Living > Interiér > Interiér > Interiér vycházejícího slunce: harmonie, čistota, jednoduchost...

Interiér vycházejícího slunce: harmonie, čistota, jednoduchost...

2. 3. 2016 | Interiér

Máte za sebou další den plný shonu? Vaše smysly jsou pod zátěží neustálých podnětů a potřebujete dopřát tělu i duši zasloužený klid. Zkuste se inspirovat japonským stylem bydlení.

Čím se japonský styl vymezuje

Japonská tradice se prolíná jak v životním stylu, tak i v přístupu k zařízení interiérů obydlí. Tuto východoasijskou kulturu nejlépe vystihují pojmy harmonie, čistota, jednoduchost, střídmost či vzdušnost. Každé toto označení se v japonském bytovém designu výrazně odráží. Nejpodstatnější je ale tendence ke spojení s přírodou.

Při zařizování bytu v japonském stylu hrají významnou roli účelnost a praktičnost. A to zejména u nábytkových kousků. Každý kus má v japonském obydlí svůj význam. Snažte se proto odolávat kvantitě a pokuste se zbavit „nepořádku“. V domácnosti by vás nemělo nic výrazně rušit a nechtěně přitahovat pozornost. Není však nutné přehánět asijský minimalismus ke sterilitě. I bez zbytečných dekorací dokáže domácnost stále působit vřele a pohostinně.

Hledejte vhodné barvy a materiál

Při zařizování domova v japonském stylu se zaměřte na uklidňující neutrální barvy, které korespondují s přírodou. Prostor dejte zejména rozmanitým odstínům šedé a hnědé, vhodné jsou i zemité odstíny červené barvy. Nebojte se v místnosti pracovat také s klasickou bílou. Pro kontrast světlých stěn vybírejte tmavý masivní nábytek, nejlépe nelakovaný a bez zbytečných dekorací.

Při výběru nábytku i dekorací vybírejte ze zpracování přírodních materiálů. Tedy dřeva, bambusu, přírodních textilií a pro dekorace se skvěle hodí kameny. Naopak se vyhýbejte sklu a kovu. U masivního nábytku nejlépe vynikne tmavé dřevo dubu, ořechu, javoru, cypřiše či červené borovice.

Inspirace z japonského obydlí

Typické japonské byty bývají menší a je tedy nutné zde maximálně pracovat s místem. Vedle toho je japonský styl života, od stolování po uléhání ke spánku, podstatně odlišný od evropského. Buďte tedy smířeni s tím, že může být Japonskem inspirovaný nábytek z počátku pro vaše ztuhlé svalstvo a páteř poněkud bolestivý.

Jaké jsou tedy typické prvky japonského domova?

  • místo nám známých postelí se ke spánku využívají futony z pevných a tvárných přírodnin (bavlny, konopí, koňských žíní, kokosu)
  • na podlaze se rozprostírá tatami, tedy rohož tkaná ze stébel rýže či rákosu a lemovaná přírodní tkaninou
  • místo sedací soupravy slouží pevné polštáře, které obklopují nízký stolek na čajový servis
  • stěny mohou být pokryté bambusovým obložením, jako dekorační prvek poslouží textilní či papírové paravány
  • posuvná stěna shoji s výplní z rýžového papíru neslouží jen k oddělení ložnice či šatníku, ale je i zajímavým optickým předělem (alternativou jsou textilní japonské stěny)
  • typickými dekoracemi jsou stínidla z rýžového papíru, závěsné obrazy s obrysy krajin, oblé kamínky, samorosty, ikebana
  • důležité je zachovat v místnosti přirozené světlo, pomohou vám stropní okna, velká prosklená okna a široké vstupy na zahradu či terasu
  • nezapomeňte na kontakt s přírodou, vhodné jsou pokojové rostliny (orchideje, palmy, bonsaje) a vodopády

Není nutné absolutně předělávat dům, stačí se držet základních pravidel a domov doplnit inspirativními prvky. Ukliďte zbytečné drobnosti, pořiďte si polštářky v přírodních barvách a uklidňující oblázkové dekorace, otevřete dveře přírodě. Nezapomeňte také na místo, kde se budete moci v soukromí soustředit jen na vlastní nitro.

Zajímají vás východní filosofie bydlení? Popovídejte si na forum.living.cz

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Shutterstock.com

Dále čtěte

Interiér „made in Italy“

Interiér „made in Italy“

Máte rádi „italský styl“ ? Existuje vůbec něco takového? Dovedeme si představit italskou kuchyni, italská jsou slavná vína, italské je „elegantní a temperamentní“, možná také plné „sex apelu“. Jak by ale vypadal interiér zařízený ve stylu „made in Italy“ ?

Interiér celý ze skla? Proč ne!

Interiér celý ze skla? Proč ne!

Moderní trendy architektury a designu interiérů využívají sklo pro jeho světlost, lesk a vzdušnost. Sklo lze různými způsoby individualizovat, strukturou měnit jeho povrch, matným povrchem zajistit propouštění světla bez přímé transparentnosti. Sklo může být dominantní i nenápadné. Dodává důraz, vytváří zvláštní atmosféru, umocňuje účinek prostředí a spojuje eleganci s funkčností.

Interiérové momentky - inspirace a tipy

Interiérové momentky - inspirace a tipy

Vybavit svůj obytný interiér. Vyřešit své bydlení. Nakoupit nábytek a rozhodnout se. Vybrat si styl a konečně si odpovědět na otázku, jestli bude byt takový a nebo jiný.... nechybí vám k tomu něco? Inspirace? Máme pro vás několik "interiérových momentek".

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Plamének

Plamének

Plamének je stálezelená popínavá rostlina. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 465 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

ihik
od: ihik | 30. 09. 2016, 14:43

Já bych ji koupil. Během stavby jsem si desku p... Číst

Requied
od: Requied | 30. 09. 2016, 14:34

65kg deska je je podle mě strašně malá... Hutni... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 30. 09. 2016, 14:02

Bibi, večer beru poslední, takže zítra si dám Číst

PavlaSoukupova
od: PavlaSoukupova | 30. 09. 2016, 10:30

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Koupila js... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist