Living > Interiér > Interiér > Různé druhy podlahových krytin. Víte, která se kam hodí?

Různé druhy podlahových krytin. Víte, která se kam hodí?

29. 3. 2016 | Interiér

Podlahová krytina určuje ráz a styl pokoje. Kromě estetické funkce, má ale důležitější úlohu – praktickou. Aby nám dobře sloužila, měla by být jednoduchá na údržbu a úklid, vyhovovat tepelnými vlastnostmi a být odolná a splňovat i zdravotní požadavky uživatelů. Podívejme se, které krytiny jsou vhodné do jednotlivých místností.

Podklad je základ

A to doslova. Bez kvalitního, rovného, suchého a pevného podkladu nepoložíte žádnou krytinu.

Zatímco podlahu můžete s nadsázkou měnit třeba každý rok, kvalitní podklad by měl vydržet a sloužit beze změny po desetiletí. Každá větší nerovnost a hrubá nečistota se v průběhu užívání může nenávratně promítnout a narušit strukturu podlahy.

Drobné nedokonalosti podkladu lze před pokládkou krytiny vyřešit pomocí samonivelační stěrky či spárovacího tmelu. Precizní zpracování jednoznačně vede k dlouhodobému kvalitnímu užívání podlahové krytiny.

Pravidla pro položení podlahy:

 • charakter místnosti – například možný výskyt vlhkosti např. v koupelně, ale i její velikost
 • typ a konstrukční provedení podlahové krytiny – řada materiálů umožňuje volbu mezi pokládkou plovoucím způsobem a pevným spojením k podkladu
 • požadavek na umístění podlahového topení – na topný systém bývá vhodnější krytinu přilepit
 • kvalita zvukové izolace u konstrukce stavby – správné odhlučnění stropů a stěn sehrává v akustice místnosti doma i u sousedů nemalou roli
 • plánovaná životnost vybrané podlahy

V případě, že dáváte podlahu s tím, že ji za dva roky, až si ušetříte, vyměníte za lepší, je zbytečné ji s podkladem pojit napevno, plovoucí způsob pokládky usnadní, urychlí i zlevní následnou výměnu.

U většiny plovoucích variant nezapomínejte na doporučené podložky, které slouží jako ochrana před kročejovým hlukem a parozábrana, a zachovat dilatační mezery. Při pokládce lepením zase vstupuje do hry správná volba chemie i technologie nanášení.

Zkušení podlaháři se postarají jak o přípravu podkladu, tak o správnou volbu a provedení pokládky. Ceny práce profesionálů se liší dle firmy i regionu, záleží také na kvalitě a nutnosti úpravy podkladu i druhu podlahy a způsobu pokládky, spodní hranice ceny práce začíná na orientační částce 130 Kč/m2 u vinylových podlah a 150 Kč/m2 u dřevěných podlah.

Druhy podlahových krytin, jejich přednosti a zápory:

 • dřevo hřeje, ale je náročnější na péči a údržbu
 • laminát je odolný vůči zátěži, ale chladný a náchylný na vodu i výskyt kročejového hluku
 • tvrzený vinyl je pružný, odolný a nenáročný na údržbu
 • měkčené PVC v rolích je levné, nenáročné, nekvalitní produkty však mohou uvolňovat vyšší emise těkavých látek nebo mít kratší životnost, chladná dlažba skvěle vede teplo z podlahového topení, zároveň je „křehká“
 • koberce s dlouhým vlasem zadržují prach atd.
 • odlišné technické a užitné vlastnosti i nároky na údržbu předurčují, že ne každá podlaha se hodí do všech místností

Chodba a vstupní prostory

Vstupní místnost by měla být reprezentativní, zároveň snadno udržovatelná. Velmi důležitá je zde tzv. čisticí zóna, nejčastěji řešená rohoží, která zachytí všechny hrubší nečistoty, které do bytu vnášíme z venku. S tím souvisí i volba podlahy, která musí být odolná vůči mechanickému poškození i působení vody, bezproblémově udržovatelná, nekluzká a v dobře zvoleném odstínu. U dlažby si např. dávejte pozor na spáry, tmavší odstíny jsou zde tou lepší volbou.

Vhodné materiály: dlažba, linoleum, tvrzený vinyl, ekologické elastické podlahy, kámen, lité podlahy
Nevhodné materiály: dřevo, korek, laminát, koberce, PVC v rolích

Kuchyň

Podlaha v kuchyni musí zvládnout padající předměty i další rizika spojená s vařením a mytím nádobí. Z toho vyplývá, že by měla být odolná vůči nárazům, vodě, každodennímu užívání, dobře udržovatelná a nekluzká. V kuchyně se netřeba bát „chladnějších“ materiálů. Ideální je možnost případné snadné opravy či výměny krytiny.

Vhodné materiály: dlažba, tvrzený vinyl, linoleum, korek, ekologické elastické podlahy
Nevhodné materiály: laminátová podlaha, koberec, krytiny s vyšším množstvím spár (pozor na odstín spár), dřevo (prostor kuchyně zvládne, ale není ideální)

Obývací pokoj

Místo odpočinku, reprezentativní prostor pro setkávání s rodinou i přáteli, volba podlahy je zde designovou záležitostí, měla by být příjemná na pohled i dotek a hřejivá.

Vhodné materiály: dřevo, ekologické elastické podlahy, linoleum, korek, tvrzený vinyl, laminát, koberec, ale i třeba litá podlaha v kombinaci s podlahovým topením
Nevhodné materiály: z podstaty studené materiály typu dlažba, lité podlahy, kámen


Dětský pokoj

Pro naše nejmenší jen to nejlepší, tato slova by měla platit i při výběru vhodné podlahové krytiny. Materiál musí být příjemný na dotek, hřejivý, zároveň odolný, dobře udržovatelný a „zdravý“, nealergenní.

Vhodné materiály: linoleum, ekologické elastické podlahy, tvrzený vinyl, korek, dřevo, případně laminát, který je odolný vůči oděru, zároveň však chladnější
Nevhodné materiály: dlažba, lité podlahy, kámen, PVC v rolích

Ložnice

Místnost, která je symbolem klidu, relaxace a pohody. Podlaha zde nevyžaduje nároky na odolnost, měla by být hlavně útulná, příjemná pro bosou nohu, hřejivá a celkově „zdravá“, a to z hlediska složení i zadržování prachu apod.

Vhodné materiály: dřevo, linoleum, korek, ekologické elastické podlahy, tvrzený vinyl, laminát, případně koberec (pro alergiky méně)
Nevhodné materiály: z podstaty studené materiály typu dlažba, lité podlahy, kámen či PVC v rolíchKoupelna

V koupelně je největším nebezpečím pro podlahu voda a vlhkost, kterým musí odolávat. Zároveň by měla být nekluzká, ideálně jednolitá s minimem přerušení a spojů, dobře udržovatelná. Důležité je myslet na kvalitní pokládku, nejlépe celoplošným lepením, a pečlivé zakončení kolem stěn, aby se pod krytinu nedostávala na zdech se srážející pára, vedoucí ke vzniku plísně. Pokud uvažujete o podlahovém vytápění, koupelnu určitě nevynechejte.

Vhodné materiály: dlažba, vinyl, ekologické elastické, lité podlahy, dále vybrané varianty linoleí i korku
Nevhodné materiály: dřevo, laminát, koberec

Jakou podlahu dát ke krbu? Zeptejte se na forum.living.cz

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Zdroj foto: KPP

Dále čtěte

Podlahové vytápění je evropským standardem

Podlahové vytápění je evropským standardem

Mezi nejvýraznější nákladové položky spojené s bydlením patří jistě výdaje za spotřebovanou energii. Platí to zejména u vytápění domu či bytu. Najít vhodný typ vytápění není jednoduché a výběr bude ovlivňovat celá řada faktorů. V současné době začínají u běžných uživatelů stále více zdomácňovat standardy okolních evropských zemí a v případě vytápění je tedy dnes takřka běžnou záležitostí vytápění podlahové. Pokud se uživatel pro takovou variantu rozhodne, může jeho příští topná sezóna vypadat co do komfortu a výše provozních nákladů úplně jinak.

Podlaha v koupelně 5x jinak

Podlaha v koupelně 5x jinak

Renovujete koupelnu a přemýšlíte, že byste pořídili na podlahu něco jiného než klasické dlaždice? Přitom ale vůbec nemáte ponětí o tom, co se právě do koupelny na zem hodí? Věřte, že v dnešní době můžete v koupelně chodit takřka po všem, dřevem a korkem počínaje, linoleem a dlaždicemi konče. Stačí se zamyslet, co bude právě vašemu mokrému království slušet nejvíce.

Podlaha v kuchyni – jaká by měla být?

Podlaha v kuchyni – jaká by měla být?

Ačkoliv se při výběru kuchyňské podlahy často rozhodujeme podle vzhledu, existují zde však mnohem důležitější atributy, které by měly mít při výběru kuchyňské podlahy „větší váhu“. Někdy ale může být rozhodování složité a nejasné, i když tuto skutečnost máte na paměti a snažíte se jí řídit. Pojďte si proto vyjasnit, jaká podlahová krytina je pro potřeby kuchyně tou „nej“!

Komentáře ke článku

Přidat komentář
 • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Amarylis

Amarylis

Pochází z jižní Ameriky a do Evropy se dostala na konci 17. století. Tato rostlina, která patří mezi cibulovité, je...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 465 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

aprill1
od: aprill1 | 01. 10. 2016, 07:25

Krásné sobotní ráno. Copak se to děje, že to ta... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:52

I když se blíží čas plískanic, stále mi na zahr... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 20:35

Dnes byl opravdu nádherný den [attachment=4:4... Číst

jitrk
od: jitrk | 30. 09. 2016, 19:20

To ne, Balerina Dreams je menší a tmavší. Tu má... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist