Living > Inspirace > Inspirace > Japonská inspirace Wabi-Sabi

Japonská inspirace Wabi-Sabi

19. 11. 2013 | Inspirace

Wabi – Sabi je základní charakteristická myšlenka japonského učení o hlubším vnímání vnitřní krásy a života, jako takového. Soudobí interiéroví designéři se k tomuto tradičnímu a velmi starému japonskému konceptu vrací a aplikují jej na své inovativní projekty, čímž dávají znovu vyniknout ideálu japonského interiéru.

Prapůvod učení Wabi–Sabi má své kořeny ve starém Japonsku, konkrétně u zenových mnichů a čajových mistrů. Tento archetypální konceptuální směr se prolíná celou historií interiérového designu od jejích samotných počátků a byť má dvouslovný název, jeho pravé charakteristické prvky se popsat nedají, neboť Wabi–Sabi je především momentálním prožitkem.  Specifikovat bychom jej snad mohli jako odraz luxusu,spočívajícího v užívání si života.

První známky Wabi–Sabi najdete ve věhlasných zenových zahradách s upravenými plochami, dynamicky členěnými na zatravněné části a nemalé plochy, zasypané precizně upraveným štěrkem.  Tento prvek se aktuálně transformoval i do moderního interiéru, jako zahrada uprostřed domu, zasklené atrium suplující zimní zahradu, anebo například jako velice populární zelené stěny o nichž se můžete dočíst v našem článku "Překrásné vertikální zahrady v interiéru".

Návrat k učení Wabi–Sabi si v interiéru současnosti vybírá především hladké a lesklé materiály. Namísto dokonalé formy se hojně využívají přírodní tvary, asymetrie, nepravidelnost a mírnost v používání ostrých linií. Jako stavební materiál je maximálně adekvátní pohledový beton. Jednoduchý je i samotný koncept, minimum dekorací a na naprosté minimum se dostalo i zařízení interiéru nábytkem. Exteriér a interiér není jasně definován a převládá hlavně otevřený prostor. Jeho členění zajišťují jen vyjímatelné posuvné papírové dveře, jejichž původní název je šódži.

Obývaný prostor, ve kterém panuje prázdnota a čistota, osvětlený rozptýleným světlem střešních oken z mléčného skla je dokonalým vypodobněním učení Wabi–Sabi v obydlích moderní doby.  Tento – nyní již lze použít označení „styl“ – je rovněž nakloněn užívání typicky exteriérových prvků v interiéru. Například i v případě, že byt či dům nedisponuje příliš vysokými stropy, zařizujeme-li jej ve stylu Wabi–Sabi, najdeme zde kupříkladu i drobnější, nikterak mohutné sloupy, vyvolávající dojem kmenů stromů v břízovém lese, který je tolik typický právě pro magické oblasti na asijském kontinentu, ponořené v ranním oparu divoké mlhy a navozující naprostou harmonii duše i těla.

Lucie Sýkorová

Foto:  digsdigs.com, dzinetrip.com, jennifercederstam.com, sommersplayground.com, dzinetrip.com, mariemasureel.be, thatcreativefeeling.com, homedesignew.com, thatcreativefeeling.com, remodelista.com, theinteriorsaddict.com, theinteriorsaddict.com, designbuildideas.eu, momoge.com

Dále čtěte

Asijská inspirace - zharmonizujte si domov

Asijská inspirace - zharmonizujte si domov

Harmonie, svoboda, uvolnění, meditace – to jsou klíčová slova tradičně spjatá s uměním a životním stylem asijského kontinentu. Nejinak tomu bude i v případě, kdy se rozhodnete „asijského ducha“ vpustit do vašeho obydlí. A my pro vás máme hned několik tipů!

Japonský design do vašeho interiéru - inspirujte se

Japonský design do vašeho interiéru - inspirujte se

Preciznost, jednoduchost, originalita, čisté linie, styl a harmonie – to jsou atributy japonského interiérového i exteriérového designu. Pokud jste našli zalíbení v této asijské kultuře a v jejím jedinečném přístupu k životu, který se promítá také do uspořádání a vybavení domácnosti, nechte se jí inspirovat a přineste si špetku vyrovnané atmosféry v podobě japonského designu také k sobě domů.

Japonské posuvné stěny vytvoří elegantní vzhled interiéru

Japonské posuvné stěny vytvoří elegantní vzhled interiéru

Tyto stále oblíbenější stínidla proti sluníčku, hravě strčí do kapsy záclony a závěsy. Stanou se středem pozornosti vašeho interiéru a vy si je zamilujete pro jedinečný design, jednoduchou aplikaci a snadnou manipulaci.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Platan

Platan

Mohutně opadavé stromy s borkou na kmenech charakteristicky se odlupující, koruna rozložitá, listy velké, střídavé...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 26. 09. 2016, 11:15

Bibi, najednou jsem špatně artikulovala. Jako b... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 26. 09. 2016, 10:27

Bibi, najednou jsem špatně artikulovala. Jako b... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 26. 09. 2016, 10:08

Ježíš, Květinko , tak to je teda zpráva! Musí... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 26. 09. 2016, 09:16

Přeji pěkný den Už jsem zpátky od doktora, c... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist