Living > Finance a bydlení > Finance a bydlení > O úvěry letos není zájem

O úvěry letos není zájem

15. 12. 2009 | Finance a bydlení

Ve srovnání s předchozími lety letos tuzemské banky zaznamenávají pokles zájmu o spotřebitelské úvěry. Lidé mají v krizi strach ze ztráty zaměstnání nebo snížení příjmů, a tak jsou v otázkách půjček zodpovědnější. Banky se přitom snaží vyjít klientům co nejvíce vstříc a nabízí nyní různé bonusy, rychlejší vyřízení půjčky, či možnost předčasného splacení zdarma.

Banky pokles zájmu o úvěry potvrzují

Lidé v Česku si letos berou úvěry mnohem méně, a potvrzují to i banky samotné. „Letos je zájem o spotřebitelské úvěry před Vánoci menší než v loňském roce, který byl z hlediska objemu i počtu sjednaných úvěrů rekordní. V letošním roce jsme zhruba na úrovni produkce z roku 2007,“ uvedla pro ČTK Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny.

„Zájem je meziročně nižší, podobně jako v celém letošním roce. Lidé se letos více obávají ztráty zaměstnání či poklesu příjmů, chovají se proto více zodpovědně a úvěry si berou jen v případě, že jej skutečně potřebují,“ řekl ČTK mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Pokud úvěr chcete, vybírejte!

Zájem o úvěry je meziročně nižší, přesto se ale stále najdou tací, kteří úvěry například na koupi Vánočních dárků využijí. Pokud se řadíte mezi ně, buďte ostražití při výběru poskytovatele úvěru, a to hlavně pokud jde o nebankovní instituce.

Pomoci vám v tomto ohledu může například i tzv. Index predátorského úvěrování, který analyzuje chování nebankovních společností poskytujících spotřebitelské úvěry. K dispozici je veřejnosti již přes půl roku. „Samotným názvem 'predátorské úvěrování' se snažíme upozornit na různé strategie a taktiky ze strany některých nebankovních společností při poskytování úvěrů klientům. Některé praktiky jsou opravdu drastické, například v oblasti sankcí či vymáhání pohledávek. Je to takový mediální název strategie, jak postupně kultivovat chování těchto nebankovních institucí,“ představuje index jeden z jeho autorů Daniel Hůle.

Nebankovní úvěry čekají změny

Oblast poskytování nebankovních úvěrů čeká v blízké budoucnosti ale řada nových pravidel, díky nimž stát získá větší kontrolu nad tím, kdo v Česku lidem půjčuje peníze, zpřehlední úvěrové smlouvy a eliminuje nefér praktiky. Změny přinese zákon o spotřebitelském úvěru, který má vláda schvalovat začátkem příštího roku. Zatímco dnes může úvěr poskytnout každý, kdo si vyřídí živnostenský list, od června dostanou licenci jen někteří.

Nejvýznamnějšími změnami jsou novinky jako to, že klient může od smlouvy o úvěru odstoupit do 14 dnů od jejího podepsání, sankce za předčasné splacení může být maximálně 1 %, a při úvěrech kratších než rok dokonce jen 0,5 %, poskytovat úvěry bude moci jen člověk s maturitou nebo tříletou praxí, sjednotí se pravidla pro výpočet RPSN, úvěrová smlouva bude muset obsahovat víc údajů, a před poskytnutím úvěru musí firma posoudit, zda klient bude schopen splácet.

Úvěry nejdou na odbyt, přesto přibude další banka

Přestože zájem lidí o úvěry aktuálně není nijak významný, Češi budou možná brzy moci využít služeb banky zaměřené speciálně jen na úvěry. Evropská investiční společnost AnaCap Financial Partners se totiž snaží získat českou pobočku italské Banco Popolare.

„Nedostatek úvěrů motivoval některé společnosti k tomu, aby zredukovaly jiné než hlavní činnosti a tato akvizice nám poskytuje příležitost pomoci bankovnímu odvětví růst a stát se jedním z nejrentabilnějších trhů v Evropě. Domácnosti v České republice mají jedny z nejkonzervativněji řízených financí v Evropě, takže v České republice existuje značný prostor pro růst rozumných a jednoduchých spotřebitelských úvěrů a depozitních produktů,“ uvedl Chris Patrick, společník AnaCap.

Další informace ze světa financí ve článku Pozor na splátky

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

Dále čtěte

Příspěvek na bydlení poroste

Příspěvek na bydlení poroste

Od roku 2010 se desítky tisíc domácností budou moci těšit ze zvýšení příspěvku na bydlení pro sociálně slabé. Vláda totiž nařízením zvýšila průměrné náklady na bydlení, ze kterých se dávka stanovuje. Podle odhadů tento krok přijde v příštím roce státní rozpočet na 394 milionů korun. Jednotlivci si přitom přilepší jen o pár set korun měsíčně.

Daň z nemovitosti v roce 2010

Daň z nemovitosti v roce 2010

Celý minulý rok se nesl v duchu úsporných opatření státu i mnohého navyšování cen. A podobná situace nás čeká i letos. Pokud jde o nemovitosti a daně, přijde nejen dvojnásobné zvyšování sazeb, ale například i zavedení placení daně z nemovitosti u novostaveb. Některé obce se sice snaží finanční dopady těchto novinek na majitele eliminovat, jiné ale potřebují vyrovnat své rozpočty a naopak ještě přitvrzují.

Výměna zboží aneb co s nevhodnými dárky

Výměna zboží aneb co s nevhodnými dárky

Je po svátcích a vám zbyly dary, se kterými si opravdu nevíte rady? Nebo jste podobný dárek darovali vy? Nemusíte házet nepovedené nápady na dno skříně nebo rovnou do koše, běžte je vyměnit. Obchodníci vycházejí svým zákazníkům vstříc.

Reklamace – na co máte právo?

Reklamace – na co máte právo?

Koupili jste dárek a on nefunguje tak, jak má? Běžte jej reklamovat. Dopředu si ale ujasněte, jestli znáte všechna svá práva. Je lepší vybavit se informacemi než potom při vyřizování reklamace neznale tápat. Počítejte i s tím, že se budete muset obrnit trpělivostí.

Převod družstevních bytů až do roku 2020

Převod družstevních bytů až do roku 2020

Od začátku tohoto roku je prodloužena lhůta na převod družstevních bytů do osobního vlastnictví, a to až do roku 2020. Podle původní normy měla lhůta vypršet už letos v červenci. Díky novele ale obyvatelé družstevních bytů, kteří v minulosti požádali o převod bytu do osobního vlastnictví, budou moci své právo uplatnit ještě v následujících deseti letech.

Stavební spoření

Stavební spoření

Smluv o stavebním spoření s každým čtvrtletím ubývá. Navíc s koncem roku 2009 skončila řada bonusových akcí spořitelen, takže potenciální klienti momentálně nemají mnoho důvodů, proč se založením stavebního spoření neotálet. Dokonce i letošní lákavá nabídka některých spořitelen týkající se snížení poplatku za uzavřená smlouvy má významný háček.

Chcete koupit byt? Čtěte: ceny nemovitostí v Česku se letos nezmění

Chcete koupit byt? Čtěte: ceny nemovitostí v Česku se letos nezmění

Pokud jde o ceny nemovitostí, ale i výše tržních nájmů, čeká nás letos v Česku v průměru stagnace. Ve druhé půlce roku bychom se možná mohli dočkat mírného zvýšení, nebude to ale pravděpodobně více než o pět procent. Nezávisle na sobě to minulý týden uvedly realitní kanceláře AAABYTY.CZ a Lexxus. Podobně se již dříve vyjádřila řada odborníků z oblasti realit.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Petr, 15. 12. 2009

    <p>Česká národní banka vydala prohlášení k informacím o tom, že společnost AnaCap získala veškeré potřebné regulatorní souhlasy s koupí Banco Popolare Česká republika (Česká Banco Popolare bude mít nového majitele). </p> <p></p> <p>Vyjádření ČNB: Česká národní banka nevydala v případě Banco Popolare Česká republika souhlas se změnou vlastníka.</p>

  • Od: autorka, 15. 12. 2009

    máte pravdu, děkujeme za upozornění...

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Plamének

Plamének

Plamének je stálezelená popínavá rostlina. Květenství odrůdy Clematis bylo vyšlechtěno až do současné podoby velkokvětých...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 461 aktivních uživatelů 73 146 témat)

Poslední příspěvky

Malda
od: Malda | 25. 09. 2016, 21:49

My s pritelem jsme spokojeni s odvedenou praci ... Číst

pafas
od: pafas | 25. 09. 2016, 21:03

Dobrý den. Řeším problém s vjezdem do zahrady. ... Číst

aprill1
od: aprill1 | 25. 09. 2016, 20:31

[quote="pastelka-růžová":c6017].....n... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 25. 09. 2016, 20:28

Pastelko, jasně, že máš podepsanou omluvenku ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist