Living > Interiér > Kuchyně > Podlahové krytiny do kuchyně, díl první

Podlahové krytiny do kuchyně, díl první

11. 10. 2006 | Kuchyně

Jedním ze základních prvků, které určují charakter místnosti je podlaha. Ta zůstává vždy nedílnou součástí prostoru a je tím prvním, co jej určuje. V souladu se změnami životního stylu se mění a přizpůsobuje nejen nábytek, ale i celkový charakter interiéru vč. podlahy. Kuchyňská podlaha pak má za úkol nejen kráčet s dobou, ale hlavně vyhovovat po stránce provozu, jež jako jediný v bytě předpokládá společně mokrý, suchý, mastný, horký a studený provoz vč. nebezpečí rázového mechanického zatížení. Lidově řečeno: v kuchyni se peče a vaří a občas něco spadne na zem.

Hygiena
Nejintenzivnější tlak na výrobce zařizovacích předmětů z hlediska zdravotní a hlavně hygienické nezávadnosti, je vedle lehacího nábytku také na veškeré zařízení místnosti kuchyně. Hlavním problémem není ani tak samotná technologie přípravy potravin ani jejich skladování, ale zvláště možnost snadného a bezbariérového úklidu, jež má za úkol vytvořit prostředí nezavdávající příčinu vzniku plísní a hnilobných bakterií. Vedle pracovní desky je tím nejkritičtějším místem právě podlaha, respektive její krytina.
 
Nezáživná řada čísel
Zjišťování vhodnosti podlahové krytiny se „boduje pod lupou“ několika kritérii. Hodnotí se reakce na saponáty, mastné páry, odolnost proti oděru i exhalace vypařováním z jejího povrchu. Tyto informace, vyjadřované nezáživnou řadou čísel, by měl být každý odborný prodejce schopen poskytnout, tím spíše, jeli sám výrobcem.

Kuchyně - velká inspirativní fotogalerie

kuchyně inspirace fotogalerie

Základní rozdělení
V nabídce podlahových krytin existuje celkem sedm možností. Klasikou je dřevo, které se dnes objevuje jako tzv. plovoucí podlaha. Další krytinou jsou imitace dřeva, hlavně pak laminátové podlahy, které se stejně jako ty dřevené pokládají jako plovoucí. Třetí, neprávem opomíjenou podlahovou krytinou je lino zprofanovalo ve svých nejlevnějších a barevnostně nesnesitelných kreacích normalizačních let sedmdesátých, kdy vystupovalo na veřejnost jako PVC. Čtvrtá možnost je korek, který je přírodní a teplý materiál. Podlaha však také může být kamenná, nebo sklokeramická, čili poskládaná z dlaždiček. Poslední, sedmá varianta spočívá v oblíbené prvorepublikové technologii lití podlah, tedy skutečně vylití příměsového betonu na hrubou podlahu. Výsledkem je např. známé teraso. Podrobně se budeme jednotlivými druhy zabývat v článku, který najdete zítra ve stejné rubrice.

Podlahy - velká inspirativní fotogalerie

podlahy inspirace fotogalerie

 
Jaroslav Zákolanský
Foto archiv autora

Dále čtěte

Podlahové krytiny do kuchyně, díl druhý

Podlahové krytiny do kuchyně, díl druhý

V úvodu prvního článku, jež se zabýval problematickou podlahových krytin vhodných do kuchyně, jsme uváděli výčet různých možných řešení. Nyní se jim budeme věnovat detailněji.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Pistácie (Řečík)

Pistácie (Řečík)

Pistácie pravá neboli řečík pravý (Pistacia vera) je strom teplých suchých krajů středního Východu a Středomoří. Druhy...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 147 témat)

Poslední příspěvky

kvetinka272
od: kvetinka272 | 27. 09. 2016, 09:26

Přeji pěkný den U nás to vypadá zase na nádh... Číst

richardsonec
od: richardsonec | 27. 09. 2016, 09:25

tak pokud máte dům, kde můžete mít kancelář, ta... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 27. 09. 2016, 09:09

Jo a mám nového pomocníka, včera dopo jsem zako... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 27. 09. 2016, 07:55

Aprill, diky za info - tak mám o práci míň . ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist