Living > Finance a bydlení > Finance a bydlení > Líbí, nelíbí? Mladí si vybírají bydlení na základě emocí

Líbí, nelíbí? Mladí si vybírají bydlení na základě emocí

27. 1. 2016 | Finance a bydlení

Dříve hrály prim nájemní byty, dnes reprezentuje úspěch spíš vlastní bydlení, dříve se počítala každá koruna a vybíralo se podle ceny, dnes mladí, vzdělaní Češi vybírají pocitově. Alespoň tak zní závěry výzkumu, který provedly Sociologický ústav akademie věd ČR a Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy (CERGE-EI).

Jak si kdo vybírá, kde a za kolik bude bydlet, je zcela zásadní pro trh s bydlením i pro bankovní svět. Emocionální rozhodování ovlivňuje finanční trh.

„Ceny bytů mohou víc létat nahoru a dolů. Existuje daleko větší nebezpečí vzniku cenové bubliny, která může finančnímu sektoru způsobit problémy a vést ke krizi,“ řekl ČTK jeden z autorů studie Martin Lux z oddělení socioekonomie bydlení Sociologického ústavu. V jiných západních zemích, kde lidé začali upřednostňovat vlastní bydlení, už k podobným krizím došlo.

Co je to cenová bublina? Když je cena něčeho (bytů, kurzů akcií, měn, komodit apod.) vyhnaná přehnaně vysoko, všichni to vědí, ale kupují a doufají, že hodnota ještě vyskočí a oni to něco prodají dřív, než bublina praskne a ceny zase spadnou dolů.

Panuje „sociální norma“, že vlastní bydlení je správné

Studie se zúčastnilo několik desítek mladých lidí z velkých měst. Většina dotazovaných měla vysokoškolské vzdělání. Otázky dostávali před pořízením bydlení i po něm. Kromě emocí prý při pořizování nového bydlení u mladých rozhoduje i touha po jistotě. Proto asi dávají přednost bytům v osobním či družstevním vlastnictví před byty nájemními. Navíc v určitém věku už se prostě „nosí“ mít vlastní byt.

Podle studie žije většina mladých vysokoškoláků v bezdětném svazku s partnerem, jen minimum se vdá či ožení. Před koupí bytu moc nezkoumají užitek a náklady, vlastní bydlení pro ně prý je jasná volba: Je levnější, jistější a představuje dlouhodobou investici.

„Argumenty ale na znalosti faktů založeny nebyly. Ve většině případů rozhodnutí bylo dáno dopředu. Pokud člověk neočekává časté stěhování, má příjem a zaměstnání, pak je čas pořídit si vlastní byt,“ shrnul Lux.

Proč dnes nejsou in nájemní byty

Smlouvy jsou často jen na dobu určitou a mladí se bojí častého stěhování. Když je pak finančně podpoří rodiče, raději jdou do vlastního. Na této situaci by něco mohl změnit stát. Není cestou ještě více dotovat jednu či druhou stranu – nájemní či osobní vlastnictví – například by stát mohl podpořit jistotu nájemního bydlení. Třeba dlouhodobějšími nájemními smlouvami.

Ke stabilizaci by přispělo i sociální bydlení

Ne všichni ale mají na to pořídit si vlastní byt či platit nájemné. Ti nemohou vybírat na základě emocí, protože prostě nemají ani na to, ani na to. Těmto lidem by pomohlo sociální bydlení. V jiných západních zemích už jde o běžnou záležitost, u nás je zatím v plenkách.

Vláda loni v říjnu schválila koncepci sociálního bydlení. Na základě schválené koncepce připraví Ministerstvo práce a sociálních věcí návrh zákona, který by mohl začít platit od příštího roku. Návrh obsahuje zřízení tří stupňů bydlení pro potřebné – krizové bydlení, sociální byty a dostupné byty.

Text: Alice Kavková
Foto: Shuttesrock.com

Dále čtěte

Zařizujete nový byt?  Nevyhazujte peníze z okna!

Zařizujete nový byt? Nevyhazujte peníze z okna!

Pro drtivou většinu zájemců o nové bydlení je pořizování nemovitosti, a stejně tak její následné vybavování, mnohdy životní investicí. Minimálně z tohoto důvodu je dobré vynaložení takových prostředků řádným způsobem ošetřit. A jak? Je to poměrně jednoduché, stačí si být jistý svým záměrem a současně také jeho životností a schopností vložené investice vracet. Zní to složitěji, než jaké to ve skutečnosti je. Jednoduše se poraďte s odborníkem.

První nájem a jak se s ním poprat

První nájem a jak se s ním poprat

Rozhodli jste se pronajmout si byt? První a nejdůležitější krok je tedy za vámi. Mnoho dalších otázek však před vámi teprve vyvstává. Pojďme se podívat, s čím je třeba si poradit, než uzavřete nájemní smlouvu.

Hledáte bydlení?  Vyplatí se nájem nebo podnájem?

Hledáte bydlení? Vyplatí se nájem nebo podnájem?

Většina Čechů bydlí ve svém, nicméně zejména mladí lidé na prahu kariéry a pak studenti často vyhledávají pronájmy. Poptávka po nich výrazně roste během září zejména v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a ve Zlíně. Málokdo si uvědomuje, že nájem a podnájem jsou dvě rozdílné věci, s různými náležitostmi. Pojďme se na ně podívat, abyste zbytečně nenaletěli.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Gerbera

Gerbera

Gerbera je známá jako velmi oblíbená řezaná květina, která vydrží ve váze i 14 dní. Některé její odrůdy se však hodí i...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

Bibi53
od: Bibi53 | 28. 09. 2016, 13:00

Hezké odpoledne všem. Dopoledne jsem trávila v ... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 09. 2016, 11:05

Přeji krásný sváteční den U nás trochu pod m... Číst

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 28. 09. 2016, 09:38

Krásné sváteční ráno, posílám fotky Pastelky pr... Číst

Sena
od: Sena | 28. 09. 2016, 08:46

Také přeju dobré ráno. V plánu máme s domácím s... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist