Living > Interiér > Interiér > Nejkrásnější kavárny světa vybavené slavnými českými židlemi TON

Nejkrásnější kavárny světa vybavené slavnými českými židlemi TON

12. 2. 2016 | Interiér

Ručně ohýbaný dřevěný nábytek české firmy TON zná určitě každý. Slavné thonetky se vyrábějí už 155 let a firma jich za tu dobu prodala po celém světě na 80 milionů kusů. Za hranice míří čtyři pětiny výroby, na thonetkách sedávají třeba v Japonsku, Severní Americe, Skandinávii i Austrálii. Kromě prodejních úspěchů navíc slavný nábytek posbíral tolik cen, že by to vydalo na samostatný článek.

Výrobu ručně ohýbaného dřevěného nábytku rozjeli v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku už v roce 1861 a dnes je jejich továrna nejstarší svého druhu na světě.

Čím byl Baťa pro Zlín, tím byla rodina Thonetů pro Bystřici. Nejenže dala práci tisícům lidí, ale zřídila tu i odborné školy pro zpracování dřeva, mateřské školy, tovární kapelu, podpořila výstavbu železnice, postavila domy pro dělníky a dokonce i kasino.

Promyšlená organizace práce

Firmu založil Michael Thonet a od počátku se mu dařilo. Po pouhých deseti letech už vyráběla továrna 300 tisíc kusů ohýbaného nábytku ročně, v roce 1912 to bylo 445 tisíc kusů. Vše umožňovala promyšlená organizace práce, kdy se každý dělník specializoval pouze na jednu činnost. Unikátní technologie umožnily prodávat židle levněji a díky tomu se brzy prodávaly po celém světě.

Továrna v Bystřici využívala i toho, že místo bylo obklopeno bukovými lesy, z nichž měla firma jednak dostatek materiálu pro výrobní proces a navíc šetřila za transport dřeva či další pracovní sílu.

Během druhé světové války řídil bystřickou fabriku říšský protektor, po válce byla znárodněna a proměnila se v národní podnik THONET. V roce 1953 byla přejmenována na TON, což je zkratka z „továrny ohýbaného nábytku“.

V devadesátých letech se firma snažila navázat na slavnou tradici zakladatele firmy Michaela Thoneta. V roce 2013 ale přišla o ochrannou známku nesoucí jeho jméno. Značka Thonet tak nyní patří stejnojmenné nábytkářské a designérské společnosti z německého Frankenbergu.

Spolupráce s designéry a architekty

V současnosti tak firma funguje pod hlavičkou TON. Sází na prověřené výrobní procesy staré více než 155 let a propojují je se současným designem. Spojuje technologie se svým typickým rukopisem a současnými požadavky na vzhled i funkčnost produktů.

Výrobu slavného nábytku můžete vidět na vlastní oči – od září do června je továrna otevřená pro veřejnost, která si může při komentovaných prohlídkách projít výrobní prostory i vilu Thonetů a podívat se rovněž na ukázku současných produktů.

TON v různých koutech světa

Na značku TON narazíte i na místech, kde byste to možná ani nečekali. Třeba v útulné kavárně Electra House v australském Adelaide mají křesílka z řady TRAM. V řeckých Aténách zase využil nábytek TON designér Minas Kosmidis při navrhování interiéru zajímavého bistra La Maison du Grec.

Subtilní, ručně ohýbané židle č. 18 a model Ironica z kolekce TON v bílé barvě zase doplňují prostředí asijské restaurace Benajmin´s Kitchen v Alphingtonu na předměstí australského Melbourne, pod jejímž interiérem je podepsán designér Aaron Wong. Tady vše ladili tak, aby to vyvolalo pocit, že jste se objevili v Hemingwayově románu Stařec a moře.

Text: Alice Kavková
Foto: Archiv firmy TON

Dále čtěte

Starožitný nábytek z druhé ruky - na co se zaměřit

Starožitný nábytek z druhé ruky - na co se zaměřit

Jste-li milovníky nábytku, který skrývá nějaký příběh, pak patrně nakupujete v secondhandech nebo v obchodech se starožitným nábytkem. Ačkoliv víte, že bude zakoupený kousek vyžadovat vaši péči, než opět zazáří ve své celé kráse, jistě si chcete být jisti, že jste své peníze nevyhodili nadarmo.

Starožitnosti a moderní styl – kombinace starého s novým

Starožitnosti a moderní styl – kombinace starého s novým

Myslíte si, že starožitnosti se nehodí k modernímu stylu bydlení? Opak je pravdou. Originalita starožitností zaručuje fakt, že mohou existovat jak samostatně, tak ve spojení s moderně zařízeným interiérem.

Nábytek z ohýbaného dřeva je a bude moderní

Nábytek z ohýbaného dřeva je a bude moderní

Židle a křesla z ohýbaného dřeva, která jsou dodnes známá jako tonetky, předvádí svou majestátnost v domácnostech už více jak 150 let. Svou nadčasovostí jsou však stále aktuální a hodí se snad do každého interiéru.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Aloe vera

Aloe vera

Botanicky je specifikováno a rozpoznáno něco přes 300 druhů Aloe, nicméně farmaceutický průmysl využívá pouhé tři odrůdy....

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 463 aktivních uživatelů 73 148 témat)

Poslední příspěvky

Julie1234
od: Julie1234 | 27. 09. 2016, 19:13

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/vries... Číst

kosacek
od: kosacek | 27. 09. 2016, 16:43

Už zrají arguty, u mne jen Merkel35, tu vyhodím... Číst

supec
od: supec | 27. 09. 2016, 16:09

Kupte "zděř" (v železářství), nebo o ... Číst

Alča1
od: Alča1 | 27. 09. 2016, 15:00

Ahojte, kdysi jsem si na skalničkové výstavě ko... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist