Living > Interiér > Koupelna > Tapety v koupelně. Které dobře snáší vlhkost?

Tapety v koupelně. Které dobře snáší vlhkost?

3. 2. 2016 | Koupelna

U nás v koupelnách narazíte především na kachličky, v poslední době si získává oblibu cementová stěrka. Tapety vídáme spíše na fotkách ze zahraničních koupelen. A to je škoda. Tapety dokážou vtisknout koupelně atmosféru, jakou kachličky nikdy nevykouzlí. Nebo jimi můžete vylepšit staré panelákové jádro, když na rekonstrukci nejsou peníze.

Prvním krokem je výběr tapety vhodné do koupelny, tedy takové, která dobře snáší vlhkost, je omyvatelná, takže jí nevadí častý styk s vodou. Těmto požadavkům vyhovují tři typy tapet – samolepicí, vinylové a sklovláknité.

Samolepicí tapety – mají na povrchu speciální vrstvu, která je činí mimořádně odolnými proti poškození. Lepidlo v silné tloušťce zaručí, že se neodlepují. Lze je aplikovat na všechny hladké, čisté a suché plochy. Před nalepením se musí drsné plochy zbrousit, všechny povrchy pak musí být zbavené všech nečistit a mastnoty.

Vinylové – jsou speciálním druhem tapet, který je vyrobený z umělé hmoty. Na povrchu je voděodolný pěnový plast. Některé mají antibakteriální úpravu, která zabraňuje růstu plísní, ty se od koupelny hodí nejlépe. Jejich nevýhodou je, že nejsou propustné, proto se pro přípravu podkladové zdi nesmí používat sádra, která by ve vlhku nabobtnala, ale přípravek, který obsahuje disperzi vápna a umělé hmoty. O způsobu lepení rozhoduje zadní vrstva – vinylové tapety jsou totiž dvojvrstvé. Pokud je tam papír, lepí se jako klasické papírové, u kterých se lepidlo nanáší jak na stěnu, tak na zadní stranu tapety. Když je na zadní straně vlies, nanáší se lepidlo pouze na zeď.

Sklovlánkité tapety – ze všech tapet vydrží nejvíc. Vyrábějí se z bezalkalické skleněné příze, a proto jsou mimořádné odolné proti mechanickému poškození, ale zároveň jsou i vodě a ohni odolné. A také paropropustné, takže se na ní nesráží vlhkost a zároveň nedusí materiál pod ní a netvoří se tam plísně. Jejich další výhodou je, že se dají natírat, takže můžete měnit interiér dle nálady, podle výrobců snese až deset nátěrů. Lepí se speciální lepidlem, které se nanáší jak na tapetu, tak na zeď.

Tipy na výběr tapet do koupelny:

  • Dejte předost vzorečkům (jedno jakým), lépe zakryjí menší nerovnosti podkladového povrchu.
  • Malé místnosti opticky zvětší světlá tapeta s jemným drobným vzorkem.
  • Naproti tomu, větší vzory a tmavé tapety prostor zútulní.
  • Vybírejte tapety co nejsilnější, které pomohou překrýt případné nerovnosti povrchu.
  • Počítejte, že jejich životnost je kolem 10 let.

Další tipy pro vaši novou kouplenu hledejte na forum.living.cz

Text: Jana Truksová
Foto: homedit.com, shutterstock.com

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Jaroslav Kubišta, 1. 3. 2016

    Dobrý den, asi nebudeme moci poradit, co použít jistotně na dno lakované dřevěné vany, aby se z ní dalo bezpečně vstávat, protože se toto velice klouže...a jaký zdrsňující a pevně ke dnu přilnavý materiál jak ve vodě, tak po vypuštění vody z vany, by se tu mohl pro délku 170 cm a šíři dna 80 cm, použít a uplatnit? Děkuji manželé Kubištovi

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Kalistemon

Kalistemon

Kalistemon je stromek nebo keř. Rostlina má úzké, vejčité, stálezelené listy. Květy jsou štětkovité útvary na koncích...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 460 aktivních uživatelů 73 144 témat)

Poslední příspěvky

Jožka
od: Jožka | 24. 09. 2016, 21:28

a onedlho fertik Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 24. 09. 2016, 20:24

Přeji krásný den Já jsem dnes ten krásný den... Číst

Beky
od: Beky | 24. 09. 2016, 15:49

Mikori perfektní...příští rok tam jedeme taky ... Číst

leskie23
od: leskie23 | 24. 09. 2016, 14:00

Já jsem se inspirovala na http://www.laalmara.c... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist