Living > Inspirace > Jak se staví sen > Jak se staví sen jako poděkování babičce za nový život

Jak se staví sen jako poděkování babičce za nový život

24. 3. 2016 | Jak se staví sen

Dvě dospívající slečny žijící v jednom pokoji potřebují trochu soukromí. Jejich babička, se kterou žijí, zase novou kuchyň. Předělávat se bude obojí. Byt je totiž na hranici obyvatelnosti, a tak jsou nutné i stavební úpravy.

„Proměna byla náročná, ale výsledek stál za to. Rozhodli jsme hned, že uděláme maximum, abychom proměnili kuchyň i pokoj pro holky. Nápad jsme měli, ale čas, peníze a náročnost prací stály proti nám. Největším problémem byla podkladní vrstva podlahy, pod starým linem byl škvárový násyp, na vyrovnání podlahy padly dvě palety betonu. Výzvou bylo především zrealizovat holkám polopatro. Vytvořit pro ně samostatná zákoutí, nikoli vedle sebe, a vytěžit z vysokého stropu maximum a soukromí umístit nad sebe. Bytu rozhodně prospělo srovnání podlahy a vytvoření nové pomocí mramorového koberce, v obou místnostech stejné,“ popisují náročnou proměnu designéři Kamila Douděrová a František Kobližka.

Babička jako máma

Teenagerky Jana a Naďa žijí spolu s babičkou a nevlastním dědou. Babička holky zachránila z dětského domova, kam je odložila matka závislá na drogách. Holky chtějí proměnu věnovat jako poděkování babičce za vše, co pro ně udělala. Snaží se vnučky připravit do života, učí je vařit, starat se o domácnost. Sama neměla se svými předešlými manželi život jednoduchý (např. problém s alkoholem), byla také vážně nemocná.

Chybí soukromí i funkčnost

Dům, kde žijí, dříve sloužil jako prodejna. Noční můrou designérů se ale stal samotný stav bytu. Jsou tam staré atypické dveře. Podlaha je křivá, zdi zničené, starý nábytek a vysoké stropy, které by většina lidí uvítala, jsou tady spíš na škodu – pokoje se špatně vytápějí. Je jasné, že kromě zařízení pokojů a kuchyně je nutné hlavně vyrovnat podlahy a stěny. Potřeba také asi budou i nové rozvody.

Holky mají společný pokoj, který je zařízený starým nábytkem a neposkytuje jim dostatečný komfort pro bydlení. Každá má vlastní postel, ale psací stůl mají jen jeden. Vzhledem k tomu, že obě studují střední školu, potřebují každá svůj, aby se mohly učit. Obě by také uvítaly trochu soukromí, aby si přestaly lézt na nervy. Vědí, že nemohou mít každá svůj pokoj, ale touží alespoň po malém koutku, který budou mít každá jen a jen pro sebe. Dále by si přály rozkládací gauč nebo postel, kdyby jim přijela návštěva.

Nejvíce času tráví s prarodiči v kuchyni, která je spojená s obývacím pokojem a není nijak veliká. Přitom má sloužit čtyřem lidem pro odpočinek, stolování a hlavně babičce pro přípravu jídla. Dívky se v ní zase učí péči o domácnost a vaření. Babička by chtěla v kuchyni ostrůvek a víc místa, než mají teď. Holkám by se líbila moderní kuchyně.

Jak vidí proměnu designéři?

Designéři měli původně realizovat buď jen kuchyň, nebo dívčí pokoj. Rozhodování ale bylo tak těžké, že raději udělali obojí: „Nakonec jsme zvládli zrealizovat oba pokoje, jinak by to byla doslova Sophiina volba, vybrat buď jen kuchyň pro babičku, nebo jen pokoj pro holky. Styl kuchyně s obývákem je lehce venkovský, přiměřený věku babičky, avšak doplněný výraznou moderní barvou, přeci jen tam žijí i dvě mladé slečny. Zajímavý prvek, který se objevuje v obou místnostech, je překližková deska, vyřezaná do geometrického oblouku, perforována otvory. V kuchyni slouží jako podpěra barové desce, v pokojích jako oddělení učícího zákoutí s psacími stoly. Vzhledem k tomu, že holky absolutně nečekaly, že dostanou oba pokoje, ocení právě rozsah odvedené práce. Holky stoprocentně nadchne polopatro, každá má své důstojné soukromí.“

Jak se vám líbí tato proměna? Diskutujte na forum.living.cz

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: TV Prima

Dále čtěte

Jak se staví sen za 36 hodin?

Jak se staví sen za 36 hodin?

Dá se vůbec za 36 hodin vytvořit z prázdného bytu útulné a nebo prostě jinak osobité místo k bydlení? Může to zvládnout profesionální designér? A jak to pak vypadá, když se byt 2 + 1 v takovém expresním čase ušije svému majiteli přímo na míru?

Jak se staví sen z vděčnosti a pro své rodiče?

Jak se staví sen z vděčnosti a pro své rodiče?

Kateřina, Tomáš a Petr jsou sourozenci, kteří se rozhodli splnit svým rodičům jejich sen o bydlení. Jejich maminka, paní Taťáňa Pospíšilová pochází z Moskvy a vyrůstala v tzv. komunálním bytě, kde každý pokoj obývala jedna rodina a kuchyň i sociální zařízení užívali všichni společně. Teprve nyní mají po několika pronájmech opravdu vlastní bydlení s vytouženou velkou kuchyní, ale chtělo by to několik zásadních úprav. Tým designérů si to vzal na starost.

Jak se staví sen v obyčejném 3+1

Jak se staví sen v obyčejném 3+1

Paní Sedláčková několik měsíců kroužila kolem svého manžela a snažila se ho přesvědčit, aby po pětadvaceti letech společnými silami změnili podobu alespoň obývacího pokoje.Nakonec se proměny jejich bytu ujala dvojice designérek Simona Friz a Jana Doležalová a jak to dopadlo, můžete posoudit vy samy. Sledujte jak se staví sen, tentokrát ve 3+1.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Trak, 31. 3. 2016

    Paráda, neboli klasický odpad. Jen tak namátkou - "Jediné, co Jana nesnáší je růžová" (z oficiální anotace). Růžový žebřík a stěna se růžové tudíž zřejmě jen zdají. Místo dvou šatních skříní a přetékajícího štengru dvě látkové skříničky. Místo na lůžkoviny 0. Závěsy a záclony na jediné tyči, tudíž závěsy jen na ozdobu. Sedačka pro 3, takže jeden má TV k stání. Konstrastní zásuvky pod TV, Závěsy opět jen na parádu, pro 2 ze 3 sedících TV bez zatažených žaluzií nečitelná. Jídelní stůl s prknem nad ním znemožňující servírování, výrazně zhoršující pohodu stolování a konzumace, jakékoliv jiné využití 0. Pracovní prostor kuchyně 0. Úzká ulička mezi korpusy kuchyně u zdi a ostrůvkem, otočené dveře - tzn vypínač světla za otevřeným křídlem (když se blbě měří nebo počítá, tak je problém raz dva), nátěr dvěří ala potěmkinova vesnice, blbost kamínkové podlahy od pofidérního dodavatele ....

  • Od: Alena Horylová, 4. 5. 2016

    Pečlivě sleduji váš program, ale často bývají změny v dispozicích bytu tak výrazné, že se neorientuji, kde co původně bylo. Vám během přestavby je to naprosto jasné, ale divák má k dispozici jen některé záběry. Nestálo by za úvahu přidat do pořadu i názorné půdorysy, kde která příčka byla vybourána, posunuta, atp.? Nevím jestli otevřete tento názorný příklad: https://sslproxy.centrum.cz/5729ad87/l1TWr5D3K1JXDuUiOf7XVgNTqFg=/cdn.architecturendesign.net/wp-content/uploads/2016/04/AD-A-Small-White-House-In-The-Woods-Of-Sweden-11.jpg

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Plamének

Plamének

Plamének je stálezelená popínavá rostlina. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 465 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

PavlaSoukupova
od: PavlaSoukupova | 30. 09. 2016, 10:30

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Koupila js... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 30. 09. 2016, 10:29

Květuš , škoda, že máš atb, toto je důvod na ... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 10:14

Teď mi volala sestřička od pana doktora a borel... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 09:16

Přeji krásný den U nás dnes byla na září mim... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist