Living > Inspirace > Jak se staví sen > Jak se staví sen bourá zvyklosti v panelákovém bytě

Jak se staví sen bourá zvyklosti v panelákovém bytě

11. 3. 2016 | Jak se staví sen

Panelákové byty jsou pověstné špatným dispozičním řešením. Někdy doslova zabijí celý interiér. Nesmyslně velké chodby zbytečně ubírají prostor ostatním pokojům. Což je přesně případ rekonstruovaného bytu v novém dílu Jak se staví sen.

Tato proměna by mohla být inspirací pro tisíce majitelů panelákových bytů. Jde totiž o ukázkový příklad toho, jak špatné dispozice bytu mohou ovlivnit jeho funkčnost. Designéři se pokusí byt provzdušnit a pomocí změny dispozic udělat i praktičtější. Měnit se bude chodba a obývací pokoj, i když po novém kabátě volá celý byt. Obyvatele podobných paneláků by mohla proměna inspirovat.

Byt bude sloužit dvěma starším lidem na odpočinku – Marii a Petrovi, kteří v bytě žijí 38 let. Postupně si šetřili a celý život ho zařizovali, ale dnes už většina jejich věcí také zaslouží odchod do důchodu. Marie nemá žádnou představu. Má ráda všechny barvy kromě růžové a tmavě fialové, a když už by si musela vybrat, dává přednost světlým a pastelovým odstínům.

Rodina by samozřejmě chtěla, aby v bytě zůstal kocourek Lump a také postel v ložnici. Na tu si manželé ušetřili a koupili ji nedávno. Dále se Marie nechce vzdát šicího stroje, protože vnoučatům spravuje oblečení, netrvá ale na tom, aby byl na chodbě.

Co na to designéři?

Proměny se ujali Petr Hodan a Martina Pištěláková, která celý proces změny komentuje slovy: „Už na první dojem se nám nelíbilo řešení původní chodby, byla zbytečně dlouhá a tmavá. Obývací pokoj byl zase takový malý, neefektivně řešený. Nejdříve to vypadalo, že rekonstrukci zvládneme během pěti dnů v pohodě, ale nakonec jsme hodně zápasili s časem, bylo hodně úkonů, které jsme museli vyřešit. Velmi důležitá byla výměna a vyřezání kovových zárubní všech dveří v bytě, tím krásně prokoukla chodba a novými dveřmi jsme manželům dali i možnost zavřít se v ložnici.“

Kromě nové dispozice pomohly proměně světlé barvy v kombinaci s dekorem dubu. Martina vysvětluje zvolený design: „Byt Marie a Petra je v panelákovém domě, na což jsme navazovali moderním interiérem. Volili jsme světlé barvy a příjemné kombinace: dubové dřevo, bílou a béžovou barvu. Chtěli jsme jim dát v novém interiéru pocit útulného domova, kde vše ladí se vším. Díky nábytku na míru jsme využili, co jsme v daných možnostech mohli. Do budoucna by to chtělo novou kuchyni, vyřešit pokoj pro hosty a ložnice by si také zasloužila nový kabát.“

Jak se vám líbí tato proměna? Diskutujte na forum.living.cz

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: TV Prima

Dále čtěte

Jak se staví sen v malém bytě

Jak se staví sen v malém bytě

Nedostatek prostoru a soukromí je klasický problém. Jak jej vyřešit v malém 3+1, kde žijí čtyři dospělé osoby? A co když jsou to navíc děti a jejich matka? Tentokrát nebudou designéři při řešení tohoto interiéru závodit s časem. Proti nim totiž stojí silnější soupeř a tím je prostor, respektive jeho nedostatek.

Jak se staví sen z vděčnosti a pro své rodiče?

Jak se staví sen z vděčnosti a pro své rodiče?

Kateřina, Tomáš a Petr jsou sourozenci, kteří se rozhodli splnit svým rodičům jejich sen o bydlení. Jejich maminka, paní Taťáňa Pospíšilová pochází z Moskvy a vyrůstala v tzv. komunálním bytě, kde každý pokoj obývala jedna rodina a kuchyň i sociální zařízení užívali všichni společně. Teprve nyní mají po několika pronájmech opravdu vlastní bydlení s vytouženou velkou kuchyní, ale chtělo by to několik zásadních úprav. Tým designérů si to vzal na starost.

Jak se staví sen v obyčejném 3+1

Jak se staví sen v obyčejném 3+1

Paní Sedláčková několik měsíců kroužila kolem svého manžela a snažila se ho přesvědčit, aby po pětadvaceti letech společnými silami změnili podobu alespoň obývacího pokoje.Nakonec se proměny jejich bytu ujala dvojice designérek Simona Friz a Jana Doležalová a jak to dopadlo, můžete posoudit vy samy. Sledujte jak se staví sen, tentokrát ve 3+1.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Platan

Platan

Mohutně opadavé stromy s borkou na kmenech charakteristicky se odlupující, koruna rozložitá, listy velké, střídavé...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

ihik
od: ihik | 26. 09. 2016, 12:41

No a co to vyřešit tak, že mezi brankou a posuv... Číst

Sena
od: Sena | 26. 09. 2016, 11:15

Bibi, najednou jsem špatně artikulovala. Jako b... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 26. 09. 2016, 10:27

Bibi, najednou jsem špatně artikulovala. Jako b... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 26. 09. 2016, 10:08

Ježíš, Květinko , tak to je teda zpráva! Musí... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist