Living > Interiér > Koupelna > Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo

Umyvadlová mísa versus klasické umyvadlo

8. 11. 2010 | Koupelna

Je tomu už pár let, co na koupelnovou skříňku posadil slavný interiérový designér Phillipe Starck umyvadlo. Bílou keramickou obdobu, dříve tak populárního, klasického lavoru. V případě moderních umyvadel však není důvod, aby stála zastrčena v koutě, jako dřívější „necky“. Přestože za královnu sanity se považuje vana, umyvadlo si dominantní pozici v koupelně zaslouží.

Klasika, nebo umyvadlová mísa?

Co že je to vlastně ta umyvadlová mísa? Ačkoliv to laikové příliš nerozlišují, odborníky bývá za umyvadlovou mísu označováno umyvadlo, jehož stanovištěm je samostatná deska, stolek či koupelnová skříňka. Podstatným rozdílem je například to, že umyvadlová mísa, vyrobená většinou z keramiky a přírodního kamene, má na rozdíl od běžných umyvadel zbroušenou spodní hranu. Díky této úpravě těsně dosednou na podkladovou desku, což zajišťuje větší stabilitu a zároveň brání vodě v zatékání.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie umyvadel

Umyvadla fotogalerie inspirace

Pravda je ale taková, že moderní umyvadla dle vlastního výběru je dnes prakticky možné posadit na desku či jakýkoliv kus koupelnového nábytku.  Umyvadlo je potom připevňováno pomocí silikonu nebo vyrovnávací hmoty tak, aby k takzvané „podkladovce“ perfektně sedlo. Nutno podotknout, že tato instalace vyžaduje notnou dávku zručnosti, jelikož zmíněné přípravky nesmějí zanechat na podkladu jakékoliv stopy. Dalším důležitým aspektem této instalace je nosnost a zátěže-schopnost podkladové desky v poměru ke hmotnosti umyvadlové mísy. V případě, že deska tuto hmotnost bez problému unese, může být umyvadlová mísa na dané ploše pouze postavena. V opačném případě se nejčastěji připevňuje do zdi pomocí šroubů. Zkrátka, jistota je jistota.

Kam s ním?

Umyvadlovou sanitární techniku lze posadit na jednoduchou desku, případně na vhodný kus koupelnového nábytku. K výrobě těchto „podkladovek“  se využívají nejrůznější materiály, jako například hliník, laminát nebo sklo. Nelehkou nosnou roli obstojně zvládají i materiály, které se osvědčují i v nteriérech kuchyní, jakožto pracovní desky. Jde například o přírodní či umělý kámen a masivní dřevo. Často jsou využívány i desky obložené keramickým, popř. skleněným obkladem. Při výběru je dobré zohlednit následující - Pakliže umyvadlo postavíte na podložku, jež nesnese vodu, musí mít voděodolnou povrchovou úpravu! Nejčastěji se jedná o nejrůznější druhy fólií, laky, oleje a vosky.

Na designu vždycky záleží

Jsou to právě designově zajímavé umyvadlové mísy, u nichž je vhodné se zamyslet nad jejich umístěním na podkladové desce, či nábytkové skříňce. To, kde přesně bude na podkladu mísa situována hraje významnou roli ve výsledném estetickém vzezření.  Jedná se například o keramická umyvadla zajímavého tvaru, ale i umyvadlové mísy ze skla, přírodního a umělého kamene či dřeva.  Takzvané „lavory  třetího tisíciletí" na rozdíl od svých předchůdců nemusí být již nutně kulaté. Na trhu jsou k dostání i umyvadlové mísy oválné a hranaté, jež patří mezi nejaktuálnější módní záležitosti v oblasti sanitární techniky. Velice líbivá jsou také umyvadélka ve tvaru trojúhelníku. Na desku se dnes v koupelnách instalují  i takzvaná dvojumyvadla, a ještě častěji dvě stejná umyvadla vedle sebe, což skýtá nadstandardní komfort obzvláště v případě, je-li vaše rodina z těch početnějších.

Na co si dát pozor!

Zcela zásadní při výběru umyvadlové mísy je nejenom její vzhled, ale je také nezbytné brát v úvahu její funkčnost. Je třeba zvážit, ještě lépe vyzkoušet, zda vám umyvadlo odpovídá hloubkou, zda se voda po otočení kohoutkem nebo pákou, nerozstřikuje po celé koupelně a podobně. Obdobně, jako u každého druhu umyvadla, je nutné i v případě umyvadlové mísy postavené na desce, zajistit dostatečný prostor pro odkládání nejnutnějších věcí. V neposlední řadě se nevyplácí pouštět ze zřetele ani náročnost na údržbu.


Pokud se tedy budete pouštět do rekonstrukce koupelny, nebo jen řešíte výběr nové sanitární techniky, zvažte, zda pro vás bude výhodnější zvolit umyvadlovou mísu, či klasické umyvadlo. 


Text: Lucie Sýkorová
Foto: premierevanities.com, jogjatec.com, kitchenlav.com, lockbridgepottery.com, geekologie.comnews.stonebtb.com,craziestgadgets.com

Dále čtěte

Atmosféra jižní Francie díky dekoracím

Atmosféra jižní Francie díky dekoracím

Provance, oblast v jižní Francii, kraj bohatý na barvy a tradice, může posloužit jako zajímavá inspirace pro výzdobu vašeho domova.

Designové střípky do vaší koupelny

Designové střípky do vaší koupelny

Trend, který káže proměnit koupelnu na místo odpočinku a relaxace, není už vlastně žádnou novinkou. Domácí lázně v okleštěné podobě má doma již mnoho majitelů domů či větších bytů. Možná vás ale zajímá na co nového se můžete těšit. Vězte, že designérské firmy nezahálely.

Trendy ve světě koupelen

Trendy ve světě koupelen

Každý z nás se snaží svůj domov neustále zútulňovat, zkrášlovat a různě předělávat. Stejně tomu tak je i v interiérech koupelen. Koupelnová místnost je pro nás o to významnější, jelikož si sem chodíme odpočinout. Naložit se do vany, nebo se oddávat masážní sprše. I proto pro vás sledujeme nové trendy z tohoto světa relaxace - ze světa koupelen.

 Topení v koupelně aneb hřejivá relaxace

Topení v koupelně aneb hřejivá relaxace

Teplo do koupelny rozhodně patří, o tom není pochyb. Vždyť co může být horší než po blahodárné koupeli vylézt z vany do studené koupelny? Moderní koupelna je plná čerstvého vzduchu, příjemných barev a vkusných doplňků. Při řešení vytápění koupelny si můžete vybrat z různých systémů – ať už s radiátory nebo bez. Záleží jen na vaší chuti. Možností existuje hned několik…

Vířivky – hřejivé umění relaxace

Vířivky – hřejivé umění relaxace

Když je venku teplota hluboko pod mrazem, není nic jednoduššího než se rozmrazit v horké vaně. A pokud je ta vana vířivá a dokáže po uspěchaném dni znavenému tělu dopřát ten správný relax, tím lépe! Neomezujte se na návštěvní hodiny termálních lázní! Vířivku můžete mít i doma. Přesně takovou, jakou chcete.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Petr Aleš, 8. 11. 2010

    Velmi zajímavý článek, ani jsem netušil, jaké tvary umyvadel existují.

  • Od: agathaXie, 19. 12. 2010

    Mně zaujaly tyto umyvadla. Asi si na ně počkám. http://spuntdovany.bagno.cz/novy-axor-bouroullec

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Kalistemon

Kalistemon

Kalistemon je stromek nebo keř. Rostlina má úzké, vejčité, stálezelené listy. Květy jsou štětkovité útvary na koncích...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 460 aktivních uživatelů 73 144 témat)

Poslední příspěvky

Malda
od: Malda | 24. 09. 2016, 22:43

Kvalitni postel je zaklad kdo ma maly prostor a... Číst

Jožka
od: Jožka | 24. 09. 2016, 21:28

a onedlho fertik Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 24. 09. 2016, 20:24

Přeji krásný den Já jsem dnes ten krásný den... Číst

Beky
od: Beky | 24. 09. 2016, 15:49

Mikori perfektní...příští rok tam jedeme taky ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist