Living > Interiér > Interiér > Elegantní osvětlení interiérových schodišť

Elegantní osvětlení interiérových schodišť

18. 11. 2013 | Interiér

Dnes jsme se rozhodli zaměřit na způsoby schodišťového osvětlení, neboť toto téma se objevuje poměrně zřídka. Spíše bývá pozornost upřena ke schodům samotným, jejich designu, už méně často však na jejich osvětlení. Rozhodli jsme se přinést vám několik příkladů, jak takové schodišťové osvětlení může vypadat elegantně a zároveň být velmi účelné.

Jednou avšak zdaleka ne jedinou možností, jak osvětlit schodiště je zbudovat na zdech nad schodištěm přípojky a umístit zde osvětlení. V závislosti na délce vašeho schodiště by měla 3 až 4 osvětlovací tělesa postačit. Na našem příkladu schodiště ve fotogalerii byla použita obdélníková svítidla, která korespondují s designem schodiště a ladí s celým interiérem (obr. č. 9 a 10). Někdy postačí světla menší, jindy budou vhodnější světla větší, což už spíše záleží na vkusu a potřebách konkrétních uživatelů. Robustnější dřevěné schodiště může být opatřeno i většími světly, což bude zcela odpovídat danému prostředí a výběru materiálu.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

moderní osvětlení inspirace fotogalerie

Dalším příkladem zajímavého a elegantně působícího osvětlení je opět umístění v boční zdi podél schodiště. Avšak tentokrát jsou použita mnohem menší svítidla, která však nesvítí na schody přímo, ale zboku čtyřmi malými prostory, takže to vypadá, jako by nad schodištěm zářily hvězdy. Osvětlení je méně intenzivní, ale o to působivější. V noci jako osvětlení orientační poskytují dostatek světla, i když přes den to tak nemusí vypadat. Hustější rozložení hvězdicovitého osvětlení nad jednotlivými schody by bylo v tomto případě zbytečné (obr. č. 7 a 8).

Existuje i typ osvětlení, které lze integrovat přímo do schodů samotných, jak to vidíme na obrázku č. 6, kde má každý schod z vnější strany své vlastní osvětlení. Tato možnost ušetří místo v konkrétním daném prostoru, ale ještě důležitější je skutečnost, že se jedná o osvětlení praktické a elegantní. Je to řešení, které je vhodné pro většinu současných interiérů skvěle využitelné i do minimalisticky řešených domů.

Další možností, jak integrovat osvětlení do schodiště, je použití LED tyčinek, takzvaných lightsticků. Ty je možné zakoupit dokonce v několika různých barevných provedeních. Osvětlení LED je vždy nejekonomičtější variantou, jakou můžete pro osvícení schodiště použít.  Ideální je, pokud osvětlení schodiště můžete designově sladit se stropním osvětlením, vše pak vytvoří jednotný celek v elegantním provedení (obr. č. 5).

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

 Světla inspirace fotogalerie

A máme tu další typ osvětlení, které je spíše rozptýlené a osvětluje schody zespodu (obr. č. 4). Vytváří tlumené jemné světlo viditelné pouze na malé části. Odděluje schodiště od přilehlé stěny. Na obr. č. 3 a 2 pak vidíme podstatný rozdíl v osvětlení pouze v síle světla, které je zesíleno odrazem od boční stěny. Žlutý odstín světla způsobuje, že je světlo příjemné a teplé. Světlo opět koresponduje s celkovou vnitřní výzdobou této části domu.

Elegantní bydlení: inspirativní fotogalerie

 elegantní bydlení fotogalerie inspirace

A na závěr se dostáváme k osvětlení schodiště ze spodu (obr. č. 1), kdy dolní část schodišťového stupně je poloprůhledná a za ni je nainstalováno světlo, které osvětluje každý jednotlivý schod a navíc částečně dopadá na schod předchozí. Tento efekt je velmi působivý, světlo je jemné a přitom dostatečně silné.   

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homedit.com

Dále čtěte

Luxusní schodiště šitá na míru

Luxusní schodiště šitá na míru

Dřevěné, skleněné nebo radši kamenné? Schodiště vybíráme podle mnoha kritérií, začínáme především tím, kolik prostoru nám byt či rodinný dům umožňuje. Pokud je místa dost, pak není třeba na schodišti šetřit. Berte to jako investici na celý život a pokud chcete něco opravdu luxusního, máme pro vás pár návrhů.

Rafinované řešení pro interiérové schody

Rafinované řešení pro interiérové schody

Závěsná interiérová schodiště bývají mnohdy trochu oříškem co do bezpečnosti a taky do samotného designového zpracování. Máme pro vás několik tipů, které by tento obvyklý problém patrových loftů a mezonetových pater možná mohly vyřešit.

Co s prostorem kolem schodiště

Co s prostorem kolem schodiště

I když máte doma schodiště malé a úzké, to ještě neznamená, že ho nemůžete mít pěkně vyzdobené. Schodiště v domě si zaslouží vaši pozornost stejně, jako kterákoli jiná část vašeho domu. Dnes vám přinášíme tipy na to, jak si vyzdobit prostor okolo schodiště anebo dokonce jak zkrášlit přímo schodiště samotné.

Netradiční závěsná svítidla - jak se vám líbí?

Netradiční závěsná svítidla - jak se vám líbí?

Hledáte-li do svého bytu něco opravdu originálního a netradičního, máme pro vás tipy na závěsná svítidla, která jste nejspíš neměli ještě možnost nikde spatřit. Pokud je pro vás to pravé, kombinace neobvyklých designů, tento článek je určen přímo pro vás.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Plamének

Plamének

Plamének je stálezelená popínavá rostlina. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

Malda
od: Malda | 25. 09. 2016, 21:49

My s pritelem jsme spokojeni s odvedenou praci ... Číst

pafas
od: pafas | 25. 09. 2016, 21:03

Dobrý den. Řeším problém s vjezdem do zahrady. ... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 20:31

[quote="pastelka-růžová":c6017].....n... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 25. 09. 2016, 20:28

Pastelko, jasně, že máš podepsanou omluvenku ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist