Living > Interiér > Interiér > Interiér vycházejícího slunce: harmonie, čistota, jednoduchost...

Interiér vycházejícího slunce: harmonie, čistota, jednoduchost...

2. 3. 2016 | Interiér

Máte za sebou další den plný shonu? Vaše smysly jsou pod zátěží neustálých podnětů a potřebujete dopřát tělu i duši zasloužený klid. Zkuste se inspirovat japonským stylem bydlení.

Čím se japonský styl vymezuje

Japonská tradice se prolíná jak v životním stylu, tak i v přístupu k zařízení interiérů obydlí. Tuto východoasijskou kulturu nejlépe vystihují pojmy harmonie, čistota, jednoduchost, střídmost či vzdušnost. Každé toto označení se v japonském bytovém designu výrazně odráží. Nejpodstatnější je ale tendence ke spojení s přírodou.

Při zařizování bytu v japonském stylu hrají významnou roli účelnost a praktičnost. A to zejména u nábytkových kousků. Každý kus má v japonském obydlí svůj význam. Snažte se proto odolávat kvantitě a pokuste se zbavit „nepořádku“. V domácnosti by vás nemělo nic výrazně rušit a nechtěně přitahovat pozornost. Není však nutné přehánět asijský minimalismus ke sterilitě. I bez zbytečných dekorací dokáže domácnost stále působit vřele a pohostinně.

Hledejte vhodné barvy a materiál

Při zařizování domova v japonském stylu se zaměřte na uklidňující neutrální barvy, které korespondují s přírodou. Prostor dejte zejména rozmanitým odstínům šedé a hnědé, vhodné jsou i zemité odstíny červené barvy. Nebojte se v místnosti pracovat také s klasickou bílou. Pro kontrast světlých stěn vybírejte tmavý masivní nábytek, nejlépe nelakovaný a bez zbytečných dekorací.

Při výběru nábytku i dekorací vybírejte ze zpracování přírodních materiálů. Tedy dřeva, bambusu, přírodních textilií a pro dekorace se skvěle hodí kameny. Naopak se vyhýbejte sklu a kovu. U masivního nábytku nejlépe vynikne tmavé dřevo dubu, ořechu, javoru, cypřiše či červené borovice.

Inspirace z japonského obydlí

Typické japonské byty bývají menší a je tedy nutné zde maximálně pracovat s místem. Vedle toho je japonský styl života, od stolování po uléhání ke spánku, podstatně odlišný od evropského. Buďte tedy smířeni s tím, že může být Japonskem inspirovaný nábytek z počátku pro vaše ztuhlé svalstvo a páteř poněkud bolestivý.

Jaké jsou tedy typické prvky japonského domova?

  • místo nám známých postelí se ke spánku využívají futony z pevných a tvárných přírodnin (bavlny, konopí, koňských žíní, kokosu)
  • na podlaze se rozprostírá tatami, tedy rohož tkaná ze stébel rýže či rákosu a lemovaná přírodní tkaninou
  • místo sedací soupravy slouží pevné polštáře, které obklopují nízký stolek na čajový servis
  • stěny mohou být pokryté bambusovým obložením, jako dekorační prvek poslouží textilní či papírové paravány
  • posuvná stěna shoji s výplní z rýžového papíru neslouží jen k oddělení ložnice či šatníku, ale je i zajímavým optickým předělem (alternativou jsou textilní japonské stěny)
  • typickými dekoracemi jsou stínidla z rýžového papíru, závěsné obrazy s obrysy krajin, oblé kamínky, samorosty, ikebana
  • důležité je zachovat v místnosti přirozené světlo, pomohou vám stropní okna, velká prosklená okna a široké vstupy na zahradu či terasu
  • nezapomeňte na kontakt s přírodou, vhodné jsou pokojové rostliny (orchideje, palmy, bonsaje) a vodopády

Není nutné absolutně předělávat dům, stačí se držet základních pravidel a domov doplnit inspirativními prvky. Ukliďte zbytečné drobnosti, pořiďte si polštářky v přírodních barvách a uklidňující oblázkové dekorace, otevřete dveře přírodě. Nezapomeňte také na místo, kde se budete moci v soukromí soustředit jen na vlastní nitro.

Zajímají vás východní filosofie bydlení? Popovídejte si na forum.living.cz

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Shutterstock.com

Dále čtěte

Interiér „made in Italy“

Interiér „made in Italy“

Máte rádi „italský styl“ ? Existuje vůbec něco takového? Dovedeme si představit italskou kuchyni, italská jsou slavná vína, italské je „elegantní a temperamentní“, možná také plné „sex apelu“. Jak by ale vypadal interiér zařízený ve stylu „made in Italy“ ?

Interiér celý ze skla? Proč ne!

Interiér celý ze skla? Proč ne!

Moderní trendy architektury a designu interiérů využívají sklo pro jeho světlost, lesk a vzdušnost. Sklo lze různými způsoby individualizovat, strukturou měnit jeho povrch, matným povrchem zajistit propouštění světla bez přímé transparentnosti. Sklo může být dominantní i nenápadné. Dodává důraz, vytváří zvláštní atmosféru, umocňuje účinek prostředí a spojuje eleganci s funkčností.

Interiérové momentky - inspirace a tipy

Interiérové momentky - inspirace a tipy

Vybavit svůj obytný interiér. Vyřešit své bydlení. Nakoupit nábytek a rozhodnout se. Vybrat si styl a konečně si odpovědět na otázku, jestli bude byt takový a nebo jiný.... nechybí vám k tomu něco? Inspirace? Máme pro vás několik "interiérových momentek".

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ibišek

Ibišek

Ibišek je stálezelený opadavý keř s dřevitými stonky, z nichž vyrůstají větvičky s listy různých tvarů, například...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 432 aktivních uživatelů 73 127 témat)

Poslední příspěvky

Bibi53
od: Bibi53 | 25. 08. 2016, 09:28

Ahoj všem, zase jsme se tady u nás probudili do... Číst

Sena
od: Sena | 25. 08. 2016, 08:04

Přeju dobrý slunečný den. Mikori nezahlcuješ, d... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 25. 08. 2016, 07:44

hned bych se k Venouškovi přitulila ....to by ... Číst

gryllus
od: gryllus | 25. 08. 2016, 06:44

Ještě dodávám po změření místa: hloubka do 50 cm. Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist