Living > Interiér > Interiér > Modrobílá inspirace - harmonické souznění

Modrobílá inspirace - harmonické souznění

9. 10. 2013 | Interiér

Jak vlastně působí modrá barva? Je to klidná, studená barva, vhodná do pracoven, ložnic, a koupelen, opticky zmenšuje prostor. Její intenzivní odstíny však působí tvrdě. Nevíte-li přesně, jak tyto dvě barvy kombinovat moderním způsobem, možná vám v dnešním článku poradíme.

Modrá s bílou mohou doslova souznít, pokud modrou barvu zvolíte v jemně blankytných světlounce modrých odstínech. Pokud ale zvolíte bílou v kombinaci se sytě modrou, vytvoříte výrazný kontrast barev. Kontrastem rozumíme působení protikladů. I nejrůznější ornamenty vycházejí z harmonicky se prolínajících nebo střídajících se prvků. Výsledný pocit z daného prostoru neurčují tedy pouze barvy. Nezáleží tedy pouze na nich, ale i na jejich střídání či prolínání se. Pomocí barev tedy jednoznačně ovlivňujeme i náladu prostředí. Vyžaduje-li prostředí dekorativní účinek, pak ho nedosáhneme za použití jediné barvy, ale vždy pouze kombinací barev.
 
Při volbě barev do interiéru je vždy dobré si uvědomit, že barva stěn a stropů by měla vytvořit vhodné pozadí pro zařizovací předměty. Působí-li kombinace barev příjemně, pak ji zároveň považujeme za harmonickou. Nejdůležitější funkcí barvy v místnostech je jednoznačně úprava vzhledu ploch, dále pak zlepšení viditelnosti a v neposlední řadě i stimulační účinek.

Ve fotogalerii doprovázející náš článek máte možnost zjistit, jak vypadají modré zařizovací předměty na různě barevném pozadí, nahlédnete do plně vybavených místností, ale i na jednotlivé předměty, jimž pozadí vytváří právě modrobílé stěny s určitými ornamenty. Máte tak možnost posoudit, zda by se vám tato barevná kombinace ve vašem interiéru líbila a zda by dokázala pro vás vytvořit příjemné domácí prostředí.

Je pochopitelné, že modrobílá barevná kombinace se nejčastěji užívá v chlapeckých dětských a studentských pokojích. Nemusí však působit špatně ani v ložnici, koupelně či obývacím pokoji. Není zrovna ani málo domácností, které tuto barevnou kombinaci využily dokonce i ve svých kuchyních. Vzpomeňme třeba jen oblíbené cibulkové nádobí. Přímo ideální kombinací je modrá a bílá pro pracovny.

Fotogalerie: Bílá v interiéru

 bílý interiér fotogalerie inspirace

Bydlení v námořnickém stylu“, to je další z řady našich článků, které se zabývají touto barevnou kombinací, stejně jako článek „Interiér v modrém“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: zarahome.com, home-designing.com, digsdigs.com

Dále čtěte

Exotické barvy v interiéru - léto se blíží!

Exotické barvy v interiéru - léto se blíží!

Mnozí již netrpělivě očekáváme hřejivé a prosluněné léto, které nám svou barevností a radostnou atmosférou dodává energii. My však pro vás máme super tip, jak tolik očekávané letní dny přitáhnout přímo k vám domů a třeba hned!

Dejte modré zelenou!

Dejte modré zelenou!

Počasí je stále studenější a nepříznivější, sluníčko už asi jen tak na delší dobu nevysvitne. Rozzařte si proto domov jinak! Zkuste modrou, blankytnou barvu. Jen několik málo kousků v téhle veselé barvě totiž dokáže vaši domácnost natolik rozsvítit, že vám zaručeně zvedne pochmurnou podzimní náladu.

Barvy v bytě pro zdraví i pohodu

Barvy v bytě pro zdraví i pohodu

Přemýšlíte, čím oživit váš byt? Chtěli byste změnu, ale nevíte čím začít? Máte problémy se soustředěním, špatně usínáte, nebo trpíte přílišnou chutí k jídlu? Pak pro vás máme jediné slovo: barvy!

Modrá barva je znovu na výsluní!

Modrá barva je znovu na výsluní!

Současné módní trendy jsou směrované k ladění interiérů do modré barvy. Tato barva moře evokuje dálky, klid a hloubku a zároveň pohodu. V módních trendech vystřídá barvu v minulých letech tolik oblíbenou - fialovou. Modrá barva interiérů je tak aktuální, jak již mnoho desetiletí nebyla.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Majka, 9. 10. 2013

    Modrá zmenšuje prostor? Od kdy?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Kopr vonný

Kopr vonný

Kopr pochází z východní oblasti Středozemí a ze západní Asie a jeho historie sahá až do starověku. Egypťané využívali...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 399 aktivních uživatelů 73 110 témat)

Poslední příspěvky

KaHu
od: KaHu | 26. 07. 2016, 19:17

Dobrý večer, tento i příští týden si užíváme do... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 26. 07. 2016, 18:42

Tak jo Lízinko ...pravou.... , našla jsem se s... Číst

lízinka
od: lízinka | 26. 07. 2016, 18:29

[quote="pastelka-růžová":9e25c]tak js... Číst

AlenaNovako
od: AlenaNovako | 26. 07. 2016, 14:12

Ahoj, já jsem pochytila trik na http://www.home... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist