Living > Interiér > Koupelna > Umakartové jádro nemusíte rovnou bourat

Umakartové jádro nemusíte rovnou bourat

12. 11. 2009 | Koupelna

Umakartové jádro už rozhodně nevyhovuje dnešním podmínkám. V panelových domech představovalo rychlou a levnou variantu výstavby doslova v pásové výrobě bytů, dnes už ale vyšlo z módy a vystřídaly jej mnohem modernější materiály. Nechcete-li se však pouštět do velkých projektů a máte strach z vybití poloviny bytu, nemusíte se ho vůbec tak rychle zbavovat.

Pokud chcete nechat koupelnu ve stávající pozici a nechcete nijak měnit celkové dispozice bytu, není problém nechat jádro na svém místě a jednoduše jej nechat obložit. Stavební práce nepotrvají tak dlouho a v bytě nebude tak příšerný nepořádek jako v případě vybití celého jádra. Navíc můžete použít původní rozvody jak vody, tak elektroinstalace.

Umakartové jádro nově? Poraďte se na forum.living.cz

I umakartové jádro může mít své výhody

Jedinou nevýhodou je to, že bude třeba ponechat koupelnu i záchod na stávajícím místě. U úplné výměny jádra se totiž využívá vybití umakartového jádra ve prospěch rozšíření koupelny nebo jejího spojení se záchodem.

Existuje tedy několik možností, stačí si vybrat tu pro vás nejvhodnější. Pokud totiž skutečně nechcete nijak řešit bytové dispozice, jádro bourat nemusíte. Oblíbené je jednoduše nalepit obklady na umakart. Prodejci prodávají i speciální lepidlo, které sedne jak na obklady, tak na umakart, které nestojí mnoho a vyřeší hodně. 

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

jak se staví sen fotogalerie

Umakartové jádro a sádrokarton

Dalším řešením je obložení koupelny sádrokartonem a vybetonování podlahy. Na sádrokarton, který je ke stěnám třeba přišroubovat, se potom lepí obklady stejně jako v předchozím případě na umakart. Sádrokartonové desky ale volte opatrně a vyberte spíše ty kvalitnější.

Kromě nich jsou výborné i panely, které na první pohled vypadají jako obklady. Výhoda je především v tom, že není problém celý panel v případě potřeby vyměnit, nebo opravit inženýrské sítě, které se za jednotlivými panely skrývají. Je třeba ovšem počítat s tím, že nové stěny budou silnější než ty předchozí, proto je mnohdy vhodné vyměnit i futra a dveře. To se ale stejně u takto rozsáhlé rekonstrukce očekává…

Vymalovat a nalakovat

Dalším řešením je umakartové jádro vymalovat a nalakovat. Ač toto řešení na první pohled nevypadá příliš „koupelnově“, patří taky mezi oblíbené, a to hlavně i díky své nízké ceně. Před nátěrem je důležité celé jádro omýt a poté natřít omyvatelnou barvou. V obchodech vám jistě poradí, stačí připomenout, co přesně chcete natírat.

Opravdu jednoduchým a levným řešením je oblepit koupelnu samolepicí folií. Opět musí být omyvatelná a k podkladu by měla dobře přilnout, aby se kvůli vodě a vlhkosti nepřestala v koupelně odchlipovat.

Ať už se rozhodnete pro cokoliv, nechte si poradit od odborníků a nevrhejte se do ničeho po hlavě. V tomto případě se totiž nevyplatí spěchat. Nechcete přece do roka odlamovat odlepené obklady a chytat sádrokartonové panely, které odpadávají ze zdi!

Další inspirace ze světa koupelen ve článku Jak vypadá luxusní koupelna?

Martina Tlachová
Foto: Remobyt, kamycka.cz, poradte.cz, Quelle, Dušan Antálek, Ideal Standard

Dále čtěte

Kde ušetřit za teplo?

Kde ušetřit za teplo?

Zima přichází a s ní se začínají otáčet ventilky radiátorů směrem doleva. Zateplit dům už nestihnete, vyměnit topný systém za úspornější už vůbec ne. Přesto můžete ušetřit. Stačí vědět, jak na to, a řídit se několika jednoduchými radami. A po zimě můžete srovnávat s účty z loňska

Luxusní ložnice s koupelnou, absolutní relax? Pojďte na návštěvu!

Luxusní ložnice s koupelnou, absolutní relax? Pojďte na návštěvu!

Jak bydlíte? Bydlíte tzv. normálně? A nebo výstředně? Po čem toužíte? Zkuste si představit, že vám někdo navrhne a postaví takové obydlí, takou koupelnu a takovou ložnici, ve které bude doslova a do písmene radost ležet, spát, odpočívat, koupat se, zkrátka, ve které bude úžasné bydlet. Pojďte se na jednu takovou koupelnu s ložnicí podívat.

Keltský bůh Omvivo: inspirace pro koupelnu

Keltský bůh Omvivo: inspirace pro koupelnu

Omvivo je keltský bůh vody a zároveň je pravdou, že mythologie a keltské náboženství jsou častou inspirací pro celou řadu umělců, designéry nevyjímaje. A nejde jen o tvůrce. Thomas Coward navrhl pro australskou společnost koupelnovou kolekci "Latis Collection" a Omvivo, jak se australský výrobce jmenuje, ji začne nabízet v prosinci 2009. Možná budeme mít štěstí a potkáme se s Latis Collection i v Evropě.

Topení biomasou – proč? A jak?

Topení biomasou – proč? A jak?

Ceny elektrické energie i zemního plynu jdou každoročně nahoru. Ať už za to může vysoká cena ropy nebo něco úplně jiného, nejvíce to vždycky poznají rodiny, které bydlí v rodinných domcích. Jak se dá na topení ušetřit mnohem více než postupným snižováním stupňů na termostatu nebo vytápěním jen několika místností? Nainstalováním kotle na tuhá paliva.

Koupelna pro seniory a tělesně postižené

Koupelna pro seniory a tělesně postižené

Ať už bude koupelna pro seniory či tělesně postižené vytvořené v jakémkoliv duchu, v jakémkoliv designu či stylu, měla by vždy pamatovat na handicap snížené, nebo jinak problematické mobility svých uživatelů. A nejde jen o situace, kdy se lidé hůře pohybují a potřebují pomoc. Stačí se jen zamyslet nad tím, zdali např. pro naše prarodiče nebude zkrátka pohodlnější, když na jejich stáří bude vlídným způsobem pamatovat třeba právě vybavení koupelny. Je to o pocitu bezpečí a péče.

Pamatujete na bydlení v ČSSR?

Pamatujete na bydlení v ČSSR?

17.listopadu jsme oslavili 20 let od pádu komunismu. Living.cz je ale magazínem o kultuře bydlení a tak si odpustíme jakékoliv politicky zabarvené komentáře. Můžeme si ale připomenout, jak se tenkrát bydlelo. Pamatujete na umakart, PVC a nebo DBK? Víte co to je DBK?

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: jozef, 13. 9. 2010

    <p>UMAKART: - zdrsnit bruskou,mozete aj nemusite urobit ryhy - umyt jarovou vodou - natriet stetcom adheznim mustkom (den braven) neriedit vodou </p> <p></p> <p>OBKLAD: - lepit LEPIDLOM NA OBKLADY (den braven) biela pasta cca 36€/15kg - pouzit flexi sparovacku - rohy sparovat sanitarnym silikonom </p> <p></p> <p>DLAZBA: - odstranit umakartovu podlahu - pouzit klasicke lepidlo na baze cementu </p> <p></p> <p>STROP: - zeleny sadrokarton (odolnejsi proti vlhku) - natiahnut skrabanou farbou na exterier</p> <p></p>

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Dymnivka

Dymnivka

Masitými výhony a dělenými listy velmi nápadná trvalka. Květy přes bílou, žlutou a růžovou barvu až po modrou s nápadnými...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

jitrk
od: jitrk | 28. 09. 2016, 20:20

Ahojte, nepoznali byste někdo tuhle fuchsu? Vyk... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 20:02

rozhodně není problém zařídit doma kancelář, vy... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 19:58

já bych se toho nebála... nemyslím si, že rekla... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 09. 2016, 18:14

Bibi, já neumím odpočívat Dnes jsem kompletn... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist