Living > Jak si udělat > Interiér > Nápady na valentýnské dekorace

Nápady na valentýnské dekorace

5. 2. 2016 | Interiér

Oslava svatého Valentýna je v evropských duchovních dějinách hluboce zakořeněna. Nese s sebou odkaz plný lásky a naděje, na který bychom neměli zapomínat ani v dnešní pragmatické době. Jak vyjádříte nejbližším své ryzí city?

Zamilovaný svatý

Na život a působení kněze Valentýna se v kontinentálním evropském kontextu na dlouhou dobu pozapomnělo. Přestože se v posledních letech do českého prostředí dostává výhradně z anglosaských zemí, prapůvod svátku sahá do období raného křesťanství, přesněji do italského města Terni.

Variant legendy o svatém Valentýnovi se do dnešní doby dochovalo hned několik, historická fakta jsou však neměnná. Okolo roku 250 n. l. v městě Terni působil lidem oblíbený kněz Valentýn. Oblibu své farnosti získával zejména díky tajnému oddávání zamilovaných párů. V té době totiž platilo drsné nařízení císaře Claudia II. o zákazu manželských svazků. Tímto krokem chtěl panovník vyřešit nedostatek bojechtivých mužů, kteří by se hlásili do jeho armády. Na místo krutých vyhlídek života ve válkách totiž mladí muži dávali přednost klidnému rodinnému prostředí.

Odvážný Valentýnův vzdor byl však brzy potrestán a císař nechal kněze uvěznit. Tradice milostných valentýnek získala svou inspiraci právě v tomto okamžiku. Podle jedné verze legendy se v předvečer Valentýnovy mučednické smrti u okna žaláře nahromadila kupa děkovných a povzbuzujících dopisů od oddaných párů. Podle verze druhé poslal v tento večer Valentýn dopis milované dceři žalářníka. S prostým, avšak výstižným textem „Od Tvého Valentýna“.

Láska prochází žaludkem

I když má léty tradovaná a ústní slovesností obměňovaná legenda téměř pohádkové podoby, romantický odkaz nepostrádá. V polovině února není třeba se rozčilovat nad gigantickými srdci, které nechybí v jediné výloze. Někdo možná potřebuje důrazněji připomenout poslání, které svatý Valentýn vyslal. Že s milovanými se i nejtěžší chvíle překonávají snáze. Jak jim tedy své city nejlépe vyjádřit?

Můžete to zkusit pomocí chutí, a to hned začátkem dne. Svátek Valentýna je totiž jako dělaný pro snídani do postele. Měla by být trochu zajímavější, než jsou klasické cereálie s mlékem či ochucený jogurt. Zamilovaný úsměv na tváři svého partnera zřejmě nejrychleji vykouzlíte sladkou chutí. Pokud vám to čas dovolí, připravte na servírovací tác kypré vafle či sladký francouzský toast s ovocem.

Z časových důvodů může být pro mnohé páry vhodnější chvílí pro vyjadřování vzájemné lásky večeře. Snažte se v tento den nevyžadovat průběh večeře dokonalý. Na svatého Valentýna mají volný vstup do kuchyně i nevařící členové domácnosti. A i když je pokrm lehce přesolený a z dřezu vykukuje nepochopitelné množství nádobí, snaha se zkrátka cení.

Atmosféru večera můžete doladit pomocí aromatických svíček. Afrodiziakální moc mají kořeněné vůně skořice, kardamomu a vanilky. Se smysly partnera si nejlépe pohrajete pomocí čokoládové vůně a romantickou náladu jistě nezkazíte osvědčenou vůní růže.

Nápady z hodin výtvarky

Pro dekorační účely není nutné vymýšlet nic složitého a nakupovat předražené dekorace. Bohatě si vystačíte s běžně dostupnými potřebami, které najdete ve vlastní domácnosti. Nyní oceníte zkušenosti z hodin výtvarné výchovy, jednoduchý tvar srdíček vytvoříte snad z čehokoli. K ruce si vezměte nůžky, univerzální lepidlo, barevné papíry (hodí se i průsvitné), jednobarevné ubrousky a temperové či akrylové barvy. A nakonec cokoli, co vám padne do ruky a hodilo by se k dekoraci.

Nepotřebné zavařovací sklenice oblepte průsvitným papírem, před aplikací můžete do středu papíru vystřihnout srdce. Povrch nechte zkrabatělý, výsledek bude vypadat mnohem lépe. Po zaschnutí lepidla máte jednoduché a krásné svícny na čajové svíčky pro výzdobu jídelního stolu.

Z dětských let si jistě vybavíte bramborová razítka. Pomocí vykrajovátka na vánoční cukroví ve tvaru srdce vytvoříte z rozpůlené brambory jednoduchou pomůcku na zdobení. Stačí povrch srdce přetřít slabší vrstvou temperové či akrylové barvy a můžete ozdobit staré prostírání či jednobarevný ubrus.

Pokud vám k valentýnské oslavě nestačí pouze výzdoba stolu a chcete věnovat srdíčkům celý prostor místnosti, vytvořte jednoduché papírové dekorace. Kromě vystřihování jednotlivých srdcí můžete vytvořit veselý papírový řetěz. Základem budou stejně jako u vánočního řetězu papírová kolečka. Pro dokončení srdíček bude však nutné jednotlivé dílky dotvarovat pomocí lepidla nebo sešívačky.

Se symbolikou lásky a vášně si okamžitě spojujeme červenou barvu, s něhou romantiky pak barvu růžovou. Ve spojení s valentýnskou tradicí může pro mnohé z nás klasický výběr barev působit až kýčovitě. Nezoufejte, není nutné se k výběru barev zavazovat. Řada dalších barev vám pro vyjádření vřelých citů poslouží stejně dobře.

Například modrá barva (zejména tmavší odstíny) vyjadřuje touhu a věrnost, oranžová pak přátelství a sounáležitost. Pozor bychom si měli dát na barvu žlutou. Ve výkladech barevné symboliky sice značí přátelství a radost, často je však také spojována se závistí a žárlivostí. V současnosti je velmi oblíbená návrat k přírodninám, proto vám nic nebrání pro výzdobu zvolit nebarvenou slámu či stromovou kůru. Dokonce i šedá barva se vám ve valentýnské výzdobě může hodit, vyznačuje totiž rovnováhu a klid, který by partnerský vztah neměl postrádat.

Pro inspiraci na věnce po celý rok se podívejte na forum.living.cz

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com

Dále čtěte

Den sv.Valentýna - oslava lásky v červeném aranžmá

Den sv.Valentýna - oslava lásky v červeném aranžmá

Zásadním citem v lidském životě se stala láska. Iracionální, nevysvětlitelné "něco" vznikající někde uvnitř nás. Cit, který nám zabraňuje být bez někoho druhého, s kým jsme šťastní nebo pro koho se trápíme. Svátek oslavující tento jedinečný lidský cit - den sv. Valentýna - má v zemích na celém světě již svojí tradici a nachází své příznivce i u nás.

Valentýn - vyzdobte si interiér

Valentýn - vyzdobte si interiér

Kvapným krokem se blíží svátek svatého Valentýna, oslava lásky a všech zamilovaných. Pro někoho romantický a významný den, pro jiného komerční fraška mající za cíl vyprázdnit všem peněženky. Ať tak či onak, každopádně je to skvělá příležitost k výzdobě vašeho domu. Jak ale vypadají ty správné valentýnské dekorace? A existuje vůbec něco, jako valentýnský interiér?

Tipy na valentýnské dekorace

Tipy na valentýnské dekorace

Den svatého Valentýna je svátkem lásky. Tato tradice se u nás postupně zabydluje, a proto není překvapením, že se klade velký důraz na tématickou výzdobu. Takže pokud plánujete romantickou večeři v domácím prostředí, inspirujte se našimi tipy na valentýnské dekorace.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Pistácie (Řečík)

Pistácie (Řečík)

Pistácie pravá neboli řečík pravý (Pistacia vera) je strom teplých suchých krajů středního Východu a Středomoří. Druhy...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 462 aktivních uživatelů 73 148 témat)

Poslední příspěvky

Alča1
od: Alča1 | 27. 09. 2016, 15:00

Ahojte, kdysi jsem si na skalničkové výstavě ko... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 27. 09. 2016, 13:04

Hezké odpoledne, Květinko, to je super, že bude... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 27. 09. 2016, 10:40

Jsem tady "na skok" tak že slušně po... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 27. 09. 2016, 09:26

Přeji pěkný den U nás to vypadá zase na nádh... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist