chybí, můžete nahradit jednoduchým hladkým moderním tvarem, který se s tím starým nebude tlouct. Je to vždy lepší než míchat různé staré styly.

Text: Vladimíra Storchová

Dále čtěte

Jídelna – ano či ne?

Jídelna – ano či ne?

Máte k dispozici celý pokoj nebo alespoň dostatečný prostor u kuchyňského koutu a přemýšlíte, co s ním? Jestli jej zařídit jako pracovnu nebo jako malé posezení s přáteli? A co takhle jídelna? Tu jste hned zavrhli, protože ji nepotřebujete? Zkuste se na ni ale podívat z dlouhodobějšího hlediska...

Jídelní stůl – i na něm záleží!

Jídelní stůl – i na něm záleží!

Pokud zařizujete kuchyň a přemýšlíte, jaký pořídit stůl, přemýšlejte důkladně. Kolik lidí u něj bude běžně sedávat? Chcete z něj udělat dominantu místnosti? Jak často u vás bude obědvat větší návštěva? Pobíhají vám po kuchyni děti? Ač se to na první pohled nezdá, je lepší mít jasno ještě předtím než se vydáte nakupovat, a jednoduše jít přesně za tím, co chcete.

Jídelní stoly, které jste ještě neviděli!

Jídelní stoly, které jste ještě neviděli!

Je libo posedět u klavíru? Nebo se skrz stůl dívat na podlahu? Nebo si chcete u jídla zahrát ping-pong? Designéři mají fantazie dostatek, teď už jen stačí, aby jejich mnohdy bláznivé nápady snesla i vaše domácnost.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Gerbera

Gerbera

Gerbera je známá jako velmi oblíbená řezaná květina, která vydrží ve váze i 14 dní. Některé její odrůdy se však hodí i...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Beky
od: Beky | 28. 09. 2016, 17:15

Fakt ten čas letí Pastelko,už je z ní slečna ..... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 28. 09. 2016, 13:00

Hezké odpoledne všem. Dopoledne jsem trávila v ... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 09. 2016, 11:05

Přeji krásný sváteční den U nás trochu pod m... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 28. 09. 2016, 09:38

Krásné sváteční ráno, posílám fotky Pastelky pr... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist