Living > Finance a bydlení > Finance a bydlení > Daň z nemovitosti v roce 2010

Daň z nemovitosti v roce 2010

4. 1. 2010 | Finance a bydlení

Celý minulý rok se nesl v duchu úsporných opatření státu i mnohého navyšování cen. A podobná situace nás čeká i letos. Pokud jde o nemovitosti a daně, přijde nejen dvojnásobné zvyšování sazeb, ale například i zavedení placení daně z nemovitosti u novostaveb. Některé obce se sice snaží finanční dopady těchto novinek na majitele eliminovat, jiné ale potřebují vyrovnat své rozpočty a naopak ještě přitvrzují.

Daň z nemovitostí stoupne na dvojnásobek

Od 1.ledna čeká na majitele nemovitostí nemilá novinka. U všech nemovitostí kromě orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, ovocných sadů a trvalých travních porostů, hospodářských lesů a rybníků s intenzivním a průmyslovým chovem ryb dojde totiž k tomuto datu místy až ke dvojnásobnému zvýšení sazeb daně z nemovitostí.

Navýšení je způsobeno tím, že základní sazba daně za čtvereční metr zastavěné plochy se zvyšuje ze 3 na 6 Kč za m2 a u doplňkových staveb z 1 na 2 Kč za m2. Je-li u chaty samostatná garáž, její sazba se zvyšuje ze 4 na 8 korun za metr2.

„Přestože již loni došlo k výraznému navýšení, základní sazby daně z nemovitostí se zvyšují opět. Změna je součástí Janotova úsporného balíčku,“ řekl ČTK Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Někde zdraží, jinde ne

Zvyšování cen se bude týkat většiny krajských měst, hlavně daně placené z bytů, rekreačních staveb, nemovitostí pro podnikání nebo garáží. Větší daň  z nemovitosti zaplatí v roce 2010 například v Českých Budějovicích nebo Ostravě. Jestliže letos tam daň z nemovitosti za byt o rozloze 120 metrů čtverečních činila 504 korun, v příštím roce to má být 1008 korun. Za stejně velké byty naopak budou platit stále stejně v Jihlavě, a sice 1296 korun.

Konečná výše daně z nemovitosti spadá do pravomoci jednotlivých měst a obcí, které mohou určit místní koeficient daně. Rozsah koeficientů, kterým se základní sazba násobí, se v současnosti pohybuje od jedné do pěti.

Neobvyklý nárůst se některé obce snaží kompenzovat snížením místních koeficientů tak, aby eliminovaly sociální dopad této změny. Jiné naopak nově zavedly nebo zvýšily stávající koeficient, aby za pomoci financí z těchto daní vyrovnaly propad obecních rozpočtů. Konkrétně například město Jablonec zavádí koeficient 2 a počítá s navýšením rozpočtu pro příští rok o celých 28 milionů korun.

Daň z nemovitosti i u novostaveb

Od ledna budou muset zaplatit daň z nemovitosti i vlastníci novostaveb. Od roku 2010 totiž už není možné uplatnit osvobození od daně ze staveb pro nové stavby obytných domů a byty v nových stavbách obytných domů, pokud tyto stavby nebo byty slouží k trvalému bydlení vlastníků nebo osob blízkých. K poslednímu prosinci tohoto roku daňové prázdniny pro novostavby tedy zcela skončí. Všem poplatníkům byla navíc zkrácena již běžící 15letá lhůta, bez ohledu na to, v jaké délce jí v minulých letech poplatníci využili.
I vlastníci novostaveb bytů nebo rodinných domků apod. musejí nyní zaplatit daň jednorázově nejpozději do 31. května 2010. Pokud je vypočítaná daň vyšší než 5000 Kč, mohou ji rozdělit na dvě splátky – lednovou a listopadovou.

Daňové přiznání se podává v lednu

Přiznání na daň z nemovitosti je třeba podat příslušnému finančnímu úřadu, v jehož územním obvodu se stavba  nebo pozemek nachází. Přiznání je nutno podat do 31. ledna příslušného kalendářního roku. Zdaňovacím obdobím je kalendářní rok.

Další informace ze světa bydlení a financí ve článku Příspěvek na bydlení poroste


Lucie Lukačíková
Foto: Lucie Lukačíková

Dále čtěte

Reklamace – na co máte právo?

Reklamace – na co máte právo?

Koupili jste dárek a on nefunguje tak, jak má? Běžte jej reklamovat. Dopředu si ale ujasněte, jestli znáte všechna svá práva. Je lepší vybavit se informacemi než potom při vyřizování reklamace neznale tápat. Počítejte i s tím, že se budete muset obrnit trpělivostí.

Převod družstevních bytů až do roku 2020

Převod družstevních bytů až do roku 2020

Od začátku tohoto roku je prodloužena lhůta na převod družstevních bytů do osobního vlastnictví, a to až do roku 2020. Podle původní normy měla lhůta vypršet už letos v červenci. Díky novele ale obyvatelé družstevních bytů, kteří v minulosti požádali o převod bytu do osobního vlastnictví, budou moci své právo uplatnit ještě v následujících deseti letech.

Stavební spoření

Stavební spoření

Smluv o stavebním spoření s každým čtvrtletím ubývá. Navíc s koncem roku 2009 skončila řada bonusových akcí spořitelen, takže potenciální klienti momentálně nemají mnoho důvodů, proč se založením stavebního spoření neotálet. Dokonce i letošní lákavá nabídka některých spořitelen týkající se snížení poplatku za uzavřená smlouvy má významný háček.

Chcete koupit byt? Čtěte: ceny nemovitostí v Česku se letos nezmění

Chcete koupit byt? Čtěte: ceny nemovitostí v Česku se letos nezmění

Pokud jde o ceny nemovitostí, ale i výše tržních nájmů, čeká nás letos v Česku v průměru stagnace. Ve druhé půlce roku bychom se možná mohli dočkat mírného zvýšení, nebude to ale pravděpodobně více než o pět procent. Nezávisle na sobě to minulý týden uvedly realitní kanceláře AAABYTY.CZ a Lexxus. Podobně se již dříve vyjádřila řada odborníků z oblasti realit.

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: jk, 30. 4. 2010

    <p>Zdvojnásobení daně z nemovitostí je nepříjemné... Vidím-li na vesnicích, že se buduje, uklízí..., že se obyvatelstvo snaží si bytí zpříjemnit, je to jiný pohled, než na díru, kde na koště a lopatu nikdo celé generace nesáhl, odpadky se povalují po prostranství, přibylo autovraků (jezdí v nich děti!!!), na kanalizaci od jejího položení nikdo nesáhl. Z části je zanesená, z části se jí dešťová voda vyhýbá a stéká po silnici a při dešti nelze projít bez osprchování od projíždějících aut... Víska si postavila (neprůhledně) sportovišťátko, asi za 2 mil. Kč... Kde na to vzala ví bůh, kdo vybíral stavební firmu ví také On, zastupitelstvo se neschází, vládne tu Bratrstvo kočičí pracky. V budově se, zřejmě nelegálně, provozuje výčep piva a alkoholu, pořádají se zde různé, ale vždy chlastací, akce... Řečeno právnicky. obec vytváří předpoklady k zahálčivému životu dětí... Rodičům je všechno jedno, nějak je stát uživí (jedná se o příhraniční vesnici v tzv. vyloučené lokalitě). </p> <p>Jsem z toho velmi nesvůj, když platím něco, co se mi příčí, mám dojem, jako bych se na té devastaci přímo podílel, a nemohu to nijak ovlivnit. Obyvatelstvo je tak tupé, že to nelze ani popsat, není pro to slovní zásoba. Mají hřiště a jsou na něj pyšní (o světě mnoho neví, ale pyšní jsou až hrůza). Že při stavbě byl rozbitý stávající chodník v délce asi 6m jim zcela uniká. Dodnes ho nikdo neopravil, je jim to šuma fuk. Na veřejném osvětlení nesvítí výbojka více jak 1/2 roku, opět bez zájmu. Já jsem o opravou nepochodil, prý to mustí obec. Jenomže ona NEFUNGUJE... Zákon o obci stanoví pravidla pro rozpuštění zastupitelstva tak, že je v podstatě nefunkční zastupitelstvo nerozpustitelné, pokud to neudělá starosta. A ten místní? Proč by to dělal, vždyť penízky se hrnou nerušeně... Osvětlení hřiště pokyká kilowaty jako maliny... Hluboko do noci, noční klid neexistuje, hlučnost zábavy mne naštěstí přímo neobtěžuje... Ale je to Kocourkov jako z filmu. Je mi z tohoto právního systému dost šoufl, a z lidí...</p>

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Aloe vera

Aloe vera

Botanicky je specifikováno a rozpoznáno něco přes 300 druhů Aloe, nicméně farmaceutický průmysl využívá pouhé tři odrůdy....

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 463 aktivních uživatelů 73 148 témat)

Poslední příspěvky

Julie1234
od: Julie1234 | 27. 09. 2016, 19:13

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/vries... Číst

kosacek
od: kosacek | 27. 09. 2016, 16:43

Už zrají arguty, u mne jen Merkel35, tu vyhodím... Číst

supec
od: supec | 27. 09. 2016, 16:09

Kupte "zděř" (v železářství), nebo o ... Číst

Alča1
od: Alča1 | 27. 09. 2016, 15:00

Ahojte, kdysi jsem si na skalničkové výstavě ko... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist