Living > Interiér > Kuchyně > Podlaha v kuchyni – jaká by měla být?

Podlaha v kuchyni – jaká by měla být?

14. 1. 2011 | Kuchyně

Ačkoliv se při výběru kuchyňské podlahy často rozhodujeme podle vzhledu, existují zde však mnohem důležitější atributy, které by měly mít při výběru kuchyňské podlahy „větší váhu“. Někdy ale může být rozhodování složité a nejasné, i když tuto skutečnost máte na paměti a snažíte se jí řídit. Pojďte si proto vyjasnit, jaká podlahová krytina je pro potřeby kuchyně tou „nej“!

Základní pravidla
Při rozhodování o podlahové krytině ve vaší kuchyni byste měli zohlednit následující kritéria:
- Rozměry kuchyně
- Situační poloha kuchyně s ohledem na ostatní místnosti
- Tepelné poměry, jakož i způsob vytápění
- Četnost s jakou bude kuchyň využívána
- Počet osob, které ji budou používat
- Bezpečnostní prvky s ohledem na potřeby uživatelů

Po zohlednění výše uvedených kritérií následuje výběr materiálu. Tedy v podstatě volba druhu podlahy. Rozhodně máte z čeho vybírat – nabízí se dlažba, korková i dřevěná podlaha, laminátová neboli plovoucí podlaha a v neposlední řadě kamenná podlaha. Všechny tyto podlahové krytiny vybízí zprvu k tomu, zkrášlit jejich jednotvárnou hladkost nějakým pěkným kobercem. Předně je nutné zdůraznit, že daleko lépe uděláte, zvolíte-li namísto koberce obyčejný běhoun. Rozhodně se však nedoporučuje umístit tento změkčovací prvek pod pracovní plochu, kde je zvýšené riziko znečištění.

Podlahy - velká inspirativní fotogalerie

 podlahy inspirace fotogalerie

 

Právě oblast pracovní plochy, která je nejvíce aktivně využívána, by měla být „jištěna“ podlahovou krytinou, která je nenáročná na údržbu a má vysokou odolnost. Nabízí se tedy dlažba a kámen – popř. vysokozátěžový laminát, který je ovšem finančně náročnější.

Dlažba
Je v našich kuchyních poměrně oblíbeným typem podlahy, jež zaručuje dlouhou životnost. Nehrozí nasáknutí vodou, je nehořlavá, hygienická a velmi snadno se udržuje. Výběr barev a vzorů je velmi pestrý.

Kamenná podlaha
Splňuje ty nejvyšší estetické nároky, do interiéru vnáší nenucenou noblesu a pocit luxusu. Vybroušením kamene lze docílit vysokého lesku, který však v každodenním kuchyňském provozu představuje určité riziko. V náročném kuchyňském provozu je vhodné kamennou podlahu impregnovat přípravkem, který zabraňuje vsakování vlhkosti a mastnoty.

Umělý kámen
Je zajímavou alternativou pro moderní interiéry a na rozdíl od přírodního kamene nabízí výrazně širší barevnou škálu. Výborně odolává mechanickým i chemickým vlivům, zachovává barvu a snadno se udržuje v čistotě.

Kuchyně - velká inspirativní fotogalerie

kuchyně inspirace fotogalerie

Navzdory odolnosti a jiným kladům není dlažba ani kámen tou nejčastěji volenou podlahovou krytinou. Zřejmě je to proto, že oba druhy působí chladně a faktem je, že jejich neschopnost absorbovat teplo zrovna dvakrát neušetří vaše výdaje za topení. To „měkké“ podlahové krytinykorek, lino, kaučuk, laminát a jiné PVC, působí již tepleji.

Korek
Je přírodní materiál se speciální povrchovou úpravou, díky níž se stává odolným vůči poškození. Korkové podlahy jsou typické lehkostí materiálu, odolností vůči vlhkosti a plísním či dokonce zvukotěsností. Korkové podlahy jsou navíc velmi vhodné pro alergiky!

Plovoucí podlaha
Slibuje jednoduchou montáž, jakož i široký výběr designového zpracování a povrchových úprav. Nevýhodou je nižší odolnost proti poškození (např. při pádu ostrého nože) a proti vlhkosti, která může způsobit nepěkné vyboulení podlahy.

Přírodní linoleum
Má velmi dlouhou životnost, vyrábí z přírodních materiálů a jeho základem je lněný olej. Své příznivce si tento druh podlahové krytiny získává svou zvukotěsností, měkkostí a pružností. Seženete jej v různých barvách a vzorech - montáž pak zvládnete i sami.

Kaučuková podlaha
Je velmi odolná krytina ze syntetického nebo přírodního kaučuku. Rovněž umí být pružná a elastická. Účinně tlumí hluk, nejsou na ní vidět vrypy, výborně odolává cigaretovým nedopalkům, tukům a olejům. Kaučukové krytiny se prodávají v mnoha provedeních povrchových úprav i barev.

Laminátové podlahy
Jsou populární pro svůj pěkný vzhled a přijatelnější cenu než klasické parkety. Pokud si vyberete laminátové parkety s imitací dřeva, jejich podobnost s opravdovým dřevem bude k nerozeznání. Mimo jiné se také snadno pokládají, takže si s nimi při troše šikovnosti poradí každý kutil.

Výběr podlahové krytiny do kuchyňských prostor není radno podceňovat. Rozhodně se však nemusíte omezovat pouze na jeden jediný druh podlahy. Naopak, velmi originálně vypadají i vzájemné kombinace jednotlivých podlah. Například velmi působivé a navíc praktické je umístění kamenné podlahy či dlažby pod pracovní linku a pomocí okrasné podlahové lišty „tvrdou“ krytinu napojit, například na korek, či lamino. V dnešní době je výběr skutečně široký, takže stačí jen se pořádně porozhlédnout, jaké možnosti a varianty se nabízejí a následně si co nejlépe vybrat.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: kitchenbacksplashes.blogspot.com, /furniture.exquisite-design.com, bakerinternationalinc.com

Dále čtěte

Zařizujete novou kuchyň?

Zařizujete novou kuchyň?

Koupě nové kuchyňské linky, nebo snad kompletní redesign nového kuchyňského interiéru je dnes velmi složitým procesem, podmíněným jak otázkou finanční, tak i časovou. Dokonce se může stát, že se pořizování kuchyně pro někoho stane i nepříjemnou noční můrou. My vám ale poradíme, jak mít vše pod kontrolou.

Video: Šikulka v kuchyni

Video: Šikulka v kuchyni

Jistě vedete své děti k pořádku a k tomu, aby vám v domácnosti pomáhaly. To je velice chvályhodné. Občas se to ale může trošku zvrtnout. Zvlášť, když máte šikulku v kuchyni.

Kuchyně podle Feng Shui

Kuchyně podle Feng Shui

Umění Feng Shui se za posledních pár let stalo velkým fenoménem, obzvláště v oblasti bydlení. Ani interiéry kuchyní se proto nemohly vyhnout úpravám podle Feng Shui. Toto učení umožňuje ovlivnit vzájemné prolínání energií okolního prostředí, což se právě v kuchyni vyplatí dvojnásob. Pojďte se podívat, jak na to!

Jak zařídit malou a úzkou kuchyň

Jak zařídit malou a úzkou kuchyň

Miniaturní kuchyně jsou často diskutované téma, jelikož problematika zařízení takového mini prostoru, trápí mnoho lidí. Skutečný problém ovšem nastává, když dojde na minikuchyňky, které mají ke všemu ještě „nudlovitý“ tvar. Neklesejte na mysli, my pro vás máme totiž pár tipů a rad, jak si poradit se zařizováním právě těch kuchyní, které jsou omezeny nejen velikostí prostoru, ale i jeho tvarem.

Světla, osvětlení a svítidla do vaší kuchyně – jak si s nimi poradit?

Světla, osvětlení a svítidla do vaší kuchyně – jak si s nimi poradit?

V případě interiérů kuchyní je výběr a umístění správného osvětlení navýsost důležité. Jak si však osvětlení správně vybrat, nepřehnat to s množstvím a ještě svítidla optimálně rozmístit? Na co si dát pozor nechcete-li, aby vám umělé osvětlení zničilo zrak?

Kuchyně 6 m2 - tipy i pro leváky

Kuchyně 6 m2 - tipy i pro leváky

Ne každý má to štěstí bydlet v bytě s velkou prostornou kuchyní, do které se vejdou nejrůznější vestavné kuchyňské spotřebiče, varné centrum, sklad potravin apod. Ale nezoufejme, i na ploše 6 m2 se lze vypořádat s těmi nejzapeklitějšími kuchyňskými představami. Pokud si v takto malém prostoru můžeme dovolit hýbat s elektro i vodoinstalací, je vyhráno. Nemusíme být ale skeptičtí ani v opačném případě. Vždyť 6m2 je prostor, kde máme „na tři kroky“ skutečně vše po ruce.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
 • Od: Tamča, 16. 6. 2015

  Já přemýšlím nad dlažbou v kuchyni, ale nevím kde koupit, někdo mě od dlažby odrazuje, ale mě se líbí, asi do ní opravdu pujdu, už si jen vybrat :)

 • Od: Dan, 19. 6. 2015

  My také máme v kuchyni dlažbu a úplnš vpohodě. Mě se to také líbí daleko více. Ale třeba každý má kuchyn jinou, tak se mu tam hodí něco jiného.

 • Od: Tamča, 3. 7. 2015

  To je pravda Dane. A můžu se zeptat, kde jsi kupoval dlažbu? A ted někdy nebo už je to delší dobu?

 • Od: Tamča, 3. 7. 2015

  To je pravda Dane. A můžu se zeptat, kde jsi kupoval dlažbu? A ted někdy nebo už je to delší dobu?

 • Od: Jane, 12. 2. 2016

  V kuchyni si neumím představit nic lepšího než klasickou keramickou podlahu. Je praktická, bezpečná a v této době také neuvěřitelně hezká. My jsme si do kuchyně na doporučení firmy, od které jsme obklady a dlažby brali, vybrali takovou, která má i antibakteriální ochranu, nakolik máme malé dítě a další na cestě ;) Mohu jen doporučit společnost MAAG (www.maag-czech.cz), za dobrou cenu seženete krásné a hlavně kvalitní obklady a dlažby.

 • Od: Jiri Mach, 4. 3. 2016

  Co třeba kamenný koberec, vypadá to hezky a podle prodejců je i dobré. Máte s tím někdo doma zkušenost? kvalita - pocitová teplota apod.?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Kalistemon

Kalistemon

Kalistemon je stromek nebo keř. Rostlina má úzké, vejčité, stálezelené listy. Květy jsou štětkovité útvary na koncích...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 460 aktivních uživatelů 73 144 témat)

Poslední příspěvky

Malda
od: Malda | 24. 09. 2016, 22:43

Kvalitni postel je zaklad kdo ma maly prostor a... Číst

Jožka
od: Jožka | 24. 09. 2016, 21:28

a onedlho fertik Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 24. 09. 2016, 20:24

Přeji krásný den Já jsem dnes ten krásný den... Číst

Beky
od: Beky | 24. 09. 2016, 15:49

Mikori perfektní...příští rok tam jedeme taky ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist