Living > Finance a bydlení > Finance a bydlení > Program Zelená úsporám odstartoval

Program Zelená úsporám odstartoval

27. 4. 2009 | Finance a bydlení

Dotační program Zelená úsporám byl koncem minulého týdne úspěšně odstartován a první zájemci o informace ohledně dotace na obnovitelné zdroje energie a energetické úspory v domácnostech na sebe nenechali dlouho čekat. Hned ve středu, kdy byl program spuštěn, hlásily regionální pobočky fondu po celé zemi nápor a lidé dokonce od šesti hodin ráno stáli ve frontě - žádosti je přitom možné zasílat i poštou a žadatelé mají čas až do roku 2012. Svaz podnikatelů ve stavebnictví projekt přivítal jako dosud nejlepší protikrizové opatření vlády.

Příjem žádostí od 22.dubna, ALE..

Dotační program a hlavně příjem žádostí Zelená úsporám slavnostně zahájil ministr životního prostředí Martin Bursík ve středu 22. dubna na Stavebních veletrzích v Brně. Podpora z tohoto programu je určena na podporu obnovitelných zdrojů energie a energetických úspor v domácnostech.

V reálu ale žádosti zatím podat nelze. Důvodem je jednak to, že Státního fond životního prostředí (SFŽP) dosud neschválil seznam dodavatelů, kteří budou zateplení a výměnu topení provádět. Každý zájemce o dotace totiž může uvést do své žádosti jen toho dodavatele, který se nechal zapsat do seznamu a fond ho zapsal. Jiného použít nemůže a svépomocí si zateplení či výměnu kotle s nárokem na státní dotace udělat nelze. „Bylo podáno přes tisíc žádostí o zařazení do seznamu firem, seznam bude hotov asi do čtrnácti dnů,“ řekla Právu vedoucí programu Zelená úsporám Irena Plocková ze SFŽP. Obdobně to platí pro materiály a výrobky. Vlastník domu například nedostane dotaci, pokud si nechá instalovat kotel, který nebyl zapsán fondem do seznamu.

Druhým důvodem, proč nelze podávat žádosti, je to, že byly fondem pozdě vybrány banky, které mají většinu žádostí vyřídit. Ty zatím nejsou na tuto činnost připraveny. Není tedy komu žádost podat. Může ji sice formálně přijmout i SFŽP, ale zájemce o dotace stejně bude muset počkat, až se do programu zapojí banky a jeho žádost vyřídí. „Je třeba spustit IT program pro pověřené banky, zaškolit pracovníky,“ vysvětlila Plocková.

Čtvrt milionu domácností dostane peníze

Peníze na pořízení energeticky úsporného bydlení může dát Státní fond životního prostředí až 250 tisícům domácnostem. Ministerstvo chce tímto programem podporovat především kvalitní zateplování rodinných a nepanelových bytových domů, náhradu neekologického vytápění za nízkoemisní kotle na biomasu a účinná tepelná čerpadla a výstavbu nízkoenergetických domů. Ekologické vytápění bude dotováno navíc i v panelových domech.
Ministerstvo v příštích měsících očekává zájem zhruba 40 tisíc žadatelů. Letos by měl nabídnout zhruba deset miliard korun, v příštích třech letech až 15 miliard korun.

Peníze bude vyplácet pět bank

Dotace z programu na zateplování nebo výměnu vytápění Zelená úsporám má poskytovat pět českých bankovních skupin. Nakonec uspělo pět kandidátu: Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, UniCredit Bank a LBBW Bank. Hlavní kritérium Fondu byla široká síť poboček a také počet zaměstnanců.

Prostředky na podporu Programu „Zelená úsporám“ získala Česká republika prodejem přebytečných emisních povolenek zemím, kterým se jejich závazky dané Kjótským protokolem nedaří plnit. Výtěžek z prodejů má pro roky 2009 – 2012 činit až 25 mld. Kč. Ty budou poskytnuty formou nevratné finanční pomoci žadatelům o dotace.

Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

Dále čtěte

Poptávka po bytech klesá, dolu půjdou i ceny

Poptávka po bytech klesá, dolu půjdou i ceny

Objem prodeje nových bytů letos klesl o celou čtvrtinu. Češi se obávají poklesu příjmů, a kromě toho stále čekají na další slevy a pokles cen. A právě ten se začíná projevovat. Nabídkové ceny bytů podle údajů ČSÚ v 1. čtvrtletí klesly v průměru téměř o 3 procenta. U starších bytů půjdou ceny dolů až o desetinu.

Zájem o hypotéky pomalu klesá, sazby jdou dolu

Zájem o hypotéky pomalu klesá, sazby jdou dolu

Výše úrokových sazeb hypoték v březnu klesla v průměru o čtvrt procentního bodu, tedy na cifru 5,5 procenta. Objem poskytnutých hypoték byl v prvních třech měsících letošního roku oproti loňsku ale i tak nižší o celou třetinu. Důvodem jsou jednak obavy z příštího zadlužování, ale také očekávání, že byty budou dále zlevňovat. Momentálně tedy zlevní alespoň hypotéky.

Zájemci o dotace už mohou volit ze seznamu dodavatelů

Zájemci o dotace už mohou volit ze seznamu dodavatelů

Státní fond životního prostředí (SFŽP) na svých webových stránkách konečně zveřejnil seznam pověřených dodavatelů, s jejichž pomocí mohou zájemci o dotace na zateplení a výměnu topného zařízení žádat o příspěvky. Program Zelená úsporám měl k 17.květnu v databázi evidováno 805 oficiálních dodavatelů, seznam se ale stále prodlužuje.

Rekreační objekty díky krizi zlevňují

Rekreační objekty díky krizi zlevňují

Vlastní chata či chalupa, určená na příjemné víkendové dny volna, to je sen nejednoho Čecha. A aktuálně je tento sen díky globální finanční krizi o něco blíže realitě. Ceny rekreačních objektů v tuzemsku totiž klesají, a pokud vás krize neskolila, můžete si ji začít pochvalovat. Přinejmenším pokud máte v plánu koupi nějakého toho letního útočiště.

Deregulace podepsána, zpomalení je jisté !!

Deregulace podepsána, zpomalení je jisté !!

Zákon, který schvaluje rozložení růstu nájemného do tří let, již podepsal prezident Václav Klaus. S účinností od prvního června tak nakonec nebudou vyslyšeny žádosti Občanského sdružení majitelů domů. Deregulace se protáhne do roku 2012.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Plamének

Plamének

Plamének je stálezelená popínavá rostlina. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

Malda
od: Malda | 25. 09. 2016, 21:49

My s pritelem jsme spokojeni s odvedenou praci ... Číst

pafas
od: pafas | 25. 09. 2016, 21:03

Dobrý den. Řeším problém s vjezdem do zahrady. ... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 20:31

[quote="pastelka-růžová":c6017].....n... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 25. 09. 2016, 20:28

Pastelko, jasně, že máš podepsanou omluvenku ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist