Living > Interiér > Interiér > Posviťte si doma: Tipy na rozmístění svítidel i krásné lampy

Posviťte si doma: Tipy na rozmístění svítidel i krásné lampy

17. 3. 2016 | Interiér

Osvětlení máme v interiérech tendenci podceňovat, ale to není dobře. Kromě své čistě praktické funkce má důležitý estetický úkol a ovlivňuje náladu v místnosti. Správným a promyšleným rozmístěním světel totiž můžeme jen získat a k tomu ještě předejít některým zdravotním obtížím, které ze špatného umístění světel plynou. Jak tedy vykouzlit příjemný prostor, kde se budeme nejen dobře cítit, ale budeme v něm i dobře vidět.

Na rozmístění a druh osvětlení je dobré myslet už při stavbě, případně při rekonstrukci bytu nebo domu. „Ideální čas, kdy přemýšlet o rozmístění světel, je v době, kdy vzniká projekt. Stačí poradit se s elektrikářem a naplánovat dostatečný počet zásuvek a vývodů na světlo. Pokud takovou možnost nemáte, stěhujete se do bytu už dodělaného nebo jen měníte interiér, je dobré si vše předem rozkreslit. Sortiment dnes nabízených světel je velmi široký a najdete v něm plno svítidel stropních, nástěnných nebo stojacích s různou pohyblivostí i intenzitou světla,“ vysvětlila Tereza Kouklová, spoluzakladatelka světelného butiku a značky claro.

Centrální světlo je základ

Každý pokoj má mít své centrální svítidlo, ale to zdaleka nestačí. Další světla nám pomohou vytvořit v prostoru jednotlivé zóny, které budou svou světelnou atmosférou odpovídat konkrétním potřebám. Například k odpočinu a relaxaci potřebujeme jinou intenzitu světla než v pracovním koutu nebo dětském pokoji.

Obývací pokoj pro pohodu

Nejvíce času strávíme v obývacím pokoji – přijímáme tu návštěvy, sledujeme televizi, hrajeme hry nebo jen odpočíváme. A každá tato činnosti potřebuje jiný druh a intenzitu světla. Jako centrální osvětlení můžeme použít světla s pohyblivými rameny či otáčivými bodovkami.

Pokud máme v tomto pokoji knihovnu s místem na čtení a relaxačním koutkem, rozhodně je dobré do něj pro čtenáře umístit samostatnou stojací lampu s nastavitelnou lampičkou. K relaxaci a odpočinku by toto světlo mělo umožňovat regulaci intenzity jasu. V obou případech dbáme na to, aby se světlo neodráželo v televizní obrazovce.

Posviťte si u televize

Málokdo ví, že svítit bychom měli i při televizi. Její sledování úplné tmě poškozuje zrak a u citlivějších lidí může vyvolat i bolesti hlavy. K tomuto úkolu zcela postačí stolní nebo stojací lampa, kterou při sledování televize rozsvítíme. Pro vytvoření útulné domácí atmosféry pak můžeme v obývacím pokoji umístit světla dekorativní, tedy pro osvětlení obrazů, plastik nebo i květin.

Výběr světel nám dnes značně zjednodušují i výrobci a designéři. Koupit si tak můžete celé kolekce světel, které jsou dobře využitelné třeba právě v obývacím pokoji. „Zdaleka už také neplatí, že designová světla jsou drahá a nedostupná. Značku claro. jsme založili právě se záměrem uvést na trh originální světla za ceny dostupné každému,“ upřesnila Tereza Kouklová.

Jak osvítit pracovnu?

Trávíte li v pracovně nebo u domácího pracovního místa několik hodin denně, tak ani zde nepodceňujte osvětlení. Nejlepší je pochopitelně přirozené denní světlo, které je i nejzdravější. Ne vždy je ale možné umístit stůl k oknu a tak jako tak si večer musíme přisvítit.

Na kvalitní stolní lampě bychom v pracovnách určitě šetřit neměli. Samozřejmostí by měla být její velká horizontální i vertikální pohyblivost a kvalitní žárovka s teplým podtónem. Samotnou lampu je třeba umístit tak, aby nestínila při psaní ruce, tedy pravákům zleva a levákům zprava. Světlo při práci nesmí oslňovat, takže žárovka by měla být částečně krytá a ve výšce maximálně do úrovně očí.

„Kromě klasických stolních lamp lze v pracovnách dobře využít i netradiční kousky. Například lampy GLINT mají magnet, takže si s nimi variabilně posvítíte tam, kde je právě potřeba. Určitě je ale dobré nakombinovat tyto flexibilní kousky s trvale umístěnou pracovní lampou,“ dodala Tereza Kouklová.

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: claro., Philips, DesignVille

Dále čtěte

Světlo a atmosféra

Světlo a atmosféra

Při vybavování nového nebo adaptovaného interiéru věnuje drtivá většina uživatelů prvořadou péči výběru nábytku. Druhou prioritou jsou pak podlahové krytiny a potažmo bytové textilie. Naopak nejmenší důraz kladou uživatelé na výběr osvětlení. Tato situace je o to paradoxnější, že pomocí světel a jejich správné volbě lze velmi zásadním způsobem ovlivňovat charakter interiéru a jeho vnímání uživatelem.

Lampy a lampičky – světlo v různém balení

Lampy a lampičky – světlo v různém balení

Lampy se staly nedílnou součástí každého interiéru a postupně přestaly plnit pouze svoji praktickou roli, ale začaly udivovat i trendy designem. Pojďte se podívat na novinky a zajímavosti ze světa bytového osvětlení.

Osvětlení, které šíří světlo i design

Osvětlení, které šíří světlo i design

Dovolte světlu, aby na chvilku opustilo roli praktického pomocníka pro orientaci ve tmě a propůjčilo trochu ze své záře k podtržení designu koupelnového nábytku.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Bishop Leo, 21. 5. 2016

    Ahoj Jsme křesťanská organizace, se tvořil na pomoc lidem v nouzi to pomůže, například finanční pomoc. Takže pokud jste procházejí finanční potíže nebo jste v každém finančním chaosu a vy potřebujete peníze na založit svůj vlastní podnik, nebo potřebujete úvěr uhradit dluh nebo zaplatit ze svého účtu na začátek dobrý obchod, nebo si jen těžko získat úvěry od tuzemských bank, kontaktujte nás ještě dnes na email bishopleoloanfunds01@gmail.com pro Bible říká: "Luke 11:10 každý, kdo prosí, dostává; Ten, kdo hledá, nalézá, a kdo tluče, bude otevření dveří. takže nenechte tyto příležitosti ujít, protože Ježíš je stejný včera, dnes i navěky víc. prosím to pro seriózní a Bůh se bát lidí.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Pistácie (Řečík)

Pistácie (Řečík)

Pistácie pravá neboli řečík pravý (Pistacia vera) je strom teplých suchých krajů středního Východu a Středomoří. Druhy...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 148 témat)

Poslední příspěvky

Alča1
od: Alča1 | 27. 09. 2016, 15:00

Ahojte, kdysi jsem si na skalničkové výstavě ko... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 27. 09. 2016, 13:04

Hezké odpoledne, Květinko, to je super, že bude... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 27. 09. 2016, 10:40

Jsem tady "na skok" tak že slušně po... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 27. 09. 2016, 09:26

Přeji pěkný den U nás to vypadá zase na nádh... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist