Living > Finance a bydlení > Finance a bydlení > Opravujete? A co takhle dotaci?

Opravujete? A co takhle dotaci?

2. 6. 2008 | Finance a bydlení

Jak je všeobecně známo, rekonstrukce jsou velmi nákladnou záležitostí. A pokud jde o historické domy, platí to rovnou dvojnásob. V některých případech ale mají majitelé možnost získat na opravy od obce, kraje či státu lákavé dotace.

Finanční příspěvek je možný

Rekonstrukce historických budov nebo budov nacházejících se v památkové zóně jsou především kvůli speciálním požadavkům památkářů velice nákladné, ale řešením pro řadu majitelů může být dotace. Památkový zákon i další předpisy umožňují (samozřejmě za předpokladu splnění určitých podmínek) čerpání obecních či státních financí ve formě grantů či příspěvků. Jedná se o takzvaný příspěvek na zachování a obnovu kulturní památky.

Kdy máte šanci příspěvek získat od obce?

V odůvodněných případech nebo v situacích, kdy vlastník domu není schopen rekonstrukci financovat z vlastních zdrojů, může obec či kraj poskytnout příspěvek ze svého rozpočtu. Odůvodněnými případy jsou podle vyhlášky míněny situace kdy je kulturní památka nebo její část ve špatném technickém stavu, pokud je využívána a zpřístupněna veřejnosti, nahází se v pohledově významné poloze nebo je ojedinělou památkou svého druhu.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

jak se staví sen fotogalerie

A kdy pomůže stát?

O rozdělování grantů ze státního rozpočtu rozhoduje ministerstvo kultury. Požadavky na získání dotace jsou však vskutku neskromné. Zajímat se o ně mohou pouze majitelé kulturní památky s mimořádným společenským zájmem, což v praxi znamená možnost financování převážně pouze pro národní kulturní památky zapsané na Seznamu světového dědictví, které navíc musí být v havarijním stavu, přístupné veřejnosti, a musí být ojedinělou památkou svého druhu u nás, nebo být alespoň v jednom z pěti speciálních programů ministerstva vnitra.

Kromě státu jako takového ale prostředky na získání, obnovu a udržování kulturních památek poskytuje také Státní fond kultury České republiky, který může majitelům nabídnout peníze formou účelové dotace, půjčky nebo návratné finanční výpomoci.

Kde se ptát

Informace o programech ministerstva, veškeré formuláře i informace o požadavcích na přílohy a termíny podávání žádostí poskytuje ministerstvo kultury, a to i z tepla vašich domovů, prostřednictvím internetových stránek.

Historie stojí hodně

Zrekonstruované byty nacházející se v historických částech měst patří mezi vůbec nejdražší reality v České republice. Jejich cena se podle slov realitních makléřů může vyšplhat až na astronomických 170 tisíc korun za metr čtvereční. Většina takovýchto unikátů najdete v Praze, Českém Krumlově, Karlových Varech nebo třeba Telči.

Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

Dále čtěte

Národní cena za studentský design 2008

Národní cena za studentský design 2008

Design Cabinet CZ společně s Asociací středních a vyšších odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory, zúčastněnými univerzitami a vysokými školami a ve spolupráci s přípravným výborem Unie průmyslových designérů České republiky, o.s. občanským sdružením CZECHDESIGN.CZ a Unií výtvarných umělců České republiky, o.s. vyhlašují celostátní soutěž o Národní cenu za studentský design 2008 a vydávají tyto propozice soutěže.

Nové knihkupectví specializované na architekturu, stavitelství a design

Nové knihkupectví specializované na architekturu, stavitelství a design

V rámci měsíce literatury pro architekturu, stavitelství a design, bylo otevřeno nové knihkupectví, kde je možné najít specializovanou literaturu pro odborníky, stejně jako literaturu popularizační cílenou na širokou veřejnost.

Jak si vybrat hypotéčního makléře?

Jak si vybrat hypotéčního makléře?

Pokud se rozhodnete pro financování svého bydlení pomocí hypotéky, pak máte dvě možnosti. Buďto si vše zařídíte sami a nebo se obrátíte na hypotéčního makléře, který vše zařídí za vás. Jak si ale vybrat toho pravého?

Je lepší hypotéka na vlastní bydlení, nebo podnájem?

Je lepší hypotéka na vlastní bydlení, nebo podnájem?

V nekonečně dlouhém seznamu nabídek hypoték a stavebních spoření se může až zdát, jako by bydlení v pronájmu bylo záležitostí doby ledové, zatímco všichni moderní lidé jdoucí s dobou jednoznačně holdují zatěžujícím hypotékám a bydlení ve vlastním.

Podpora z programu Panel nově dle rozsahu rekonstrukce

Podpora z programu Panel nově dle rozsahu rekonstrukce

Tolik oblíbené dotace z programu Státního fondu pro rozvoj bydlení budou možná brzy zájemci získávat o něco obtížněji. Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek navrhuje změnu v použití prostředků z programu Panel ve smyslu výpočtu výše dotace dle rozsahu práce.

Dostane nájemník výpověď bez udání důvodu ?

Dostane nájemník výpověď bez udání důvodu ?

Výpověď bez udání důvodu by mohl dostat nájemník v případě, že vstoupí v platnost nový občanský zákoník předkládaný ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS). Nájemník, by pak musel majitele nemovitosti uposlechnout, vyjít vstříc jeho libovůli a byt do dvou let opustit. O návrhu bude ještě jednat koalice a teprve pak může vstoupit do fáze schvalování.

Chcete v domácnosti ušetřit? Dejte pozor na 5 věcí při stavbě domu!

Chcete v domácnosti ušetřit? Dejte pozor na 5 věcí při stavbě domu!

Ve snaze ušetřit už jsme vymysleli různé důmyslné triky, ovšem řešení typu místo topení v prosinci doma navlíknout pletené ponožky a kulicha nejsou zrovna nejvhodnější. Klíč ke skutečným a snadným úsporám se skrývá v detailech při stavbě domu.

Rozvod! Co teď s nemovitostí?

Rozvod! Co teď s nemovitostí?

Každé druhé manželství v Česku končí rozvodem a každý druhý byt je v nabídce realitní kanceláře proto, že se jeho majitelé rozvádí. Pravdou je, že majetek si manželé musí rozdělit, a málokdy mají hotovost ve výši ceny nemovitosti, přesto však není třeba hned byt či dům prodávat.

Kdy se vám může hodit překlenovací úvěr?

Kdy se vám může hodit překlenovací úvěr?

O výhodách stavebních spoření a hypoték už byly napsány snad stovky článků. Co ale takový překlenovací úvěr? K čemu je vlastně dobrý, a kdy jej naopak obejít velkým obloukem? Poradíme...

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Kalistemon

Kalistemon

Kalistemon je stromek nebo keř. Rostlina má úzké, vejčité, stálezelené listy. Květy jsou štětkovité útvary na koncích...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 460 aktivních uživatelů 73 144 témat)

Poslední příspěvky

Malda
od: Malda | 24. 09. 2016, 22:43

Kvalitni postel je zaklad kdo ma maly prostor a... Číst

Jožka
od: Jožka | 24. 09. 2016, 21:28

a onedlho fertik Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 24. 09. 2016, 20:24

Přeji krásný den Já jsem dnes ten krásný den... Číst

Beky
od: Beky | 24. 09. 2016, 15:49

Mikori perfektní...příští rok tam jedeme taky ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist