Living > Interiér > Koupelna > Praktická umývátka do koupelny i na toaletu

Praktická umývátka do koupelny i na toaletu

18. 4. 2011 | Koupelna

V dnešní době nejsou prostorné, luxusní koupelny nijak ojedinělé, ale menší interiéry koupelen mají stále převahu. Právě do koupelen menších rozměrů, stejně jako na toaletu, nebo jako doplňková sanitární keramika do větší koupelny se ideálně hodí kompaktní umývátka. Snad kvůli jejich velikosti jsme na tato mini-umyvadélka doposud trochu zapomínali, ale napsali jste si o ně do redakce… máte je mít:-)

Když se například čtyřčlenná rodina, nebo parta spolubydlících dělí o jednu koupelnu, byť je prostorná, bývá to většinou každodenní ranní "bitva". Jeden si chce čistit zuby, ženy a dívky se dožadují prostoru před zrcadlem a nakonec se všichni "perou" o umyvadlo. Ne každý má tu možnost (ať už finanční, či z hlediska prostorových dispozic koupelny), aby si do koupelny pořídil dvojumyvadlo, nebo dvě samostatné umyvadlové mísy. Chytrým a praktickým řešením je umývátko. Mnohým z vás se možná vybaví nevzhledná zmenšenina bílého umyvadla, tísnící se někde v rohu, ale my vás hned vyvedeme z omylu. Dříve tomu možná tak bylo, ale moderní umývátka v nápaditosti designu, tvarů ani rozmanitosti materiálů a povrchových úprav nijak nezaostávají za klasickými umyvadly a umyvadlovými mísami.

V koupelně
V interiéru koupelny si umývátko zaručeně najde své místo, obzvláště, jedná-li se o některý z výše uvedených příkladů - početná domácnost či stísněné prostory. Ačkoliv jsou tato mini-umyvadla vyráběna v bezpočtu tvarů, velikostí a typů, je dobré si uvědomit, že jsou také původně vyráběna jako doplňková sanitární keramika.

Velká inspirativní fotogalerie toalet

 Toalety inspirace fotogalerie

Zkrátka a dobře, dekorativní dózu na pastu a zubní kartáček si na umývátko nepoložíte, stejně tak, jako v něm nenapustíte vodu do lahve. Jeho hlavním úkolem je hygienické využití (mytí rukou, popř. ústní hygiena). Určitě se ale setkáte i s koupelnami, kde je umývátko vyloženě jen dekorativním prvkem.

Na toaletě
Dnes již umývátka představují takřka nezbytnou součást vybavení toalety. Právě zde zpravidla musíme šetřit každým centimetrem.  Na toaletu se hodí malé typy o šířce od 35 cm a hloubce od 26 cm, nebo rohová umývátka s délkou strany od 35 cm. K moderním umývátkům jsou v některých případech dodávány také polosloupy, takže se nemusíte děsit ani odhaleného, nijak atraktivního syfonu a od něj vedoucích trubek. Malé umývátko na ruce přímo na toaletě by mělo být samozřejmostí zejména ve větších bytech nebo v domech, kde je záchod separován od koupelny.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

koupelny inspirace fotogalerie

Praktické rady a tipy při výběru umývátka
- Ať už do interiéru koupelny nebo na toaletu, ne vždy platí, že čím miniaturnější umývátko zvolíte, byť by bylo designově neodolatelné, tím vhodnější nebo lepší rozhodnutí to bude! Mezi velikostí umyvadla a množstvím vody na podlaze totiž platí nepřímá úměrnost (čím méně místa v umyvadle, tím více vody mimo něj). Ačkoliv je umývátko řešením pro nevelké prostory, je dobré připočítat k rozměrům umývátka také manipulační prostor, nezbytný při jeho používání. 

- Velký pozor dávejte také při výběru vodovodní baterie k umývátku. Rozhodně se vyplatí kupovat baterii a umývátko společně. Vyhnete se tak špatnému výběru v podobě příliš masivních, špatně tvarovaných nebo příliš dlouhých baterií.

- Důležitým kritériem při výběru jsou nejen rozměry, ale i tvar umývátka. Ten by měl korespondovat s tvarem místnosti a umístěním dveří. Rohové modely se hodí do širší a kratší místnosti nebo místnosti o čtvercovém půdorysu. Úzká umývátka jsou určena spíše do užších a delších místností.

- Před umývátkem by měl být prostor 55 - 60 cm.

- Při kombinaci materiálů dbejte na preciznost provedení spoje, aby voda nemohla zatékat dovnitř.

- Na keramických umyvadlech zkontrolujte, zda není povrchová glazura poškozená. Umyvadla z přírodního či umělého kameneprohlédněte, zda nemají povrchový defekt.
- Moderní umývátka různých rozměrů, tvarů a stejně tak i sloupky a  polosloupky se pohybují v cenovém rozpění zhruba od 1000 Kč do 3000 Kč. Nadstandardní designové "kousky" se však mohou cenově vyšplhat i daleko výš - ostatně jako u všeho.

Čtěte také:

- Originální úložné prostory v koupelně

- Koupelnové proměny pro každého

- Zařizujeme, rekonstruujeme: malá velká koupelna


Text: Lucie Sýkorová
Foto: clickbasin.co.uk, archiexpo.com, uuldesign.com,nabuzz.com, archiexpo.com

Dále čtěte

Kritéria pro výběr vany

Kritéria pro výběr vany

Výběr nového nábytku či zařízení není nikdy snadnou záležitostí. Obzvláště to potom platí v případě funkčního zařízení, jakým je například vana. Každému člověku, který se pro vanu rozhodne, sedí jiný typ, tvar, barva i funkce. Pojďme se tedy na výběr vany podívat pod drobnohledem.

Nejbláznivější designové nesmysly do koupelny

Nejbláznivější designové nesmysly do koupelny

Považujete vaši koupelnu za zcela fádní a nudnou? To se dá velmi snadno změnit. Dost možná, že po přečtení následujícího článku změníte názor a vaše stará koupelna vám bude připadat elegantnější než kdy před tím.

Černobílá koupelna 10x jinak

Černobílá koupelna 10x jinak

Černobílá koupelna může být elegantní, exotická, luxusní... podstatné ale je, že její zařízení nemusí být vůbec drahé. Ať už bude kontrastní nebo jemně tónovaná, konečný efekt si určitě můžete vymyslet i sestavit sami. Máme pro vás 10 tipů, kterými se můžete inspirovat.

Užitečné rady při výběru nové vany

Užitečné rady při výběru nové vany

Pokud se chystáte koupit novou vanu, existuje spousta parametrů, jimiž byste se měli řídit. Tentokrát se však zaměříme na výběr vany z hlediska jejího praktického využívání.

Koupelna ve stylu moderního baroka

Koupelna ve stylu moderního baroka

Moderní baroko je styl, vycházející z historického baroka. Specifickými znaky jsou tedy stále nabubřelé tvary, ornamenty, plasticky zdobené zdi a neotřelá barevnost, vyžívající se ve zlaté a bílé. Mnozí si jistě snadno představí, jak takové baroko vypadá například na fasádách domů. Možná vás však překvapí jeho použtí v koupelně.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 465 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

kvetinka272
od: kvetinka272 | 01. 10. 2016, 10:32

Přeji krásnou sluníčkovou sobotěnku Venku je... Číst

aprill1
od: aprill1 | 01. 10. 2016, 07:25

Krásné sobotní ráno. Copak se to děje, že to ta... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:52

I když se blíží čas plískanic, stále mi na zahr... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:35

Dnes byl opravdu nádherný den [attachment=4:4... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist