Living > Inspirace > Inspirace > Japonská inspirace Wabi-Sabi

Japonská inspirace Wabi-Sabi

19. 11. 2013 | Inspirace

Wabi – Sabi je základní charakteristická myšlenka japonského učení o hlubším vnímání vnitřní krásy a života, jako takového. Soudobí interiéroví designéři se k tomuto tradičnímu a velmi starému japonskému konceptu vrací a aplikují jej na své inovativní projekty, čímž dávají znovu vyniknout ideálu japonského interiéru.

Prapůvod učení Wabi–Sabi má své kořeny ve starém Japonsku, konkrétně u zenových mnichů a čajových mistrů. Tento archetypální konceptuální směr se prolíná celou historií interiérového designu od jejích samotných počátků a byť má dvouslovný název, jeho pravé charakteristické prvky se popsat nedají, neboť Wabi–Sabi je především momentálním prožitkem.  Specifikovat bychom jej snad mohli jako odraz luxusu,spočívajícího v užívání si života.

První známky Wabi–Sabi najdete ve věhlasných zenových zahradách s upravenými plochami, dynamicky členěnými na zatravněné části a nemalé plochy, zasypané precizně upraveným štěrkem.  Tento prvek se aktuálně transformoval i do moderního interiéru, jako zahrada uprostřed domu, zasklené atrium suplující zimní zahradu, anebo například jako velice populární zelené stěny o nichž se můžete dočíst v našem článku "Překrásné vertikální zahrady v interiéru".

Návrat k učení Wabi–Sabi si v interiéru současnosti vybírá především hladké a lesklé materiály. Namísto dokonalé formy se hojně využívají přírodní tvary, asymetrie, nepravidelnost a mírnost v používání ostrých linií. Jako stavební materiál je maximálně adekvátní pohledový beton. Jednoduchý je i samotný koncept, minimum dekorací a na naprosté minimum se dostalo i zařízení interiéru nábytkem. Exteriér a interiér není jasně definován a převládá hlavně otevřený prostor. Jeho členění zajišťují jen vyjímatelné posuvné papírové dveře, jejichž původní název je šódži.

Obývaný prostor, ve kterém panuje prázdnota a čistota, osvětlený rozptýleným světlem střešních oken z mléčného skla je dokonalým vypodobněním učení Wabi–Sabi v obydlích moderní doby.  Tento – nyní již lze použít označení „styl“ – je rovněž nakloněn užívání typicky exteriérových prvků v interiéru. Například i v případě, že byt či dům nedisponuje příliš vysokými stropy, zařizujeme-li jej ve stylu Wabi–Sabi, najdeme zde kupříkladu i drobnější, nikterak mohutné sloupy, vyvolávající dojem kmenů stromů v břízovém lese, který je tolik typický právě pro magické oblasti na asijském kontinentu, ponořené v ranním oparu divoké mlhy a navozující naprostou harmonii duše i těla.

Lucie Sýkorová

Foto:  digsdigs.com, dzinetrip.com, jennifercederstam.com, sommersplayground.com, dzinetrip.com, mariemasureel.be, thatcreativefeeling.com, homedesignew.com, thatcreativefeeling.com, remodelista.com, theinteriorsaddict.com, theinteriorsaddict.com, designbuildideas.eu, momoge.com

Dále čtěte

Asijská inspirace - zharmonizujte si domov

Asijská inspirace - zharmonizujte si domov

Harmonie, svoboda, uvolnění, meditace – to jsou klíčová slova tradičně spjatá s uměním a životním stylem asijského kontinentu. Nejinak tomu bude i v případě, kdy se rozhodnete „asijského ducha“ vpustit do vašeho obydlí. A my pro vás máme hned několik tipů!

Japonský design do vašeho interiéru - inspirujte se

Japonský design do vašeho interiéru - inspirujte se

Preciznost, jednoduchost, originalita, čisté linie, styl a harmonie – to jsou atributy japonského interiérového i exteriérového designu. Pokud jste našli zalíbení v této asijské kultuře a v jejím jedinečném přístupu k životu, který se promítá také do uspořádání a vybavení domácnosti, nechte se jí inspirovat a přineste si špetku vyrovnané atmosféry v podobě japonského designu také k sobě domů.

Japonské posuvné stěny vytvoří elegantní vzhled interiéru

Japonské posuvné stěny vytvoří elegantní vzhled interiéru

Tyto stále oblíbenější stínidla proti sluníčku, hravě strčí do kapsy záclony a závěsy. Stanou se středem pozornosti vašeho interiéru a vy si je zamilujete pro jedinečný design, jednoduchou aplikaci a snadnou manipulaci.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Fíkovník smokvoň

Fíkovník smokvoň

Fíkovník smokvoň (Ficus caria) je opadavý keř nebo nevysoký, ale v dospělosti rozložitý strom s typickými „adamovými“...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 321 aktivních uživatelů 73 069 témat)

Poslední příspěvky

Miluscha
od: Miluscha | 31. 05. 2016, 12:54

Dík za odkaz...mě to takhle říkali místní odbor... Číst

Sena
od: Sena | 31. 05. 2016, 12:42

Zdravím. Hlásím u nás konečně prší, i když někd... Číst

luceev
od: luceev | 31. 05. 2016, 12:38

Zkoušela jsem něco načrtnout, ale nevím jestli ... Číst

Miluscha
od: Miluscha | 31. 05. 2016, 12:15

něco pro představu, ale určitě jste viděli v TV... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist