Living > Finance a bydlení > Finance a bydlení > Luxus stojí hodně, ale umí šetřit

Luxus stojí hodně, ale umí šetřit

5. 5. 2008 | Finance a bydlení

Moderní domácí spotřebiče s důmyslným designem sice nejsou nejlevnější, ale kromě elegantního vzhledu vám dokážou ušetřit poměrně značnou sumu peněz. Například nová chladnička spotřebuje až o dvě třetiny méně energie než její o deset let starší kolegyně. A nejinak jsou na tom také pračky či myčky.

Drahý luxus šetří

Spotřebiče schopné vykonávat desítky všemožných funkcí, navíc naprosto precizní a vyspělé, jsou často lidmi zavrhovány, neboť je považují za zbytečný a především drahý luxus. Opak je ale pravdou. Investice vložená do modernější techniky se začne vracet s prvními účty za energii.

Jak vybírat nový model

Pokud se právě chystáte vyměnit svou dosluhující ledničku, myčku či pračku za nový kousek, jistě není od věci zaměřit se na informace o náročnosti provozu spotřebiče. Pro prvotní „hrubou“ orientaci a srovnání výrobků poslouží energetické štítky. Označení A++ je naprostou špičkou ve spoření energie, G pak zastává nejspodnější příčku. Pokud ale chcete mít jistotu, srovnejte u výroků konkrétní cifry vyjadřující výši spotřeby energie.

Chladničky a mrazničky

U chladniček a mrazniček, které spotřebovávají energii non-stop je rozdíl nejviditelnější. Zatímco energie kterou spotřebuje starší lednice s odběrem zhruba 3 kWh vás za deset let přijde při současných cenách na téměř čtyřicet tisíc, aktuální novinky z třídy A+ se pohybují pouze okolo částky 12 tisíc. Rozdíl osmadvaceti tisíc ale rozhodně není roven cenovému rozdílu modelů. Navíc se i po čtrnácti dnech můžete v lednici těšit na ovoce,které voní jako právě utržené.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Úsporné chladničky mají dokonale těsnící konstrukci a používají nejmodernější izolační materiály a efektivnější způsob chlazení. U starších ledniček se kompresor zapne ve chvíli, kdy termostat ohlásí, že je potřeba snížit teplotu. Naproti tomu moderní systémy dynamického chlazení přizpůsobují otáčky kompresoru podle nastavené teploty plynule.

Pračky a myčky

Stejně jako chladničky, i pračky jsou „označkovány“ písmenky od A až po G, obvykle ale hned třemi v řadě. První v pořadí u praček vyjadřuje míru úspory energie a vody, kterou výrobek umožňuje, druhé značí kvalitu samotného praní a poslední úroveň odstřeďování.
Vedle úsporných motorů k úspoře přispívá i inteligentní elektronika, která v případě praček umožňují podle množství či míry zašpinění prádla přidat či ubrat vodu a posoudit umí i to, kolik vody jednotlivé druhy textilií nasáknou. U některých modelů je také možné přizpůsobit délku praní. A zkrácený program u méně zašpiněného prádla ušetří vodu, energii i prací prášek.

Snížení nutného množství vody je společným klíčem k úspoře u praček a myček. Nejde ani tak o cenu vody, jako spíše o to, že se musí ohřívat, což samozřejmě spotřebovává množství energie. Čím více vody tedy spotřebiče ke svému provozu potřebují, tím více energie spolknou na její drahý ohřev.

Varné desky

Podobnou revolucí prošly také varné desky, které jsou v poslední době čím dál oblíbenější. A není divu, jsou rychlé, velice komfortní a velice elegantní. Zatímco u prvních sklokeramických desek ale zcela chyběla jakkoliv úspora energie, současné indukční desky jsou v tomto převratné. Díky elektromagnetickému poli, které se vytváří kolem cívky, se ohřívá přímo pokrm v nádobě, takže odpadají veškeré tepelné ztráty. Navíc se už nespálíte o plotýnku, na které jste si před chvílí ohřívali večeři, a nepřipálí se ani potraviny, které překypí z hrnce. Investice do luxusu se tedy určitě vyplatí.


Lucie Lukačíková
foto: Lucie Lukačíková

Dále čtěte

Dočkali jsme se – byty zlevňují

Dočkali jsme se – byty zlevňují

Po dlouhé době dobrá zpráva pro všechny, kteří se snaží sehnat byt za rozumnou cenu. Ceny bytů v České republice stagnují, v hlavním městě dokonce v průběhu měsíce dubna začaly starší byty zlevňovat. Vyplývá to z výsledků průzkumu Institutu regionálních informací, který se problematice vývoje cen realit dlouhodobě věnuje.

Stavební spoření v České republice je druhé největší na světě

Stavební spoření v České republice je druhé největší na světě

Podle údajů Evropské asociace stavebních spořitelen je stavební spoření v tuzemsku druhé největší na světě. Koncem roku 2007 bylo v Česku více než pět milionů smluv o stavebním spoření a jejich počet stále stoupá. Například v lednu letošního roku půjčily stavební spořitelny o 45% více než ve stejném období loni.

Co je on-line pojištění a jaké má výhody? Poradíme!

Co je on-line pojištění a jaké má výhody? Poradíme!

Přírodní živly a všemožné katastrofy přidělávají každoročně starosti mnoha rodinám. Zabránit škodám obvykle nelze, ovšem zmírnit finanční ztráty můžete. On-line pojištění majetku je jednou z možností, jak komplexně chránit vlastní majetek před nečekanými událostmi, a to navíc poměrně snadno, rychle a se slevou.

Opravujete? A co takhle dotaci?

Opravujete? A co takhle dotaci?

Jak je všeobecně známo, rekonstrukce jsou velmi nákladnou záležitostí. A pokud jde o historické domy, platí to rovnou dvojnásob. V některých případech ale mají majitelé možnost získat na opravy od obce, kraje či státu lákavé dotace.

Jak si vybrat hypotéčního makléře?

Jak si vybrat hypotéčního makléře?

Pokud se rozhodnete pro financování svého bydlení pomocí hypotéky, pak máte dvě možnosti. Buďto si vše zařídíte sami a nebo se obrátíte na hypotéčního makléře, který vše zařídí za vás. Jak si ale vybrat toho pravého?

Je lepší hypotéka na vlastní bydlení, nebo podnájem?

Je lepší hypotéka na vlastní bydlení, nebo podnájem?

V nekonečně dlouhém seznamu nabídek hypoték a stavebních spoření se může až zdát, jako by bydlení v pronájmu bylo záležitostí doby ledové, zatímco všichni moderní lidé jdoucí s dobou jednoznačně holdují zatěžujícím hypotékám a bydlení ve vlastním.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 466 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Sena
od: Sena | 01. 10. 2016, 18:59

Felerko ráda tě vidím. Drž se. Cukr při troše d... Číst

Feler-ka
od: Feler-ka | 01. 10. 2016, 14:57

Ahoj, selčičky. Tak jsem v cz a nevím odkuď zač... Číst

Bibi53
od: Bibi53 | 01. 10. 2016, 12:57

Ahoj vespolek, máme taky krásný den, já i leniv... Číst

Milan887
od: Milan887 | 01. 10. 2016, 12:48

Já jsem dlouho hledal projektanta, ale nakonec ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist