Living > Interiér > Interiér > Modrobílá inspirace - harmonické souznění

Modrobílá inspirace - harmonické souznění

9. 10. 2013 | Interiér

Jak vlastně působí modrá barva? Je to klidná, studená barva, vhodná do pracoven, ložnic, a koupelen, opticky zmenšuje prostor. Její intenzivní odstíny však působí tvrdě. Nevíte-li přesně, jak tyto dvě barvy kombinovat moderním způsobem, možná vám v dnešním článku poradíme.

Modrá s bílou mohou doslova souznít, pokud modrou barvu zvolíte v jemně blankytných světlounce modrých odstínech. Pokud ale zvolíte bílou v kombinaci se sytě modrou, vytvoříte výrazný kontrast barev. Kontrastem rozumíme působení protikladů. I nejrůznější ornamenty vycházejí z harmonicky se prolínajících nebo střídajících se prvků. Výsledný pocit z daného prostoru neurčují tedy pouze barvy. Nezáleží tedy pouze na nich, ale i na jejich střídání či prolínání se. Pomocí barev tedy jednoznačně ovlivňujeme i náladu prostředí. Vyžaduje-li prostředí dekorativní účinek, pak ho nedosáhneme za použití jediné barvy, ale vždy pouze kombinací barev.
 
Při volbě barev do interiéru je vždy dobré si uvědomit, že barva stěn a stropů by měla vytvořit vhodné pozadí pro zařizovací předměty. Působí-li kombinace barev příjemně, pak ji zároveň považujeme za harmonickou. Nejdůležitější funkcí barvy v místnostech je jednoznačně úprava vzhledu ploch, dále pak zlepšení viditelnosti a v neposlední řadě i stimulační účinek.

Ve fotogalerii doprovázející náš článek máte možnost zjistit, jak vypadají modré zařizovací předměty na různě barevném pozadí, nahlédnete do plně vybavených místností, ale i na jednotlivé předměty, jimž pozadí vytváří právě modrobílé stěny s určitými ornamenty. Máte tak možnost posoudit, zda by se vám tato barevná kombinace ve vašem interiéru líbila a zda by dokázala pro vás vytvořit příjemné domácí prostředí.

Je pochopitelné, že modrobílá barevná kombinace se nejčastěji užívá v chlapeckých dětských a studentských pokojích. Nemusí však působit špatně ani v ložnici, koupelně či obývacím pokoji. Není zrovna ani málo domácností, které tuto barevnou kombinaci využily dokonce i ve svých kuchyních. Vzpomeňme třeba jen oblíbené cibulkové nádobí. Přímo ideální kombinací je modrá a bílá pro pracovny.

Fotogalerie: Bílá v interiéru

 bílý interiér fotogalerie inspirace

Bydlení v námořnickém stylu“, to je další z řady našich článků, které se zabývají touto barevnou kombinací, stejně jako článek „Interiér v modrém“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: zarahome.com, home-designing.com, digsdigs.com

Dále čtěte

Exotické barvy v interiéru - léto se blíží!

Exotické barvy v interiéru - léto se blíží!

Mnozí již netrpělivě očekáváme hřejivé a prosluněné léto, které nám svou barevností a radostnou atmosférou dodává energii. My však pro vás máme super tip, jak tolik očekávané letní dny přitáhnout přímo k vám domů a třeba hned!

Dejte modré zelenou!

Dejte modré zelenou!

Počasí je stále studenější a nepříznivější, sluníčko už asi jen tak na delší dobu nevysvitne. Rozzařte si proto domov jinak! Zkuste modrou, blankytnou barvu. Jen několik málo kousků v téhle veselé barvě totiž dokáže vaši domácnost natolik rozsvítit, že vám zaručeně zvedne pochmurnou podzimní náladu.

Barvy v bytě pro zdraví i pohodu

Barvy v bytě pro zdraví i pohodu

Přemýšlíte, čím oživit váš byt? Chtěli byste změnu, ale nevíte čím začít? Máte problémy se soustředěním, špatně usínáte, nebo trpíte přílišnou chutí k jídlu? Pak pro vás máme jediné slovo: barvy!

Modrá barva je znovu na výsluní!

Modrá barva je znovu na výsluní!

Současné módní trendy jsou směrované k ladění interiérů do modré barvy. Tato barva moře evokuje dálky, klid a hloubku a zároveň pohodu. V módních trendech vystřídá barvu v minulých letech tolik oblíbenou - fialovou. Modrá barva interiérů je tak aktuální, jak již mnoho desetiletí nebyla.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Majka, 9. 10. 2013

    Modrá zmenšuje prostor? Od kdy?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Citroník

Citroník

Citroník je stálezelená rostlina, která kvete dokonce několikrát ročně. Jeho květy krásně voní.Citrusy jsou rostliny...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 428 aktivních uživatelů 73 125 témat)

Poslední příspěvky

kvetinka272
od: kvetinka272 | 24. 08. 2016, 13:10

Seno, hračky bych nevyhazovala. Nebydlí někde p... Číst

Sena
od: Sena | 24. 08. 2016, 12:35

Božínku ten Vašík to je krásné miminko, našpule... Číst

starkairena
od: starkairena | 24. 08. 2016, 11:34

Kvetinko vďaka za recept Pastelko ovocie a ... Číst

starkairena
od: starkairena | 24. 08. 2016, 11:21

Ahoj Vašíčku, cmuk, cmuk Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist