Living > Interiér > Interiér > Březen, za kamna vlezem

Březen, za kamna vlezem

7. 3. 2016 | Interiér

Je otázka, jak dlouho ještě bude toto staré přísloví platit, když zimy jsou teplé a květiny i stromy se probouzejí mnohem dřív, než bývalo v kraji zvykem. Kontrolovaný oheň v bytě je ale něco jiného. Krb zavlaží i v letním chladnějším večeru a je příjemný a blahodárný pro oko.

Pocit teplého domova nedodává ale pouze konkrétní plamen, interiér zateplují i některé materiály a předměty. Osobně tvrdím, že teplo dělají v bytě především knihy, dřevo a dobré jídlo. Jistě, je tu celá řada dalších faktorů. A podoba krbů, krbíků a různých zdrojů, které v sobě hýčkají teplý ohýnek, je také hodně rozličná.

Oheň pravý i kašírovaný

Pokud by mělo dojít na hlasování, vždycky zvednu ruku pro oheň živý, nefalšovaný. Cvaknutí ovladače, jehož zásluhou naskočí za sklem nějaké elektrické plamínky, mi nepřipadá ani uspokojivé, ani hřejivé. A kde máte, prosím, to praskání polen? V televizi? Ano, ano, můžete si nastavit oheň na obrazovku i se zvukem, ale to je všechno takové šizení.

Chceme se ohřát pocitově i fakticky? Pak žádné kompromisy, prosím. Nemusíte chodit na cizí dřevo do lesa, ani si pořizovat pilu. Váš domácí krb či dobře prosklená kamna pro příležitostné topení rozžhaví i kvalitní dřevěná briketa a nezůstane vám po ní skoro žádný popel ani špína. Plamínky dodá, i vůni dřeva a ještě vás pěkně ohřeje.

Různé podoby

Může ovšem nastat situace, kdy klasický krb prostě mít nemůžete: Nemáte totiž k dispozici komín a ani není možné ho vybudovat. Tady je kompromis nutný, a dokonce je tu řešení, které vám přesto nabídne živý ohýnek. Můžete si pořídit tzv. bio krb, který není vázaný na komín a může být tudíž umístěný kdekoliv.

Plamen tu živí bioethanol a zdroj se může vznášet ze stropu, stát volně, být ve zdi či stát v malém provedení na stole. Palivo je upravené tak, aby plamínek měl teplou žlutou barvu a z jednoho litru si podle toho, jak nastavíte intenzitu hoření, užijete večer s ohněm v délce dvou až čtyř hodin. Prima, ne?

V nouzi nejvyšší

Pokud nemáte komín, ani vůbec žádné vhodné místo pro bio krb (ani na stole ne?), ošálíte svoje smysly už jedině triky. Červená plocha, tepaný kov, v němž budou svíčky, hřejivé textilní doplňky, dřevo a zachumlání se do vlny. No, však příroda už brzy pořádně zatopí sama.

Text: Vladimíra Storchová

Dále čtěte

Krb a teplo krbu, inspirujte se, nic víc

Krb a teplo krbu, inspirujte se, nic víc

Krb je tradiční součástí komfortně vybavených interiérů a dělá lidem společnost od té chvíle, kdy se člověk troufl přinést živý oheň do svého obydlí. Moderní krb, klasický krb, futuristický krb a nebo krbová kamna, praskající dřevěná polena, teplo. Cokoliv chcete. Jde jen o to, v jakém stylu si právě ten váš krb představujete a pak také o to, jestli je na to váš dům přípraven. A možná chcete krbem také vytápět.

Krb v bytě? Proč ne!

Krb v bytě? Proč ne!

Vždycky jste snili o bydlení v rodinném domku, ale musíte se spokojit s bytem? Zkuste si tedy do bytu kousek atmosféry rodinného bydlení nechat vejít pomocí krbu! Že je ta představa šílená? Nebojte se experimentů a zkuste si bydlení zpříjemnit.

Krbová versus kachlová kamna-pro která se rozhodnout?

Krbová versus kachlová kamna-pro která se rozhodnout?

Vytápění patří mezi nejdůležitější aspekty konstrukčního vybavení našich domácností. Již od pravěku bylo zváno domovem právě takové místo, kde se udržoval oheň, jež poskytoval teplo. Moderní trh oplývá množstvím modelů a typů vytápění, jejichž konstrukce se dokážou dokonale přizpůsobit dispozičním parametrům domu, či bytu i potřebám jeho obyvatel.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ořešák královský (Ořešák vlašský)

Ořešák královský (Ořešák vlašský)

Ořešák královský (Ořešák vlašský) je mohutný listnatý strom. Přírodní druh je dlouhověký strom dorůstající až dvaceti...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 147 témat)

Poslední příspěvky

hermina
od: hermina | 26. 09. 2016, 21:56

nainstaluj si zdarma program na vyšívání ATROPI... Číst

Malda
od: Malda | 26. 09. 2016, 19:52

Já celý svůj bytecek nechala odbornikum z inter... Číst

Beky
od: Beky | 26. 09. 2016, 17:49

Šmankoté Kvetinko myslím,že tě doktor postr... Číst

Julie1234
od: Julie1234 | 26. 09. 2016, 17:22

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/jak-u... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist