Jak se přestěhovat a nezbláznit se

Lepší vyhořet, než se stěhovat – to jste už určitě slyšeli. Tak na to rychle zapomeňte. Máme pro vás tipy, se kterými vše hravě zvládnete.

(Zdroj: archiv redakce)

Vybrali jste si skvělou dobu, která skýtá spousty výhod. V létě vám nebude při stěhování zima (nemusíte se neustále svlékat a oblékat při přenášení krabic), můžete otevřít okna (v místnostech se často práší) a děti mají prázdniny. Buď vám pomohou, nebo budou na táborech a u babiček, takže budete mít volné ruce.
Před přípravou na stěhování je důležité si vše důkladně promyslet. Zvládnete stěhování sami? Najmete si firmu? Půjčíte si jen auto? Je třeba uvážit, jak jste na tom zdravotně a zda se vám vyplatí ušetřit pár korun na stěhovácích a pak chodit na obstřiky zad. Uvědomte si, že kromě oblečení budete možná stěhovat i spotřebiče. Je v novém domově výtah? Tahat se s myčkou do 3. patra po schodech zamává i s kulturistou.

Objednám si firmu

Pokud jste se rozhodli pro stěhováky, nechte si udělat od několika firem kalkulaci. Nezapomeňte zmínit:

  • zda ve stávajícím a novém bydlišti je výtah a do jakého patra se budete stěhovat
  • jestli požadujete pomoc s balením / zapůjčení balících materiálů
  • nestandardní rozměry nebo váhu nábytku (klavír, starožitný masívní nábytek apod.)
  • že trváte na pojištění svých věcí

Většina stěhovacích firem je pojištěná, jak proti krádeži tak rozbití majetku. Snažíme se minimalizovat případné škody tím, že asistujeme u balení a používáme pevné a kvalitní obaly.“, říká Marek Vlach, majitel firmy, která se stěhováním zabývá už 20 let.

Stěhování od firmy vás přibližně přijde na 8 až 10 000 korun s balením, nakládkou a vykládkou v novém místě. Můžete si také objednat i demontování a opětovné smontování nábytku a pomoc s jeho rozmístěním.

Pokud jste se přece jen rozhodli se do tohoto úkolu pustit sami, pak si vše musíte opravdu dobře naplánovat.

DĚLÁME SI TO SAMI

Měsíc do stěhování

Možná si myslíte, že ještě není proč se honit, ale opak je pravdou.

  1. Teď je ten správný čas na obíhání obchodů a shánění krabic od banánů a dalšího balícího materiálu, jako je bublinková fólie, noviny, lepicí páska nebo pevné pytle. Papírové stěhovací boxy si také můžete koupit v obchodě nebo od firem. V některých najdete dokonce i konzoli na zavěšení oblečení na ramínkách.
  2. Dojděte si na poštu zařídit její přeposílání a odhlašte služby (popelnice, elektřina, voda, plyn, kabelová televize, internet…), a pokud bydlíte ve větším městě na frekventované ulici, zařiďte si na den stěhování zábor místa na pohodlné parkování a nakládku. To samé proveďte v místě nového bydliště.
  3. Dejte včas vědět přátelům, že potřebujete jejich pomoc a stěhovací firmě, pokud si půjčujete jejich auto na přepravu (stojí to okolo 1500 na den, ale většinou všechno zvládnete převézt během jedné jízdy).
  4. Pomalu už můžete začít s balením sezónních a nepotřebných věcí. Je také čas probrat dokumenty, oblečení (co nenosíte, použijte k balení, na hadry, nebo vyhoďte).
  5. Každou krabici si popište nebo přehledně označte. „Vždy se snažte krabici zabalit tak, aby ji unesl jeden člověk. Musí být pevná a dobře uchopitelná.“, upozorňuje Marek Vlach a dodává: „Výrazně označte ostré a křehké předměty, abyste zabránili zranění.“
  6. Máte hodně věcí a už teď víte, že se vám do nového domova nevejdou? Pokud se s nimi nechcete rozloučit, nebo se jedná o neskladné kousky, pronajměte si sklad. Stojí od 900 korun měsíčně.  Při platbě na rok dopředu získáte i slevu. Za tuto cenu uskladníte až 30 velkých krabic. Své věci budete mít pojištěné a kdykoliv k dispozici.

Týden do stěhování

  1. Zabalte malé spotřebiče, které už nebudete potřebovat
  2. “Vyjídejte“ ledničku a myslete na to, že v den stěhování nebudete mít čas vařit ani jít do restaurace. Podle toho nakupte.
  3. Připravte si zavazadlo na prvních pár dní v novém. Ať máte ty nejdůležitější věci u sebe, než začnete vybalovat. Kromě oblečení, kartáčků na zuby a základních potravin přibalte důležité dokumenty a cennosti.

Den stěhování

Je to tady.  Vše jste si již připravili, není třeba panikařit. Jen si rozmyslete, zda v novém místě budete ihned rozmísťovat nábytek, nebo to uděláte až později. V tom případě bude nejlepší, když si zvolíte jednu místnost, kam vše naskládáte.
Se spotřebiči nakládejte opatrně a přesouvejte je ve stoje. Hlavně ledničku.
Máte papírové krabice, které se špatně nosí? Vyřízněte do nich na stranách díry, aby se vám s nimi lépe manipulovalo.
Pokud den stěhování je i dnem finálního úklidu a odevzdání klíčů, pak si udělejte systém – vyklízejte pokoje postupně.
„Při rozmontovávání nábytku si dejte šroubky a úchytky do pytlíčku a ten přilepte dovnitř. Tak se vám nic neztratí a v novém místě, můžete ihned začít se skládáním.“, radí Marek Vlach.
Jestliže nejste domluveni jinak, před odchodem vypněte elektriku, plyn a vodu.

Jak se přestěhovat a nezbláznit se
Jak se přestěhovat a nezbláznit se
Jak se přestěhovat a nezbláznit se
Jak se přestěhovat a nezbláznit se
Jak se přestěhovat a nezbláznit se
Jak se přestěhovat a nezbláznit se

V novém

Určitě to není poprvé, co se stěhujete, a tak asi znáte ten pocit, kdy otevřete dveře do nového bytu a už v předsíni vás přivítají krabice. Pokud jste si tentokrát udělali systém, tak na vás čekají v pokoji. Překonejte nutkání okamžitě vše vybalit, protože pak jen budete o věci zakopávat a opanuje vás strach, že svou domácnost už nikdy nedáte do pořádku. Držte se plánu, vybalujte od těch nejdůležitějších.

Zeptali jsme se čtenářů, jaké mají rady při stěhování
Jana Praha
„Těžko můžu někomu radit, já sama mám v bytě ještě nevybalené krabice, a už je to 3 roky, co jsme se stěhovali. Vždy, když je otevřu s rozhodnutím vyhodit vše nepotřebné, za okamžik je zas bezradně zavřu. Jsou tam sice hlouposti, maličkosti, sešity ze školy, obrázky od babičky…ale nemám srdce to vyhodit. Tak jsem si pořídila opravdu pěkné designové krabice. Ty budou v chodbě na skříni alespoň pěkně vypadat.“

Jaroslav S. Kolín
„Stěhoval jsem se už třikrát. Dvakrát s pomocí kamarádů a jednou se stěhováky. Ty mě stáli víc, ale všechno udělali. Je fakt, že nemuseli stěhovat nic komplikovaného a všude byl výtah, ale šlo to jako po másle. Nezajistil jsem ale parkování pro velký stěhovací vůz, tak to bylo trošku komplikovanější. Pevně doufám, že už se nebudu muset stěhovat.“

Ivana F. Pardubice
„Příští týden se stěhuji, takže je toto téma pro mě aktuální. Před pěti lety jsem měla premiéru. Objednala jsem si firmu, protože jsem byla bez partnera a nechtěla jsem obtěžovat své přátele. Pracovníci mi vše zabalili a musím říct, že bylo opravdu zajímavé je pozorovat při práci. Měli systém a byli zruční a rychlí. Něco jsem odkoukala, takže to právě zkouším v praxi.  Krabice jsem si podlepila, aby byly pevnější. Šla jsem si pro několik i do hobby marketu. Na oblečení jsem použila pevné igelitové pytle. Sklo a porcelán jsem zabalila do oblečení a do papíru. Tentokrát už nejsem sama, půjčili jsme si s přítelem od známého velké auto, tak si myslím, že za den to zvládneme.“

Stěhovat ano, ale beze mne

Nestíháte nebo se už nechcete angažovat? Objednejte si firmu, která to udělá za vás, zatímco budete odpočívat na dovolené. V tomto případě se ceny nastavují individuálně, ale pohybují se okolo 15-20 tisíc v závislosti na množství, vzdálenosti a komplikovanosti.

Stěhování podle znamení zvěrokruhu

Pokud se ještě pořád rozhodujete mezi firmou a vlastními silami, máme tady pro vás jednu pomůcku. Ta vám může trošku přiblížit, jak u vás bude stěhování probíhat.

Vodnář – mistr v organizování, ale uvedení do praxe už pokulhává. Pokud při stěhování nebude sám, zvládne to na jedničku.
Ryby – není sice příliš akční, dokáže ale vytvořit příjemnou atmosféru a všem dodat motivaci.
Beran – s ním při stěhování opatrně. Bude se snažit dokázat, že do auta nacpe cokoliv si umane, i za cenu toho, že věc rozbije, nebo se sám zraní. Proto hodně uklidňovat a chlácholit.
Býk – připravte se na cholerické výbuchy a vztek. Při stěhování se necítí dobře a neumí se do procesu zařadit.
Blíženci – bude velmi nervózní a nejistý. Při balení vše rychle nahází do krabice, bez ladu a systému, jen aby to naoko vypadalo hotové.
Rak – ke stěhování ho musíte donutit a je třeba začít s velkým časovým předstihem. Nejvíce ho potěšíte, když vše zařídíte sami a nejlépe s firmou
Lev – bude chtít mít nad vším kontrolu. Spolehněte se na to, že si napíše plán, bude se ho striktně držet a odnosí ty nejtěžší zavazadla, aby ukázal, jak je schopný. Pokud ho pochválíte, bude pracovat rychleji.
Panna – vše  pro ni naplánujte a sepište na papír. Můžete se spolehnout, že to klapne. Bez plánu to ale bude horší.
Váhy – měly by začít s přípravou dříve než měsíc před dnem D. Jejich rozvážnost při balení a selekci věcí je pověstná.
Štír – pokud bude moci, zařídí si firmu, kterou si pečlivě vybere. Bude na ni dohlížet a ujistí se, že si zaslouží každou korunu.
Střelec – je netrpělivý, ale skvělý motivátor. Umí vytvořit pocit, že se vše zvládne, a že je to hračka.
Kozoroh – vše si velice pečlivě připraví a naplánuje. Nikdo mu do jeho plánu nesmí mluvit a ani ho měnit. Dokáže si celé stěhování ohlídat.

Neberte stěhování tak tragicky. Jdete do nového a začínáte další etapu svého života. Tak vykročte s úsměvem.

Sabrina Harisová
Foto: thinkstock.com, kartony.cz, paketo.cz, stehovani-tavocer.cz, mujobal.cz

Publikováno: 27.04.2021

Mohlo by vás dále zajímat

Je vám líto vyhodit starou a oprýskanou židli? Zrenovujte si jí.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Chcete opravit dosluhující židli? Tady je návod, jak na to.

Jak jednoduše opravit poničenou lednici

Drobné poškození na dveřích lednice si můžeme opravit sami.

Jak jednoduše opravit poničenou lednici

Drobné poškození na dveřích lednice si můžeme opravit sami.

Na návštěvě u Aleše Hámy

Na návštěvě u Aleše Hámy v jeho novém domě.

Návod na výrobu dezinfekčního gelu

Jak vyrobit dezinfekční gel a ochranu proti virům, bakteriím a hlavně koronaviru se dozvíte ve videu.

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

ČTĚTE DÁLE

Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?
Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?

Tipy a triky

Pokud jdeme do honosné restaurace, měli bychom si osvojit správné používání příboru. Jen tak se nám nestane společenské faux pas.

Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?
Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?

Tipy a triky

Zvlhčovač místnosti je tím nejlepším řešením pro zvlhčení suchého vzduchu. Má blahodárné účinky na váš organismus. Víte, jak si ho vybrat?

Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami
Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami

Tipy a triky

Vhodné pokojové rostliny můžete vybrat i podle proslulého asijského učení feng šuej. Zjistíte tak, které jsou pozitivní a které negativní.

Jak zatočit s vodním kamenem
Jak zatočit s vodním kamenem

Tipy a triky

Problémy s vodním kamenem řeší domácnosti v celé republice. Příčinou je tvrdá voda, která za sebou zanechává nejen nevzhledné stopy, ale ničí i spotřebiče.

Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit
Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit

Tipy a triky

Inteligentní spotřebiče do kuchyně nejsou nepřátelé, ale pomocníci. Ulehčí vám život. Nevěříte? Seznamte se s těmi nejšikovnějšími, možná změníte názor.

Rozehrajte doma symfonii vůní
Rozehrajte doma symfonii vůní

Tipy a triky

Voňavý byt je snem většiny z nás. Někdy ovšem nestačí jenom pravidelně větrat, ale naše domácí prostředí potřebuje trochu pomoci – třeba katalytickou lampy.

Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky
Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky

Tipy a triky

Asi každý zažil, jak je nepříjemné, když ho uprostřed noci probudí bodnutí komára nebo otravné lechtání mouchy, která si za přistávací plochu vybrala vaši ruku. Zbavte se obtížného hmyzu jednou provždy, máme pro vás hned několik způsobů, jak na to.

Jak čistit šperky v domácích podmínkách?
Jak čistit šperky v domácích podmínkách?

Tipy a triky

I nejdražší šperk ztrácí časem svůj lesk, pokud o něho správně nepečujeme. Poradíme vám, jak na to, aby vás vždy podtrhovaly vaši osobnost a dělaly vám radost svou krásou i po letech.

Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí
Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí

Tipy a triky

Péče o spacák je důležitá činnost z mnoha hledisek. Především jde o jeho živostnost, kterou pravidelnou péčí ještě prodlužíte. Neméně důležité je i jeho čištění.

Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky
Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky

Tipy a triky

Čištění skvrn od trávy je noční můrou každé hospodyně. Jsou nevyzpytatelné a úporné, ale vyzkoušet na ně můžete několik osvědčených prostředků, které by je měly odstranit.

S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky
S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky

Tipy a triky

Čištění digestoře, a to venkovního pláště i tukového filtru, vyžaduje pravidelnost, nicméně pokud ho nezanedbáte, strávíte údržbou minimum času.

Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně
Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně

Tipy a triky

Pokud vám vadí pavouci v domě, zbavte se jich šetrnou a přírodní cestou, která na ně mnohdy výborně funguje, a je navíc ekologická i ekonomická.