Living > Finance a bydlení > Finance a bydlení > Jak v zimě protopit co nejméně?

Jak v zimě protopit co nejméně?

23. 12. 2015 | Finance a bydlení

Za vytápění utratí domácnosti průměrně 60 % z celkových výdajů za energie. Vzhledem k stále rostoucím cenám bychom se měli co nejvíce snažit o efektivní topení. Proč topit víc a následně i platit víc, než je potřeba?

Jak v zimě protopit co nejméně?

Pozor na přetápění

K úspoře výdajů za topení nejlépe poslouží termostaty nebo inteligentní systémy, které nabízejí široké množství funkcí a programů. S jejich pomocí se vyvarujete přetápění prostorů. Inteligentní systémy umožňují například nastavit topení jen na určitou část dne či pro každou místnost zvlášť. „Každý teplotní stupeň navíc znamená zvýšení spotřeby energie přibližně o 6 %. Pokud teplotu naopak snížíte, můžete za každý stupeň ušetřit téměř 2 500 Kč ročně,“ vysvětluje Roman Kouba, odborník společnosti E.ON na úspory energie.

Doporučené teploty pro prostory v obytných prostorách:

  • obývací pokoj a kuchyně: 20–22 °C
  • ložnice: 18–20 °C
  • dětský pokoj: 20–21 °C
  • koupelna: 22–24 °C
  • chodba nebo hala: 17–19 °C

Záclony raději krátké

Záclony dlouhé až na zem jsou sice elegantní, ale v zimě značně nepraktické, alespoň s ohledem na topení. Topení zakryté závěsem nemůže volně předávat teplo do místnosti a díky tomu se může spotřeba zvýšit až o astronomických 40 %. Pro optimální činnost topného tělesa je nezbytná správná cirkulace vzduchu v místnosti, čemuž záclony brání.

Pro snížení tepelných ztrát také můžete za topení umístit reflexní fólii, která odráží teplo a zvyšuje výkon topení. Hliníková vrstva fólie navíc umožňuje odrážet teplo požadovaným směrem.

Špatně těsnící okna způsobí průvan nejen v místnosti

Staré venkovské domy či činžovní byty stále ještě mají okna, která neprošla výměnou nebo renovací, která by zvýšila jejich těsnost. Výše tepelných ztrát způsobených okny se odvíjejí především od materiálu použitého rámu a zvolené výplně. Pokud nechcete měnit celá okna, nahraďte jednoduché zasklení za tepelně izolační dvojskla a vhodné těsnění. U špaletových oken tak snížíte únik tepla až o 50 %. Pokud nechcete okna měnit, zaizolujte je. „Nejen starší okna, ale i dveře zabezpečíte před značnou tepelnou ztrátou vhodným těsněním. Ideální variantou je silikon, který lze do stávajícího rámu nalepit,“ radí Roman Kouba ze společnosti E.ON.

Pozor také na dlouhé větrání, kterým se ztrácí 50–75 % tepla. Nicméně ho nezanedbávejte, patří k základní hygieně stejně jako mytí rukou. Výměna vzduchu v obytných místnostech je potřebná nejméně dvakrát denně. V zimě větrejte krátce a intenzivně – otevřete všechna okna a udělejte průvan celým bytem na 5–10 minut. Tím se vymění vzduch v celé místnosti, ale po zavření oken se prostor brzy zahřeje teplem akumulovaným ve zdech a zařízení.

V zimních měsících se jako neefektivní ukazuje použití mikroventilace.

Nepodceňujte revize

Údržba topných zařízení je důležitá pro efektivní činnost kotle, ale také pro vaši bezpečnost. Majitelé plynových kotlů jsou povinni nechat zkontrolovat svůj spotřebič již před topnou sezonou. Tuto přípravu by neměli podceňovat ani vlastníci zařízení na tuhá paliva. Díky několikaminutové revizi mohou přispět nejen k bezpečnému vytápění, ale také ušetřit tisíce korun.

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce.
Foto: Shutterstock.com

Dále čtěte

Topné panely - obraz i socha vám doma zatopí

Topné panely - obraz i socha vám doma zatopí

Topná tělesa pod okny z masivní litiny, nebo i ta modernější ověšená uniformním bílým plechem, moc parády nenadělají. Stavíte nebo rekonstruujete byt? Prohlédněte si nabídku topení, které místnost ozdobí.

Topení v bytě - víte, čím topit?

Topení v bytě - víte, čím topit?

Uvažujete o změně vytápění a nevíte, jaké topení zvolit? Možností je několik od plynového kotle, kotle na uhlí, pelety či dřevo až po plynové wavky, přímotopy, podlahové vytápění, akumulační kamna či tepelné čerpadlo. Jak si vybrat to správné topení do vašeho bytu?

Topná sezóna začíná: Jak pečovat o krb

Topná sezóna začíná: Jak pečovat o krb

Jen máloco uklidní tak jako pohled do hypnotizujících plamenů ohně či krbu. Nejen že celý prostor zútulní, ale hlavně vyhřeje příjemným sálavým teplem. Což nás zajímá hlavně teď, kdy jsou dny i noci stále chladnější.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Taka

Taka

Taka je vytrvalá bylina. Má široké podlouhlé listy s nápadným žilkováním. Květy taky jsou opravdu čarokrásné, okvětní...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 321 aktivních uživatelů 73 072 témat)

Poslední příspěvky

pastelka-růžová
od: pastelka-růžová | 30. 05. 2016, 09:27

Pěkné pondělí, spala jsem do 8,30 a jsem jako p... Číst

warnerffoote
od: warnerffoote | 30. 05. 2016, 08:49

Une opération avec Adidas [url=http://www.adipm... Číst

richardsonec
od: richardsonec | 30. 05. 2016, 08:44

My chceme taky automatickou závlahu. Jsou teď ... Číst

warnerffoote
od: warnerffoote | 30. 05. 2016, 08:42

Nike air jordan [url=http://www.voguesneaker.co... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist