Living > Jak si udělat > Jak si udělat > Blíží se čas rozkvetlých oken

Blíží se čas rozkvetlých oken

29. 3. 2016 | Jak si udělat

První jarní den je zlomovým okamžikem, kterého se každoročně nemůžeme téměř dočkat. I když si počasí ještě bude pohrávat s naší trpělivostí, čas procházek v přírodě, venkovních sportů a práce i zábavy na zahradě se nezvratně prodlužuje. Je pravá chvíle pustit se do rozveselení oken.

Dopřejte květinám pohodlí

Pohled na barevnou nabídku zahradnictví dokáže bleskově zahnat zimní melancholii. Dříve než se budete nerozhodně přebírat mezi jarními cibulkami a letními sazeničkami, dopřejte čas výběru vhodných truhlíků. Případně ty, které doma netrpělivě čekají na novou sezonu, zkontrolujte a prasklé kusy vyměňte za nové.

Truhlíky by měly být ideálně samozavlažovací. Alternativou jsou s odtokovým otvorem a podmiskou. Aby si rostliny dokázaly lépe regulovat příjem tekutiny, je dobré dno vysypat keramzitem. Snažte se na začátku jara zálivku nepřehánět, přemokřeným rostlinám hrozí uhnívání kořenů. Navíc přemokřená zemina rychleji promrzne.

Vedle truhlíků je před jarní výsadbou důležité obstarat si kvalitní substrát. U jarních květin si vystačíte s květinovým univerzálem. Pro předpěstování muškátů a pelargonií raději sáhněte po speciálním substrátu, který je obohacen adekvátním hnojivem. Zeminu vybírejte pokud možno bez kousků kůry, ve které se mohou držet plísně a choroboplodné zárodky.

Jaro na parapetu

Při pohledu z okna vám úsměv na tváři pomohou vykouzlit veselé cibuloviny i první jarní kytičky. Obvykle v truhlíku vydrží až do května, kdy je mohou vystřídat klasické letní krásky. Pokud plánujete na okně střídat předpěstované truhlíky a chcete si jarní výsadbu ponechat i na další sezonu, vybírejte dvouleté rostliny. Na výběr máte například macešky, pomněnky, hvězdice horské, primule či floxy.

Jarní krásky se snaží dělat našemu oku radost, přestože se venkovní teplota pohybuje sotva nad bodem mrazu. V zemi se rostlinky stihly dostatečně zakořenit a půda s kořenovým systémem okolních rostlin jim pomáhá s termoregulací. V truhlících tuto výhodu jarní květiny postrádají. Je tedy potřeba jim dopřát více pozornosti a péče.

Především je vhodné orientovat jarní truhlíky na jižní stranu, kde budou mít především přístup světla. Pokud se očekává návrat silných mrazů, přeneste truhlíky raději do chladnější světlé místnosti v domě. Zateplit můžete jarní truhlíky i vnitřním obložením přírodní slámou. Na noc raději rostlinky překryjte netkanou textilií či fólií.

Až odejdou zmrzlí muži

Chcete-li mít truhlíky co nejdelší část léta obsypané letními muškáty či fuchsiemi, je nejvyšší čas se připravit. Březen je pro přípravu letních truhlíků. Čím později truhlík osázíte, tím později se vám okno zahalí do bohatých květů. V zahradnictví již narazíte na předpěstované sazeničky, které je nutné nechat v truhlících dostatečně zakořenit.

Skvělým prostorem pro přípravu letních truhlíků je skleník či zimní zahrada. Ne každý může takové podmínky ale květinám dopřát, přesto se vidiny barevné masy kvítků nemusí vzdávat. Většina zahradnictví, a to i menších lokálních, službu přípravy letních truhlíků nabízí. Ceny za osázení doneseného truhlíku se pohybují v rozmezí 200–400 Kč v závislosti na výběru rostlin a velikosti truhlíku. Osázené truhlíky si můžete objednat i po internetu ze specializovaných zahradnictví.

Při přípravě letních truhlíků volte na slunnou stranu ideálně muškát, petúnie či verbeny, do polostínu a stínu jsou vhodné lobelky, begonie, fuchsie a vyzkoušet můžete i drobnokvěté růžičky. Vybírat můžete i podle plánovaného umístění do okna vybrané místnosti. Na okno kuchyně či ložnice, kde se bude přes léto větrat, můžete zakombinovat rostliny odpuzující hmyz, jako je popenec břečťanovitý či molice.

Nezapomeňte na základní pravidla

  • Rostliny do truhlíků vybírejte podle toho, kde budou umístěné. Jiné květiny se hodí na slunnou jižní stranu, jiné na stinnou stranu severní. Pozor si dejte i při osazování truhlíků bylinkami, každá z nich má jiné požadavky.
  • Kombinujte rostliny s podobnými nároky na péči, zejména podle potřeb světla a zálivky.
  • Nezapomeňte vybrat vhodné hnojivo, nejlépe rozpustné krystalické, určené pro daný typ rostlin. Zejména si dejte snahu při výběru hnojiva na bylinky.
  • Rostliny zatím nejsou na vegetačním vrcholu, není tedy nutné je zalévat denně. Před zálivkou kontrolujte vlhkost substrátu a snažte se zamezit přemokření. Zalévejte odstátou, nejlépe dešťovou vodou.

Vysazujete květiny? Poraďte se na forum.living.cz


Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Truhlíkov.cz, Shuttterstock


Dále čtěte

Jarní trendy v oblasti pokojových květin

Jarní trendy v oblasti pokojových květin

Móda se mění někdy až zběsilou rychlostí a se stejnou vášní se po určité době vrací. Platí to v oblékání, bytové architektuře, designu, hudbě i dalších oblastech a platí to i o rostlinách. Trendy pro jaro 2002 charakterizují nejen návraty oblíbených rostlin našich babiček a maminek, ale i nové netradiční rostliny.

Jarní síla bylinek

Jarní síla bylinek

Pomalu zmizely květy talovínů, sněženek, krokusů, bledulí, ale nastupuje silná skupina jarních bylinek, z nichž většina patří do přírodní lékárničky a najde místo i na našich talířích. Bylo by škoda jejich blahodárných účinků nevyužít

Květiny přinesou „věčné jaro“ třeba že za oknem prší

Květiny přinesou „věčné jaro“ třeba že za oknem prší

Co přinese do bytu nový jas, světlo a život? Živé květiny! Možná vám přes zimu ty loňské nevydržely nebo vypadají unaveně, nic ale není ztraceno.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Platan

Platan

Mohutně opadavé stromy s borkou na kmenech charakteristicky se odlupující, koruna rozložitá, listy velké, střídavé...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 147 témat)

Poslední příspěvky

Beky
od: Beky | 26. 09. 2016, 17:49

Šmankoté Kvetinko myslím,že tě doktor postr... Číst

Julie1234
od: Julie1234 | 26. 09. 2016, 17:22

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/jak-u... Číst

Ricchochet
od: Ricchochet | 26. 09. 2016, 17:12

Dobrý den, koupili jsme dům se starším kotlem a... Číst

Requied
od: Requied | 26. 09. 2016, 17:07

nedovedu si představit kombinaci křídlové brank... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist