Living > Interiér > Interiér > Ochrana elektronických zařízení před přepětím

Ochrana elektronických zařízení před přepětím

14. 8. 2014 | Interiér

Zvláště za letních bouřek si všichni uvědomujeme důležitost přepěťové ochrany. Jejím úkolem je bezpečí elektronických zařízení v našich domácnostech. V domácnostech ji obvykle využíváme ve formě prodlužovacího kabelu, takzvané prodlužovačky. Rozhodně se vyplatí pořízení dražších modelů prodlužovaček s přepěťovou ochranou. Ty umožňují také ochranu před přepětím v telefonním kabelu. Vzhledem k tomu, jak je v současných domácnostech zaplněných počítači, audiovizemi a televizními sestavami velké nebezpečí, že vznikne škoda na těchto zařízeních, investice do přepěťové ochrany se zcela jistě mnohonásobně vyplatí.

Úkol přepěťové ochrany

Zastavit proudový nebo napěťový výkyv, nebo jeho zbytky, které nestačily na elektrickém vedení zastavit bleskojistky nebo ochrana hlavního rozvaděče, to je úkol přepěťové ochrany. Hlavní rozvaděč a bleskojistky dokážou sice zachytit hlavní část energie, která vznikne při zasažení elektrické sítě bleskem, ale i malá část této energie je schopna přece jen projít a způsobit problém zvláště u citlivé elektroniky. Ochranný systém dokáže vyrovnat mírné přepětí, ale při přepětí intenzivním již odpojí chráněné zásuvky. Poté je třeba ji resetovat.

Kdy přicházejí na řadu záložní zdroje

U televize či reprosystému není výpadek elektrické energie obvykle žádný velký problém. Avšak u zařízení složitějších, jako jsou kupříkladu počítače nebo HDD rekordéry, poruší výpadek energie záznam na disku. Dostatečná je přepěťová ochrana i v případě, že je za ní zapojen laptop. Ten má vlastní baterii, dokáže tedy přepnout, jestliže dojde k výpadku energie. Stolní počítač je bez baterie, a tak je pro jeho provoz výhodnější záložní zdroj.

Funkce záložních zdrojů

Zařízení připojená na elektrický obvod je zapotřebí chránit nejen před přepětím, rovněž i před podpětím, či před přerušením dodávky elektrické energie. V případě nutnosti se tak přepnou na zabudovanou baterii, tím je zaručeno nepřetržité zásobování daného zařízení elektrickou energií. Je nutno počítat s tím, že kapacita energie v baterii je u většiny záložních zdrojů velmi omezená. A právě to je důvodem, proč slouží pouze k pokrytí krátkodobých výpadků a podpětí. Záložní zdroje nejsou za všech okolností schopné zajistit nepřetržitý provoz počítače, umožňují však bezpečně ukončit práci tak, aby nedošlo ke ztrátě dat v paměti počítače či k porušení dat na discích, a to bez zásahu uživatele.

Plnění pojistné události

Záložní zdroje ani přepěťová ochrana ještě automaticky nezaručuje plnění pojistné události. U některých společností je však možnost získat takovou záruku, že při zničení jimi dodaného zařízení, uhradí škody způsobené selháním jejich ochrany. Vždy je maximálně důležité dobře prostudovat podmínky smlouvy. Žádné záložní zdroje, ani přepěťová ochrana, nejsou náhradou za zálohování dat. Zálohování je vždy na vás!

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: yankodesign.com, dyitrade.com, indervilla.com, freshome.com

Dále čtěte

Bílá technika a elektronika na Livingu

Bílá technika a elektronika na Livingu

Vážení čtenáři, jistě jste si všimli, že jme pro Vás otevřeli novou rubriku „elektronika/ bílá technika“. Budete se v ní pravidelně setkávat s monitorem trhu zaměřeným na zajímavé a nebo nové domácí elektrospotřebiče, počínaje bílou technikou, přes drobné další pomocníky, až ke spotřební elektronice a audiovizuální technice. Na fortografii je „pračka“ ze třicátých let minulého století, kdy existovalo pár modelů a byla to móda pro bohaté. To by se to snadno psalo.

Jak a kam skrýt kabely, které se nevzhledně vinou po bytě?

Jak a kam skrýt kabely, které se nevzhledně vinou po bytě?

Televize, počítač, stojací lampy, satelit, internet… To všechno jsou přístroje a pomůcky, bez nichž si jen stěží dovedeme představit naše každodenní fungování. Bohužel se s jejich zabydlením v našich domovech pojí jeden nepříjemný problém – kam se všemi těmi kabely?

Spotřebiče, které mají šmrnc

Spotřebiče, které mají šmrnc

Díky rozrůstajícímu se sortimentu spotřební elektroniky pro domácnosti se setkáváme na pultech obchodních řetězců i specializovaných elektro-prodejen s nekonečnou řadou spotřebičů. Od ledniček, praček, vysavačů či myček až po mixéry anebo čističky vzduchu...

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Koniklec

Koniklec

Nápadné květy v bílé, růžové a nejčastěji fialové barvě. Zajímavě členěné listy, působivé ochmýřené nevšedně vypadající...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 460 aktivních uživatelů 73 145 témat)

Poslední příspěvky

Bibi53
od: Bibi53 | 25. 09. 2016, 13:18

Ahoj v neděli , krásné počasíčko i u nás! Apr... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 25. 09. 2016, 11:48

Přeji pěknou sluníčkovou neděličku U nás byl... Číst

michalnet
od: michalnet | 25. 09. 2016, 10:07

zdravím chci se zeptat jde o dum cca 6 let star... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 08:30

Krásnou neděličku přeju....u nás opětně nádhern... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist