Living > Interiér > Kuchyně > Praktická kuchyň:funkční i stylová

Praktická kuchyň:funkční i stylová

3. 6. 2010 | Kuchyně

Zařizujete kuchyň a pohráváte si s myšlenkou, že byste ji vybavili skutečně originálně? Netradiční tvary, zajímavé doplňky, barvy, materiály? Než se do toho pustíte, pořádně zvažte, jestli se vám na takovou kuchyni bude nejen dobře dívat, ale zda se v ní bude i dobře vařit!

Na první pohled to vypadá, jako byste měli jen dvě možnosti. Buďto zvolit designovou, ale nepraktickou kuchyň, nebo dát přednost kuchyni praktické, ale s nemoderním vzhledem. Přitom je velmi jednoduché oba zdánlivé protipóly spojit, a to hlavně proto, že se o žádné protipóly nejedná! Máme pro vás několik tipů! 

Praktická kuchyň vyžaduje praktické osvětlení

Tajemné osvětlení sice může z kuchyně udělat romantické místo, zvláště pokud je kuchyň kuchyní obytnou. Ale při vaření guláše nebo ochucování salátu pak v intimním přítmí lehce neodhadnete množství koření.

Jasné světlo u stropu můžete v kuchyni klidně oželet, pozornost ale věnujte bodovkám, které náležitě osvítí pracovní desku, dřez i sporák. Osvětlení musí být dostatečně silné, abyste nemuseli při vaření večeře na jídlo mžourat. Právě bodové osvětlení ale dokáže vytvořit i tu pravou dramatickou atmosféru, a to pokud necháte svítit jen některá světla. Pamatujte, že praktická kuchyň je kuchyň s perfektně osvětlenou pracovní deskou.

TIP:
Bodovky dejte dospodu horních skříněk. Vypadá to dobře a dokonale osvítíte pracovní plochu.

Kuchyně - velká inspirativní fotogalerie

kuchyně inspirace fotogalerie

Zvažte počet otevřených poliček! Utírání prachu je otročina

Vystavit v otevřených skříňkách talíře i hrnečky z cest nebo naopak jednoduché nádobí v minimalistickém stylu může sice vypadat lákavě, nicméně časté utírání prachu vás brzy přesvědčí o opaku. Kromě toho vás možná přestane bavit skleničky skládat do souměrných řad a prostě je do poličky postavíte tak, jak se vám zachce.

Udržet pořádek v otevřených skříňkách vyžaduje mnohem více úsilí, než jej uchovat v těch zavřených. A přestože kuchyň s mnoha otevřenými policemi vypadá podstatně větší než ve skutečnosti, jedna nebo dvě otevřené police vám z hlediska praktičnosti musí postačit.

Praktická kuchyň nesmí být plná nepotřebných věcí

Pokud už jste investovali do designových spotřebičů, jako je toustovač, varná konvice, mixér nebo odšťavňovač, nenechávejte je všechny stát na lince. Můžou vypadat sebelépe, ale při práci vám budou překážet. Ty, co nepoužíváte denně, schovejte. Na lince může zůstat jen jeden.

A pamatujte na jednu podstatnou věc. Pokud vám někdo v kuchyňském studiu nabízí "designovou" kuchyň a pak nad její nepraktičností krčí rameny, tak vězte, že se nejedná o "designovou" kuchyň, ale o paskvil. Designová kuchyň by totiž měla být nejen pohledově atraktivní, ale i uživatelsky přátelská. Vždyť "design" je "spojením krásy a účelnosti".

Martina Tlachová
Foto: thekitchendesigner.org, trendir.com, minimalistdesign.com

Dále čtěte

Designový nábytek pro vaši inspiraci

Designový nábytek pro vaši inspiraci

Designéři stále vymýšlejí nové kousky, je tedy třeba jejich nápady stále sledovat a inspirovat se. Máte-li v bytě nebo domě dostatek prostoru, nebojte se po některém z originálních kusů sáhnout. Výrazný a samostatný solitér dodá vašemu domovu šmrnc, ať už se jedná o atypické umyvadlo, nebo svérázné poličky.

Výměna sporáku – možná právě ten váš na ni čeká!

Výměna sporáku – možná právě ten váš na ni čeká!

Proč byste právě vy měli sporák měnit za nový? Váš starý spotřebič, přestože to tak nemusí na první pohled vypadat, možná nesplňuje všechny bezpečnostní předpisy. Za jaký sporák jej ale nejlépe měnit?

Luxusní bydlení za miliardu korun

Luxusní bydlení za miliardu korun

Mallorca je známým turistickým cílem. Je to ale také místo, kde se nachází několik mimořádně luxusních nemovitostí pro tu nejvyšší společenskou vrstvu. Jedna z nich ve městečku Alcudia je právě na prodej. Zveme vás na prohlídku!

Pracovní deska – jaký materiál je pro vás nejlepší?

Pracovní deska – jaký materiál je pro vás nejlepší?

Základ kuchyně – tak se dá kuchyňská deska bez rozpaků pojmenovat. Právě proto je výběr materiálu jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, která budete muset při zařizování kuchyně udělat. Nejvíce používaná část kuchyně si přece zaslouží trochu vaší pozornosti.

Originální doplňky do kuchyně vám zpříjemní hodování

Originální doplňky do kuchyně vám zpříjemní hodování

Zpříjemnit si vaření možná nebude takový problém, jako byste čekali. Poohlédněte se po originálních věcech, které vám i všední snídaně rozveselí. Zaměřte se na klasický plast, ale klidně i na svérázné doplňky z porcelánu.

Vybíráme varnou desku

Vybíráme varnou desku

Rozhodujete se pro koupi varné desky a nejste si jisti, podle čeho se orientovat? Připravili jsme pro vás shrnutí těch nejdůležitějších parametrů.

Je lepší klasická nebo moderní kuchyň?

Je lepší klasická nebo moderní kuchyň?

Existuje nějaký rozdíl mezi moderní a klasickou kuchyní? Kde se vaří lépe? Zeptali jsme se specialisty na ergonomii a také šéfkuchaře hotelu Sacher! A zalistovali jsme několika kulinářskými knihami a ptali se v kuchyňských studiích! A co jsme zjistili?

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Platan

Platan

Mohutně opadavé stromy s borkou na kmenech charakteristicky se odlupující, koruna rozložitá, listy velké, střídavé...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 147 témat)

Poslední příspěvky

Beky
od: Beky | 26. 09. 2016, 17:49

Šmankoté Kvetinko myslím,že tě doktor postr... Číst

Julie1234
od: Julie1234 | 26. 09. 2016, 17:22

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/jak-u... Číst

Ricchochet
od: Ricchochet | 26. 09. 2016, 17:12

Dobrý den, koupili jsme dům se starším kotlem a... Číst

Requied
od: Requied | 26. 09. 2016, 17:07

nedovedu si představit kombinaci křídlové brank... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist