Living > Interiér > Interiér > Radiátory jako umělecké dílo

Radiátory jako umělecké dílo

21. 10. 2013 | Interiér

S příchodem podzimu a zimy se vždycky naše pozornost začíná více upínat k vytápění a topným tělesům. Smažíme se na vytápění ušetřit, ale také často pořizujeme nová topidla, jelikož ta stará už dosloužila. My jsme se rozhodli vám v dnešním článku nabídnout doslova přehlídku designově dokonalých radiátorů, které svým neobvyklým a zajímavým vzhledem často připomínají spíše umělecká díla vystavená na zdech jako v galerii než ryze funkční topidla.

Už je to poměrně dávno, co začala vznikat topná tělesa, která neplnila striktně pouze svou praktickou funkci, ale u nichž se začalo ve zvýšené míře také dbát na design. A právě díky, tomu, že tento trend ve vývoji topných těles stále pokračuje, mohou se tato tělesa stát bez obav výrazným interiérovým doplňkem, který zcela jistě dokáže pozvednout celkový vzhled našich bytů a domů

Nejsou to tedy jen moduly vhodné do koupelen, ale do všech místností moderních bytů. Již dnes je na trhu doslova nepřeberné množství modelů, z nichž vybere doslova každý, a to nejen podle designu svého bytu, ale i podle svých osobních preferencí. Na současném trhu můžete vybírat z radiátorových modelů v provedení nerez, mosaz, litina, sklo, dřevo, setkáte se i s radiátory s plastovým povrchem. Materiálově jsou při tvorbě radiátorů designéři poněkud omezeni, ve tvorbě s ohledem na tvary a linie nikoli. Pustili se doslova hravě i do tvorby radiátorů určených do dětských pokojů, které zároveň plní funkci magnetické tabule anebo jaké si nástěnky či směrovek na rozcestníku.

Někteří designéři vsadili i na touhu lidí experimentovat, a tak dali zákazníkům na výběr z mnoha velikostí, tvarů, forem a materiálů tak, aby si každý dokázal vybrat takový „umělecký“ kousek, který bude jeho vkusu nejbližší. Hráli si i s liniemi, a tak vznikly tvary, které se dají volně sestavovat a jejich pomocí pak vytvářet například nejrůznější mozaiky.

V přehršli designérských nápadů tak naleznete radiátory ve tvaru kancelářských sponek, olympijských kruhů či včelí plástve. Do koupelny si můžete pořídit radiátor z karbonové oceli z designérské dílny Francesca Lucceseho, který vytvořením ohybů v radiátorovém tělese získal i odkladný prostor na ručníky. Pořídit si můžete také retro kousek v bílé, červené nebo černé barvě anebo v provedení nerezová ocel vyzkoušet kruhový radiátor, jemuž dal pojmenování právě jeho tvar a říká se mu Hot Hoop a jeho tvůrcem je Paul Priestman. Radiátor je k dostání ve třech různých velikostech a má hloubku 24 cm. Snad jediné, co by nás mohlo odradit od nákupu těchto plně funkčních „uměleckých“ topných těles jsou jejich pořizovací náklady, které se pohybují v řádech desítek tisíc.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: edilportale.com, caleido.co.uk, francescolucchese.com, termoarredo.internicasa.it, francescolucchese.com, archello.com, media.tecnici.it, gradom.si, europlan.sk, archiexpo.com, muuuz.com, uniqueinteriors.co.uk, standard.co.uk, int.runtal.com, fluidforms.eu, runtal.it, uslikeyou.com, akvabutik.com, themodernstyle.com, bagnoidea.com, termoarredo.internicasa.it, paginearredo.it, giornoidea.com, architonic.com, viverlacasa.it, stylishradiators.com

Dále čtěte

 Topení v koupelně aneb hřejivá relaxace

Topení v koupelně aneb hřejivá relaxace

Teplo do koupelny rozhodně patří, o tom není pochyb. Vždyť co může být horší než po blahodárné koupeli vylézt z vany do studené koupelny? Moderní koupelna je plná čerstvého vzduchu, příjemných barev a vkusných doplňků. Při řešení vytápění koupelny si můžete vybrat z různých systémů – ať už s radiátory nebo bez. Záleží jen na vaší chuti. Možností existuje hned několik…

Zahalte radiátor do nového hávu!

Zahalte radiátor do nového hávu!

Blíží se zima a nastává tak čas, kdy zase začne fungovat váš radiátor. Zahalte ho do nových barev! Uděláte tak ze starého, nutného a mnohdy nepříliš vzhledného kousku v bytě originální designový doplněk. Je to jednoduché, stačí mít je trošku fantazie. Anebo trochu inspirace, a ta je přesně tady!

Jak odvzdušnit radiátory

Jak odvzdušnit radiátory

Máte-li pocit, že vaše topení nepracuje na takový výkon, jaký očekáváte, a radiátory dostatečně nehřejí, může být problém s jejich zavzdušněním. Odvzdušňování se provádí vždy na začátku topné sezóny a následně alespoň po třech měsících znovu.

Zahřejte svůj domov i sebe

Zahřejte svůj domov i sebe

Jelikož naše země leží na sever od rovníku, střídají se u nás čtyři roční období. Větší část roku jsou teploty nižší než je nám příjemné a tak si ve svých domácnostech musíme přitopit. Způsob, jak teplo získat je celá řada, stejně tak i možnosti, jak je přivést do místnosti.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Trnovník

Trnovník

Trnovník se vyskytuje jako strom nebo jako keř dorůstající 2 až 25 m. Nejčastěji jsou také označovány jako akáty. Kůra a...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:38

Díky všem za rady,stále nějaké změny,až... bude... Číst

Báša
od: Báša | 29. 09. 2016, 11:36

Díky všem za rady.. Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 29. 09. 2016, 10:13

Přeji krásný sluníčkový den U nás je také te... Číst

achaila
od: achaila | 29. 09. 2016, 09:02

Já jsem pro klasiku, do L nebo U. Když přijde n... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist