Living > Interiér > Koupelna > Bakterie legionella ohrožuje zdraví nás všech. Jak se jí bránit?

Bakterie legionella ohrožuje zdraví nás všech. Jak se jí bránit?

29. 12. 2015 | Koupelna

V posledním roce jsme v České republice zaznamenali několik případů onemocnění nebezpečnou bakterií legionellou. Neviditelné nebezpečí na nás číhá třeba ve vodovodu. Co to vlastně je?

Bakterie legionella ohrožuje zdraví nás všech. Jak se jí bránit?

Seriálový Dr. House s ní potýkal hned několikrát a pokaždé mu dalo pořádně zabrat, než ji odhalil. Co se za exotickým názvem nemoci vlastně skrývá? Legionella pneumophilla je bakterie způsobující vysoké horečky a onemocnění podobné zápalu plic – takzvanou legionářskou nemoc. Název získala od prvního popsaného případu epidemie, který se vyskytl na sjezdu amerických válečných veteránů, kteří se hromadně nakazili z hotelové klimatizace.

Legionella se množí ve vlhkém prostředí při teplotách 20–45 °C. Pro svůj růst potřebuje dostatek živin. Právě proto se jí daří v rozvodech teplé vody a klimatizacích. Prevencí je hlavně vysoká čistota všech ohřívacích zařízení a dostatečně vysoká nebo naopak u studené vody nízká teplota vody.

Co způsobuje množení bakterií legionella:

• trvale nízká teplota vody v potrubí a zásobníku
• koroze stěn zásobníku
• delší odstávka ohřívače vody
• usazeniny v zásobníku a v potrubí
• nedostatečná cirkulace teplé vody v rozsáhlejších rozvodech
• umístění potrubí se studenou vodou příliš blízko zdroji tepla (např. potrubí teplé vody)
• nekvalitní a špatně navržené rozvody vody

Neviditelné nebezpečí

„Legionella může být závažným problémem nesprávně provozovaných zásobníků a starších nebo rozsáhlejších rozvodů vody v hotelích, nemocnicích, ale i v bytových domech. Může se vyskytovat i v nově postavených domech s nevhodně navrženým systémem přípravy teplé vody nebo špatně naprojektovanými rozvody,“ popisuje Ivo Zabloudil, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá servisem a instalací tepelné techniky. „Bakterie legionella se totiž dobře množí zejména tam, kde se po delší dobu udržuje z nějakého důvodu teplota vody v určitých mezích, a to zejména tam, kde jsou dále přítomny určité živné materiály nebo nánosy. K nákaze pak dochází většinou při sprchování,“ doplnil Ivo Zabloudil.

Norma vás neochrání

Jako opatření proti šíření nebezpečné bakterie by měla fungovat norma ČSN 06 0320 Ohřívání užitkové vody – Navrhování a projektování z roku 1998. Odborníci však uvádějí, že jak projektantům, tak i široké veřejnosti informace o legionelle a možnostech její prevence chybí.

Živnou půdou pro legionellu jsou například zásobníky teplé vody. Abyste nebezpečí omezili, vyhledávejte takové, které spočívají v průtokovém ohřevu vody zamezujícím její delší stagnaci, což je nejlepší způsob, jak zamezit množení nebezpečné bakterie.

Další možností je například pravidelná termická dezinfekce zahřátím na teplotu nad 70 °C. Tento způsob ovšem přináší nevýhody v podobě zvýšeného vylučování vodního kamene a vyšších nákladů na přípravu teplé vody v použití s moderními zdroji tepla (tepelné čerpadlo, solární systém, kondenzační plynové kotle).

Zdraví je vaše zodpovědnost

Každý nový projekt domu by měl v dokumentaci obsahovat příslušné informace o obsluze a provozu teplovodních systémů z hlediska prevence legionelly. Na přítomnost těchto údajů a doporučení by se měly více zaměřit také kontroly stavebních odborů obecních úřadů a hygieniků.

Problematika bakterie legionella je často přehlížené, nicméně stále aktuální téma – například v listopadu bylo v osmi přerovských domech doporučeno nepoužívat teplou vodu na sprchování z důvodu zvýšeného výskytu této bakterie.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce.
Foto: Shuttersock.com

Dále čtěte

Koupelny ve dřevě – vybere si každý

Koupelny ve dřevě – vybere si každý

Dřevo je úžasný materiál, i když jeho plnému využívání se v koupelnách stále tak trochu vyhýbáme. Dřevo je šetrné k životnímu prostředí, navíc je krásné přináší do interiéru pocit tepla a pohody. Je to materiál vhodný do jakéhokoli prostoru.

Koupelna – zcela nové pojetí prostoru

Koupelna – zcela nové pojetí prostoru

Aktuálně v případě rekonstrukce nebo výstavby zcela nové koupelny se již málokdo, komu prostor dovolí trochu kreativního vyžití, drží zažitého klišé „o čtyř stěnách“, tvořících čtverec, či obdélník. Naopak, tvarované interiéry jsou in a o koupelnách to platí dvojnásob…

Koupelna je místem odpočinku. Jak na to?

Koupelna je místem odpočinku. Jak na to?

Sundat prádlo, které visí nad vanou, odstranit dřevěný rošt přes vanu, na kterém stojí koš s prádlem, odstranit košík s kolíčky a další krámy. A pak už se můžete koupat.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Izotoma

Izotoma

Má úzké, jemně dělené listy. Květy jsou trubkovité, hvězdicově rozevřené. Jejich barva je bílá až růžová, světle lila a...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 466 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Anoli
od: Anoli | 01. 10. 2016, 22:31

Dnes jsme na zkoušku s manželem zapojili elměr.... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 01. 10. 2016, 22:23

Bibi, už jsem to zkoušela a šlo to Udělala js... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 01. 10. 2016, 22:08

Ale, ale, co to tu čtu , Felerko, takové záži... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 01. 10. 2016, 21:17

Tak jsme se vrátili z návštěvy Ratiboře. Dovezl... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist