Living > Finance a bydlení > Finance a bydlení > Hypotéky jsou stále levnější

Hypotéky jsou stále levnější

17. 3. 2008 | Finance a bydlení

Úrokové sazby hypotečních úvěrů snižuje jedna banka za druhou. Stojí za tím pokles cen zdrojů na trhu, ale také snaha přilákat další zákazníky. Na začátku února oznámila snížení sazeb Česká spořitelna, a zanedlouho následovala také Raiffeisenbank, Hypoteční banka, ČSOB či Komerční banka.

Hypoteční banky zaznamenávají od počátku letošního roku nižší zájem o hypotéky než tomu bylo v loňském roce. Meziroční tempo růstu prodeje nových hypotečních úvěrů kleslo v lednu až ke dvaceti procentům. Vloni naopak v tuto dobu nebylo výjimkou ani dvojnásobné zvýšení obchodů. Řada bank se tedy rozhodla snížit úrokové sazby hypotečních úvěrů.
„Snížením úrokových sazeb jsme se rozhodli podpořit prodej hypoték v období, které bývá obvykle slabší. U tříletých a pětiletých fixací jsme již na začátku roku přistoupili k sjednocení úrokové sazby, obě dvě nyní nabízíme za stejnou úrokovou sazbu. Výši sazeb navíc garantujeme pro všechny klienty," uvedl Jan Klouček, který je v ČSOB za úvěry na bydlení odpovědný.

Nakonec zlevnili všichni

„Na rozdíl od České spořitelny, která sazby zvyšovala hned několikrát, je Komerční banka nechala na stejné úrovni od konce listopadu 2007 a nic nás tedy netlačí k tomu, abychom je znovu upravovali," tvrdil Zdeněk Mojžíšek, šéf marketingu Komerční banky.  Nakonec ale i Komerční banka „podlehla“ a zlevnila, stejně jako například Raiffeisenbank, která byla se svou nabídkou jednoleté až sedmileté hypotéky s jednotnou sazbou 5,39 procenta až donedávna spokojena. I ta nakonec sazbu snížila, byť o pouhou desetinu procenta.

Novinky v konkrétních číslech

Česká spořitelna zlevnila až o 0,3 procenta - úroková sazba v případě fixace na dobu patnácti let bude 5,59 procenta, u deseti let pak 5,29 procenta. Fixace u sazeb na pět let bude jednotná s se sazbami hypoték jednoletých a tříletých, a to konkrétně 4,9 procenta.

U Komerční banky lze úvěr s jednoletou fixací v rámci takzvaného hypotečního balíčku získat od 2,98 procenta proti dosavadním 3,18 procenta. Pětiletá fixace v rámci balíčku klesla pod čtyři procenta na 3,75 procenta z dosavadních 4,04 procenta. Mimo tento balíček zůstává pětiletá fixace na pěti procentech.

Raiffeisenbank plošně snížila úrokové sazby hypotečních úvěrů o jednu desetinu procenta. Pro fixaci v rozmezí 1 - 7 let banka nabízí úrokovou sazbu 5,29 %, u deseti a patnáctileté fixace mohou klienti počítat s úrokovou sazbou 5,59 %.

Hypoteční banka od 15. února snížila úrokové sazby stoprocentních hypoték o 0,35 procentních bodů u všech termínů fixace. Například tříletá sazba nově začíná na 4,19 procentech, jednoletá na 4,24 procentech, pětiletá na 4,75 procentech, desetiletá na 5,69 a patnáctiletá na 5,87 procentech.

U hypoték ČSOB s tříletou a pětiletou fixací klesly úrokové sazby u  o 0,1 procenta.

Výhody a zase jen výhody

Kromě nižších úrokových sazeb u hypoték si ale banky přichystaly ještě celou řadu dalších lákadel. Například klienti, kteří požádají o hypotéku do 18. března a zvolí si pětiletou nebo delší fixaci, nebudou platit poplatek za zpracování úvěru, a ušetří tak až 25 tisíc korun - jak u Hypotéční banky, tak u ČSOB. Celý půlrok si hypotéku bez poplatku můžete pořídit i u Raiffeisenbank. A pokud přijdete do 31.března do Komerční banky a zažádáte si o Flexibilní hypotéku, vyhnete se poplatku 100 korun měsíčně, čímž ve výsledku můžete ušetřit až 24 tisíc korun.Lucie Lukačíková
foto archiv autora

Dále čtěte

Řešíte bydlení a nájem „na dobu ne-určitou“ ?  Dejte si POZOR!

Řešíte bydlení a nájem „na dobu ne-určitou“ ? Dejte si POZOR!

Mnoho zájemců o nájemní bydlení přistupuje při uzavírání nájemní smlouvy na „dobu určitou“ s „automatickým“ nebo jinak ošetřeným prodloužením. Nic takového ale jistotu pro nájemníka nepřináší, majitel jej muže po uplynutí doby „určité“ jednoduše vyhodit, zvednout nájem a nebo stanovit nové podmínky.

Rada pro zájemce o nájemní smlouvu na byt: dejte si pozor! Víte co kupujete?

Rada pro zájemce o nájemní smlouvu na byt: dejte si pozor! Víte co kupujete?

Neuspokojivá situace na trhu s byty, jejich vysoká cena a stejně tak vysoká cena komerčního nájemného, nutí celou řadu lidí řešit svou bytovou situaci relativně nezvyklým způsobem, a to koupí nájemní smlouvy. Otázka ale je, zdali se to ještě vyplatí. Jistotu nevypověditelného nájmu tím nikdo nezíská.

PŘEJEME VÁM KRÁSNÉ VELIKONOCE! A co přinesl minulý týden?

PŘEJEME VÁM KRÁSNÉ VELIKONOCE! A co přinesl minulý týden?

Jaro na sebe nechá čekat a zima, ta jakoby se snažila o návrat. Lidé chodí v zimnících a jen několik málo turistů zmrzle pobíhá po Praze v jarních šatech. Living se ale „zaskočit nenechal“. A co přinesl právě končící týden?

Bydlíte v nájemním bytě? Máte problém s majitelem?

Bydlíte v nájemním bytě? Máte problém s majitelem?

Nájemní bydlení je v ČR stále ještě ve velmi nedospělém stavu. Vztah nájemníka a pronajímatele se často podobá chůzi po příliš tenkém ledu. Majitelé chtějí více peněz a nájemník alespoň nějakou základní jistotu. Pokud máte jako nájemníci problémy, nemusíte se obracet na drahé právníky, ale můžete využít sice také placenou, ale snadno dostupnou radu od Společnosti na ochranu nájemníka SON – sdružení nájemníků.

Úsporná opatření snadno ušetří energii

Úsporná opatření snadno ušetří energii

Studie ekologické organizace Hnutí Duha prokázala, že úsporná opatření v budovách mohou ušetřit až na šedesát procent energie. Nejvíce by mohly ušetřit domácnosti, a sice na vytápění prostor – za pomoci lepší izolace budov.

Dům Partheon získal ocenění TOP DŮM 2008

Dům Partheon získal ocenění TOP DŮM 2008

V šestém ročníku soutěže TOP DŮM získal ve své kategorii dům Partheon z programu Porotherm dům. V soutěži, kterou pořádá časopis Dům a zahrada, rozhodují jak odborníci, tak i hlasující čtenáři.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Dymnivka

Dymnivka

Masitými výhony a dělenými listy velmi nápadná trvalka. Květy přes bílou, žlutou a růžovou barvu až po modrou s nápadnými...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

jitrk
od: jitrk | 28. 09. 2016, 20:20

Ahojte, nepoznali byste někdo tuhle fuchsu? Vyk... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 20:02

rozhodně není problém zařídit doma kancelář, vy... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 19:58

já bych se toho nebála... nemyslím si, že rekla... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 09. 2016, 18:14

Bibi, já neumím odpočívat Dnes jsem kompletn... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist