Living > Interiér > Interiér > Tapety v bytě. Víte, jak je využívat, aby byly šik?

Tapety v bytě. Víte, jak je využívat, aby byly šik?

11. 2. 2016 | Interiér

Není to nic převratného, tapety tu byly, ustoupily, vrátily se jako podivná parodie na tapety hlavně do panelákových bytů, kam je bez ladu a skladu rovnou na beton naplácala parta, která dům stavěla, pak zase k úlevě většiny zmizely. A teď jsou už nějakou dobu zase zpátky v celé své obnovené kráse.

Ve skutečnosti tapety vstoupily do lidské historie někdy v šestnáctém století a teď prožíváme dobu, kdy se zase hodně používají. Nemají už ale jednotné a jediné použití, kdy se pokryje celá stěna od rohu k rohu.

Z čeho jsou?

Nejstarším používaným typem jsou samozřejmě tapety textilní. Dnes se na papírovém či vliesovém podkladě nabízí textilní tapety z přírodních i syntetických vláken, pracuje se s nitkami, lýkem, šňůrkami, plstí apod. Papírové tapety jsou snad jasné. Novější až zcela nové jsou ty vinylové, které mají zadní stranu z papíru nebo vliesu. Hodí se všude, protože je lze omývat a čistit. Obstojí proto dobře v kuchyni, ale i koupelně.

Vliesové tapety jsou ze směsi buničitých a syntetických vláken (70 % viskóza + 30 % celulóza), dobře drží na každém podkladu a jsou prodyšné. Jejich značnou předností je nehořlavost.

Jiné možnosti?

Nemáte obrazy ani grafiky, ale chcete zpestřit stěny. Tapeta je samozřejmě jednou z možností, ale ne jedinou. Co třeba mozaika? Pokud vám nevadí lehký lesk, který znáte z koupelny, je nesmírně praktická, omyje se, otře a pořád je „nová“ a dokonalá. Stejně jako tapetu ji není nutné (dokonce ani žádoucí) mít všude, ale jedna dobře volená a možná právě hodně namáhaná stěna, o kterou se pořád někdo či něco opírá, interiér velmi oživí a ozvláštní.

Stejnou roli – zvýraznit, ozvláštnit – hraje fototapeta, nejméně invazivní jsou v bytě samolepky, které se snadno aplikují i odstraní. Jsou obzvlášť vhodné do dětského pokoje, kde se potřeba a vkus malých obyvatel velmi rychle vyvíjí.

Nepokrývejte, ilustrujte

I když se nakonec rozhodnete, že u vás se prostě bude tapetovat, nemusíte pokrýt úplně všechno, tapeta má vašemu bytu dodat osobitost, ne uniformní obleček. Vytvořit můžete jeden úzký pás nebo přerušované pruhy, rozhodně není dobré mít tapety úplně všude.

Před čtyřmi lety se v Milánu vystavovalo s tapetami hodně kuchyní. Byly poměrně výrazné a vykrývaly všechna volná místa stěny mezi skříňkami. Některým sestavám to velice prospělo, a pokládám to za velmi šťastné řešení, jak využívat v bytě nástěnnou dekoraci. Ono vyměnit tapetu v kuchyni je mnohem jednodušší než měnit dvířka či dokonce kompletní sestavu, protože vás už barva vašeho kuchyňského nábytku omrzela. Na měnícím se barevném pozadí vypadají neutrální dvířka pokaždé trochu jinak a pořád máte za mnohem míň peněz pocit, že jste v novém.

Text: Vladimíra Storchová

Dále čtěte

Tapetový comeback - už zase?

Tapetový comeback - už zase?

Je to jasné, tapety slaví svůj comeback. Ačkoli byly hodně dlouho považovány za přežitek, dostaly se tapety opět na výsluní naší pozornosti. Nyní jsou tapety známkou nejmodernějšího interiérového prvku. Dokážou nevídaně oživit interiér a dodat mu zcela určitý charakter, který je navíc velmi snadno obměnitelný.

Tapety místo barvy? Proč ne!

Tapety místo barvy? Proč ne!

Víte, že tapetování je opět v módě? Proč? Tapety vydrží déle než barva a na slunci neblednou. Proto neváhejte a vyzkoušejte je. Přinášíme vám návod, jak na to.

Tapety v koupelně. Které dobře snáší vlhkost?

Tapety v koupelně. Které dobře snáší vlhkost?

U nás v koupelnách narazíte především na kachličky, v poslední době si získává oblibu cementová stěrka. Tapety vídáme spíše na fotkách ze zahraničních koupelen. A to je škoda. Tapety dokážou vtisknout koupelně atmosféru, jakou kachličky nikdy nevykouzlí. Nebo jimi můžete vylepšit staré panelákové jádro, když na rekonstrukci nejsou peníze.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Plamének

Plamének

Plamének je stálezelená popínavá rostlina. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 465 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

PavlaSoukupova
od: PavlaSoukupova | 30. 09. 2016, 10:30

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Koupila js... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 30. 09. 2016, 10:29

Květuš , škoda, že máš atb, toto je důvod na ... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 10:14

Teď mi volala sestřička od pana doktora a borel... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 09:16

Přeji krásný den U nás dnes byla na září mim... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist