Living > Interiér > Kuchyně > Nová dimenze kuchyní. Co dokáže Corian?

Nová dimenze kuchyní. Co dokáže Corian?

18. 1. 2016 | Kuchyně

Nejlépe se udržují neporézní povrchy beze spár a záhybů. To potvrdí každá hospodyňka. Z toho důvodu se čím dále víc prosazuje na kuchyňské desky a dřezy umělý kámen. Existuje v několika variantách od různých výrobců, ale Formulí 1 mezi nimi je Corian.

 

I přes vysokou cenu (až 13 tisíc za m2) roste oblíbenost Corianu hlavně díky jednoduché údržbě a odolnosti. Navíc jde o velmi příjemný materiál – teplý a hebký na omak. Jeho téměř neomezené vlastnosti tvarování a široká barevná škála disponující zhruba 90 odstíny nabízejí nekonečný prostor pro fantazii architektů a bytových designérů. I když jeho původní využití bylo plánované pouze pro koupelnové a kuchyňské využití, díky své funkčnosti, univerzálnosti i kráse je dnes v celém světě první volbou všech, kdo žádají kvalitní povrchový materiál pro užití v interiérovém designu nebo architektuře – prokázal svou jedinečnost v kuchyních, koupelnách, osvětlení, fasádách, nábytku, sedacím nábytku, radiátorech, automatizaci budov i dotykových površích.

Corian přivedl na svět americký koncern DuPont, který má ve svém portfoliu i další vysoce funkční materiály jako kevlar, teflon či silon. Corian není žádná žhavá novinka, vyvinut byl v polovině 60. let. Jde o syntetický materiál, který vzniká spojením kamene s akrylátem na molekulární úrovni.

Flexibilní k neuvěření

Corian se dá tvarovat tak, aby dokonale odpovídal požadavkům jakéhokoliv projektu. Při poškození není problém ho opravit, aby původní vada nešla poznat. Do podoby dřezu či umyvadla se pasuje tak, že pomocí procesu sublimace se na něj natiskne fotografie, podle které se vytvaruje.

Corian se vyrábí v deskách, které lze řezat, frézovat, brousit či lepit. Při teplotách okolo 160 °C se dá snadno ohýbat nebo tvarovat ve formách. Jedinečnou technologií lepení a následným přebroušením se dosáhne téměř neviditelných spojů. I velké plochy či tělesa vypadají, jako by byly vyrobeny z jednoho kusu materiálu.

V kuchyních a koupelnách jsou výhodou jeho hygienické schopnosti dané jeho celistvostí – není porézní, a tudíž ani nasákavý. Všechna voda tak zůstane spolehlivě na povrchu, což zamezuje usazování bakterií a následnému vzniku plísní.Péče je snadná, ale má svá pravidla

Údržba povrchů z Corianu je snadná, ve většině případů stačí použít obyčejné mýdlo, vodu a houbu.

Ačkoli se jedná o velmi tvrdý povrch, vyžaduje jeho přítomnost v kuchyni jistou opatrnost, jako v případě všech materiálů. Když na pracovní desku dopadne těžký nebo ostrý předmět, hrozí poškození. Také nikdy neřezejte přímo na pultu, i tak pevný povrch může nůž poškrábat. Ani jeho odolnost vůči teplu není neomezená, proto hrnce z plotny či pekáče přímo z trouby nikdy na corianovou desku nepokládejte. Doporučujeme pod tyto horké kuchyňské náčiní vždy použít podložku, která je odolná vůči teplu. Vroucí vodu nevylévejte přímo do dřezu, současně plochu ochlazujte ledovou vodou z kohoutku, při poškození byste přišli o desetiletou záruku.

Ani agresivní chemikálie často používané v kuchyni či koupelně mu nesvědčí. Jestliže se dostane do styku s látkami, jako jsou odstraňovače nátěrů, čističe kartáčů, kovů a trub, také čističe obsahující metylenchlorid, gely do odpadu obsahující kyseliny nebo acetonové odlakovače, je třeba desku ihned opláchnout mýdlovou vodou.

Dřezům jednou nebo dvakrát týdně dopřejte zvláštní péči: Odmastěte ho a následně naneste roztok tekutého bělidla pro domácnost a vody v poměru 3 : 1 a nechte několik hodin nebo přes noc působit. Ráno dřez opláchněte nebo očistěte vlhkým hadříkem.

V oblastech s tvrdou vodou, může vzniknout problém v podobě vápenatých usazenin. V těchto případech použijte na postiženou oblast gel Viakal, nechte jej 2–4 minuty působit a poté jej opláchněte a očistěte vlhkým hadříkem z mikrovlákna.

Při správné péči a údržbě vám bude sloužit dlouhá léta.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: DuPont™ Corian® 

Dále čtěte

Kuchyň inspirovaná severským vzhledem

Kuchyň inspirovaná severským vzhledem

Chystáte se na přestavbu či předělávku kuchyně, nevyhovuje vám už její staré vybavení? Podívejte se na nově vybavenou kuchyň inspirovanou severským stylem, kterou vám předvedeme v dnešním článku. Její majitelé si ji přáli mít co nejpohodlnější, snadnou k užívání a vybavenou podle svých osobitých potřeb a zájmů.

Kuchyňské dřezy z kompozitních materiálů

Kuchyňské dřezy z kompozitních materiálů

Kompozitní materiály jsou též nazývány umělým kamenem. Na trhu je můžeme nalézt pod různými názvy. Jejich základ vždy tvoří polyesterové pryskyřice a minerální plniva. Dřezy z kompozitů jsou volbou číslo jedna pro současné moderní kuchyně, neboť poskytují skvělý komfort v užívání, ale také vysokou estetickou hodnotu.

Kuchyně v country stylu, dle nejvyšší francouzské elegance či moderní kuchyně 3v1?

Kuchyně v country stylu, dle nejvyšší francouzské elegance či moderní kuchyně 3v1?

Různorodé a extra výrazné novinky! Takové nyní rozhodně najdete u českého výrobce, firmy HANÁK NÁBYTEK. Tento tradiční výrobce interiérového nábytku se pochlubil nebývale výrazným mixem nových modelů a dezénů, kterými se úspěšně odlišuje od své konkurence.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Amarylis

Amarylis

Pochází z jižní Ameriky a do Evropy se dostala na konci 17. století. Tato rostlina, která patří mezi cibulovité, je...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 465 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:52

I když se blíží čas plískanic, stále mi na zahr... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:35

Dnes byl opravdu nádherný den [attachment=4:4... Číst

jitrk
od: jitrk | 30. 09. 2016, 19:20

To ne, Balerina Dreams je menší a tmavší. Tu má... Číst

ihik
od: ihik | 30. 09. 2016, 14:43

Já bych ji koupil. Během stavby jsem si desku p... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist