Living > Inspirace > Jak se staví sen > Jak se staví sen pro šest lidí ve 2+1?

Jak se staví sen pro šest lidí ve 2+1?

18. 3. 2016 | Jak se staví sen

Dva plus jedna je byt tak akorát pro tři lidi. Co když jich tam ale žije pět a šestý přírůstek má přibýt za pár měsíců? Navíc obyvatelé jsou tradičně založení a jiné uspořádání bytu si moc představit neumějí a nechtějí. Tomu se říká oříšek pro designéry.

Aby Andrea Hylmarová a Marek Povolný zařídili pro rodinu vyhovující bydlení zajišťující členům domácnosti alespoň minimální soukromí, museli zasáhnout do rozvržení bytu možná i proti představám majitelů. „Zcela zásadně jsme tedy upravili dispozici bytu. Vyřešili tím přístup do jednotlivých pokojů přes chodbu a nikoli průchodem přes další pokoj. V bytě je rázem více soukromí pro všechny a s očekávaným přírůstkem do rodiny se všichni navzájem budou méně rušit. Chodba probíhající až do kuchyně vyřešila i špatnou obslužnost linky při vaření. Nejvíce nás potěšilo zakomponování stávajících viditelných rozvodů plynu, které jsme nečekaně zvýraznili a udělali z nich zajímavý grafický prvek v interiéru. Současně jsme z trubek pro plyn vytvořili lampy a rám pro zrcadlo, které skvěle doplnily plynové rozvody stejným detailem,“ vysvětlují Andrea s Markem.

Příliš těsno a rušno

Miloš a Janou se znají tři roky. Společně vychovávají tři děti, které má Jana s předchozího manželství a za čtyři měsíce se jim narodí Tadeášek. Nejmladší syn Petr je ve střídavé péči u nich a svého otce. Prostřední syn Tomáš má lehčí formu ADHD, k tomu ještě přichází do puberty, takže je to s ním občas těžké. Nejstarší dcera Adéla už doma moc nepobývá, chodí hodně ke koním a ke kamarádkám, ale z rodného hnízda se ještě vylétnout nechystá. Pokoj sdílí se svými dvěma bratry, což není vždycky zrovna idylka.

Byt 2+1 byl před proměnou rozvržen tak, že rodiče přespávali v obývacím pokoji, přes který se zároveň chodilo do dětského pokoje. Manželům vadilo, že nemají ani chvíli soukromí, na druhou stranu o prohození pokojů neuvažovali, protože děti by se údajně bály mít pokoj hned za vchodovými dveřmi. Jana si také nepřála propojení obývacího pokoje s kuchyní. V kuchyni je velmi chladno a bojí se, aby zima nepřešla i do obýváku. Do „obývacího pokoje / ložnice“ brzy měla přibýt ještě postýlka pro miminko Tadeáška.

Rodina by také uvítala větší úložné prostory. Jinak ale velké nároky nemají. Líbí se jim jednoduchost a praktičnost, chtěli by hodně úložných prostor, přáli by si patrovou nebo rozkládací postel. Kromě fotek a elektroniky netrvají na ničem, co musí zůstat.

Úkole je jasný, ale ne jednoduchý: Udělat nový obývací pokoj, malou kuchyňku, chodbu a vymyslet místo pro dětskou postýlku.

Hodnocení designérů

Andrea Hylmarová a Marek Povolný hodnotí zpětně svou proměnu slovy: „Nápad se zrodil velmi rychle. Dispoziční řešení bylo jasným vyústěním přání majitelů bytu vyřešit zónování bytu a soukromí členů rodiny. Zásadním problémem byla špatně umístěná toaleta situovaná za kuchyní. Dětský pokoj byl přístupný pouze z obývacího pokoje, tudíž se neustále chodilo přes obývák, sloužící zároveň i jako ložnice rodičů. Nebylo zcela jednoduché se popasovat s výškovými rozdíly místností, a zároveň křivými zdmi a rákosovými stropy, které při rekonstrukci odpadávaly. Rovněž povrchové vedení plynu nám způsobilo problémy. Museli jsme přeřezávat a napojovat plynové trubky, což bylo v napjatém časovém harmonogramu velmi náročné.“

Výsledek jejich práce je odvážný, styl proměny můžeme nazvat městským s malým nádechem industriálu. Z nábytku nestál za zachování žádný kus, byl nevzhledný a nekvalitní. Nové úložné prostory jsou vyřešené vestavěným nábytkem na míru.

Nápaditě byla využitá mezera po spojovacích dveřích mezi obývákem a dětským pokojem, která se po jejich zazdění proměnila v niku, v níž vznikla malá pracovna.

Barevná kombinace neutrální bílé na stěnách, stropech a skříních s kamennou šedou na dveřích a skříních v obýváku dodává bytu eleganci a prosvětluje prostor. Kamenná šeď je použita i jako spojující pruh na stěnách, který propojuje niky u TV a pracovny se zbytkem místnosti. Tento horizontální prvek opticky rozšiřuje zmenšený obývací pokoj. K oživení tlumené barevnosti posloužila černá barva, která je použitá na klikách dveří, vypínačích a především na plynových trubkách, které se vinou interiérem a poutají na sebe pozornost.

Jak se vám líbí tato proměna? Diskutujte na forum.living.cz

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Prima TV

Dále čtěte

Jak se staví sen v malém bytě

Jak se staví sen v malém bytě

Nedostatek prostoru a soukromí je klasický problém. Jak jej vyřešit v malém 3+1, kde žijí čtyři dospělé osoby? A co když jsou to navíc děti a jejich matka? Tentokrát nebudou designéři při řešení tohoto interiéru závodit s časem. Proti nim totiž stojí silnější soupeř a tím je prostor, respektive jeho nedostatek.

Jak se staví sen na Chodově v klasickém 2 + 1 ?

Jak se staví sen na Chodově v klasickém 2 + 1 ?

Karel a Kateřina Konhauserovi jsou mladý novomanželský pár. Pocházejí Brna, ale pře časem se nastěhovali do bytu 2 + 1 v panelákovém domě známého pražského sídliště Chodov. Jak se za 36 hodin s pomocí týmu designérů promění jejich byt zcela k nepoznání? Sledujte, jak se staví sen ve 2+1 na Chodově.

Jak se staví sen pro dva dospívající syny?

Jak se staví sen pro dva dospívající syny?

Paní Blanka Vítová má „sen“ o lepším bydlení pro své dva syny. První se jmenuje Tomáš (15) a druhý Honza (13). Celá rodina žije v panelákovém 4 + 1 a ten by už opravdu potřeboval rekonstruovat, nicméně, jako první přijdou na řadu pokoje Tomáše a Honzy, kteří ze svého dětského věku pomalu dospívají v muže.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: nina, 19. 3. 2016

    Dívala jsem se na celý pořad, ta dvojice co dělala proměnu je mě mnohem sympatičtější než ta co byla před týdnem, jsou klidnější, pohodový, neječí. Proměna je pěkná, povedla se, ale bydlet bych tam se čtyřmi dětmi bydlet nechtěla, to bych raději ty peníze investovala tak, že bych současný byt prodala, přidala si těch 415 tisíc a koupila si 4+1....

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Amarylis

Amarylis

Pochází z jižní Ameriky a do Evropy se dostala na konci 17. století. Tato rostlina, která patří mezi cibulovité, je...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 465 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:52

I když se blíží čas plískanic, stále mi na zahr... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:35

Dnes byl opravdu nádherný den [attachment=4:4... Číst

jitrk
od: jitrk | 30. 09. 2016, 19:20

To ne, Balerina Dreams je menší a tmavší. Tu má... Číst

ihik
od: ihik | 30. 09. 2016, 14:43

Já bych ji koupil. Během stavby jsem si desku p... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist