Living > Interiér > Kuchyně > Dřevěné nádobí je v kuchyni tradicí

Dřevěné nádobí je v kuchyni tradicí

11. 1. 2016 | Kuchyně

Dřevěné nádoby a kuchyňské pomůcky mají v kuchyních letitou tradici. Určitě má každý z nás v kuchyňské lince minimálně dřevěnou vařečku. Dřevo je nejen krásné, ale i velmi praktické. Vhodnou péčí můžeme dřevěnému nádobí výrazně prodloužit životnost.

Dřevěné či plastové?

Řada současných domácností řeší, jak dosáhnout maximálně sterilního prostředí kuchyní. Zejména v místě, kde se pracuje s masem a zeleninou, nás čistota trápí nejvíce. Zbytky krájených potravin velmi rychle podléhají působení času a rázem se pracovní plocha může stát domovem nebezpečných bakterií. Nejrizikovějším místem jsou kuchyňská prkénka.

Při nákupu kuchyňských pomocníků můžeme snadno podlehnout klamnému zdání, že plastové nádobí je hygieničtější než dřevěné. Ale je tomu právě naopak. Dřevěné pomůcky jsou organického původu a mají tedy i přirozenou schopnost bojovat s působením bakterií. Na druhou stranu v poškrabaném a pořezaném povrchu plastových prkének se dokáží bakterie ukrýt před sebeintenzivnějším drhnutím kartáčem na nádobí.

Základní péče o dřevo

Dřevo si s bakteriemi poradí, ale jen do určité míry. Stejně jako lidský organismus má i dřevo jistou obranyschopnost. Ale ani imunita člověka není nepřekonatelná a snadno invazi virů a bakterií podlehne. O dřevěné pomůcky a jejich imunitní systém je nutné pečovat.

V prvé řadě je nutné dbát na používání dřevěného nádobí pro takové účely, pro které vzniklo, a okamžitě po použití nádobí očistit. Dřevo je náchylné k popraskání i nechtěným barevným změnám. Nikdy jej proto nedávejte do myčky, ale omývejte pod tekoucí vodou s použitím mýdlového koncentrátu.

Vzduch je přítel dřeva

Zásadní je vysychání dřeva, které nikdy neurychlujte pokládáním nádobí na přímé zdroje tepla. Místo radiátoru či trouby využijte klasický odkapávač na nádobí. Omývejte vždy celé dřevěné kusy a nechávejte vysychat rovnoměrně.

Ploché dřevěné pomůcky, jako jsou prkénka či vály, pokládejte pro důkladné vysychání na kratší hranu, aby mohl proudit vzduch kolem největší plochy dřeva. Před uložením pomůcku otočte, aby doschla i ze spodní hrany. Pro pravidelně používané vařečky a prkénka je nejlépe je mít po ruce přímo na kuchyňské lince.

Dekorativní dřevěné nádobí

Struktura dřeva je fascinující. Dennodenním používáním nemáme ani čas si uvědomit, že každý kousek prkénka, vařečky či misky pochází z živého organismu. Ze stromu, který během svého růstu sledoval historii několika našich generací. K ocenění krásy letokruhů a barevných hrátek dřeva dává samozřejmě větší prostor dekorativní nádobí. Vybírat můžete z rozmanité nabídky druhů dřeva, například z českých buků, třešní či dubů nebo exotických olivovníků.

Pokud budete dekorativní dřevo správně udržovat, nemusíte se bát misky a talířky naplnit i mokrými potravinami, jako jsou nakládané olivy či rajčata. Pozor si dejte při plnění hlubokých misek ovocem. Pravidelně kontrolujte, zde ovoce vespod nádoby nechytá hnilobu či plíseň. Ta by dřevo mohla nenávratně poškodit.

Jak na nechtěné skvrny?

Pokud se na dřevěném nádobí vyskytují dřevěné mapy způsobené hnilobou, se kterou si již dřevo nedokázalo poradit, není nutné ihned nádobí vyhazovat. Bukové a březové vařečky či prkénka se můžete pokusit vyvařit, ale dejte pozor na popraskání dřeva. Účinným řešením je 1% roztok Sava, ale poslouží i klasický ocet. Následně nádobí důkladně vytřete a nechte na vzduchu vyschnout. Proti zašlým skvrnám pomůže i obyčejný citron.

Po pravidelném čištění potřete dřevo jedlým olejem. Není nutné používat drahé odrůdy, ale pro dekorativní dřevo raději obětujte trochu olivového oleje, případně jiného výživného oleje z jader a ořechů. Olejovou ochranou nejen prodlužujete životnost nádobí, navíc i pomáháte vytvořit přirozenou ochranu před působením bakterií. Dřevo je přirozeně savý materiál, proto při olejové ochraně neopomínejte na méně používané nádoby. Ochráníte tak dřevěné nádobí před vysycháním a nechtěným popraskání.

Lenka Malá
Foto: Pinterest.com

Dále čtěte

Ochraňte chuť a vůni koření

Ochraňte chuť a vůni koření

Koření využíváme při každodenní přípravě jídla. V českých kuchyních přežívá řada nešvarů, které jeho kvalitu nepříjemně ovlivňují. O systému ukládání tradičních i exotických dochucovadel bychom proto měli přemýšlet již při zařizování kuchyně.

Chlebníky: truhly pro cennou pochoutku

Chlebníky: truhly pro cennou pochoutku

Chléb a pečivo jsou nepostradatelnou částí našeho jídelníčku. Po čerstvém kousku rádi sáhneme k snídani, svačině i večeři. Přestože si můžeme vybírat v široké nabídce různých obilných i bezlepkových pochoutek, vždy je důležité myslet na jejich vhodné skladování.

Večeře z jednoho hrnce

Večeře z jednoho hrnce

Jídla připravovaná v jediné nádobě v sobě ukrývají spoustu výhod. Jsou jednoduchá na přípravu, výborně chutnají a šetří čas při úklidu po vaření. Jelikož jsou oblíbená v mnoha kulturách, máme na výběr nekonečný výčet variací. Pojďme si některé přiblížit.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Trnovník

Trnovník

Trnovník se vyskytuje jako strom nebo jako keř dorůstající 2 až 25 m. Nejčastěji jsou také označovány jako akáty. Kůra a...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:38

Díky všem za rady,stále nějaké změny,až... bude... Číst

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:36

Díky všem za rady.. Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 29. 09. 2016, 10:13

Přeji krásný sluníčkový den U nás je také te... Číst

achaila
od: achaila | 29. 09. 2016, 09:02

Já jsem pro klasiku, do L nebo U. Když přijde n... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist