Living > Finance a bydlení > Finance a bydlení > Ceny plynu v roce 2015

Plyn v roce 2015 domácnostem mírně podraží

12. 1. 2015 | Finance a bydlení | Jana Poncarová

Konec starého a začátek nového roku je vždy ve znamení vyhlašování nových cen. Řada domácností, které plyn používají k vytápění a mají vyšší spotřebu, s napětím očekává nové ceníky plynu pro rok 2015. O kolik zemní plyn podraží?

Ceny plynu v roce 2015

Vývoj ceny zemního plynu nebude v roce 2015 tak pozitivní jako v případě elektřiny. Důvodů je hned několik. „Jedná se například o pokračující krizi na Ukrajině a nákladná opatření související například se zajištěním bezpečnostních dodávek chráněným zákazníkům,“ uvedl Zdeněk Mařík, energetický poradce společnosti Europe Easy Energy. I přesto se některým dodavatelům podařilo nakoupit zemní plyn výhodně, a proto nebudou zdražovat, někteří dokonce zlevňují.

Regulované platby zdraží

Stejně jako v případě elektřiny, je i zemní plyn tvořen několika složkami. Kromě komodity jako takové se jedná i o regulované poplatky vyhlašované každoročně Energetickým regulačním úřadem (ERÚ).

Cena dodávky plynu pro konečné zákazníky je tvořena:

•    Regulovanými cenami, které stanovuje ERÚ. Jedná se o ceny za přepravu plynu, distribuci plynu, služby operátora trhu a věcně usměrňované ceny dodavatele poslední instance.
•    Tržní – neregulovanou cenou zemního plynu, která se u jednotlivých dodavatelů liší. Změnou dodavatele je přitom možné ovlivnit větší část konečné ceny.

Regulované ceny od ledna 2015 mírně narostou. Důvodem je nadprůměrně teplá zima 2013/2014 a skokové zvýšení cen v rámci tzv. služby flexibility. „Obávali jsme se, že kvůli geopolitické situaci a rizikům spojeným hlavně s vývojem na Ukrajině ceny plynu výrazně porostou. Tento vývoj však nenastal. Na mírném růstu cen v regulované části mají vliv dva faktory, které ERÚ nemohl ovlivnit. Jedním z nich byla velmi teplá zima a druhým je prudký nárůst ceny za službu flexibility,“ uvedla Alena Vitásková.


O kolik plyn domácnostem podraží?

Pojďme se ale podívat na konkrétní čísla. Jako příklad uvedeme domácnost, která zemní plyn využívá k vytápění rodinného domu a roční spotřeba se pohybuje kolem 31,5 MWh. V roce 2014 zaplatila tato domácnost v průměru kolem 47 931 korun. V roce 2015 by její platby měly vzrůst na 48 499 korun. Jedná se tedy o zdražení o 568 korun. Dodejme, že domácnostem, které plyn používají jen na vaření, by měla cena meziročně narůst asi o 125 korun.


Jana Poncarová
Foto: Thinkstock.com

Dále čtěte

Bydlení na úvěr aneb život s hypotékou - jak poznat tu nejvhodnější?

Bydlení na úvěr aneb život s hypotékou - jak poznat tu nejvhodnější?

Ačkoliv je to v rozporu se zdravým rozumem, tvoří bydlení, společně s potravinami, největší výdajovou položku rozpočtů českých domácností. Hypotéky a různé úvěry se proto již staly naprostou samozřejmostí a v drtivé většině případů také nezbytností, tedy v případě, že chcete alespoň trochu slušně bydlet. Tento způsob získávání financí s sebou však přináší další současný „trend“ – dluhy…

Rady, jak nahlásit pojišťovně škody po povodních

Rady, jak nahlásit pojišťovně škody po povodních

Letošní velká voda napáchala velké škody na majetku. Lidé hlásí nejčastěji zatopené sklepy, garáže, studny, přízemí domů a chat. Bohužel nejsou výjimkou ani případy totálně poškozených domácností a nemovitostí. Roste rovněž počet zatopených automobilů.

Advokát radí: Povodně a řešení škod

Advokát radí: Povodně a řešení škod

Vzhledem k tomu, že hladina řek opět stoupá a podle předpovědi počasí bude hůř, téma povodní a řešení škod je tedy stále aktuální. Pokud jste byli nedávnou povodňovou vlnou zasaženi nebo bydlíte okolo toku, kde vodohospodáři už varovně zdvihají prst, přečtěte si, jak řešit škody na majetku a k čemu vás opravňuje pojištění.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Karel Mikeš, 25. 11. 2015

    mě se tedy nic neprodražilo, nastavil sem si splátky a všechno mám v pohodě a ještě teďka zlevňovali a tím že jsem u comfort energy s kterou jsem podepsal garanci nižších cen, tak nemám strach, že by se to zvrhlo a já zase platil zbytečně moc.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Kdoulovec

Kdoulovec

Kdoulovec je opadavý keř, který dorůstá výšky 1 - 2 m. Má drobné, podlouhle vejčité listy. Od dubna do května se objevují...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 353 aktivních uživatelů 73 088 témat)

Poslední příspěvky

KaHu
od: KaHu | 25. 06. 2016, 21:28

Květinko, my máme rádi cuketu jako bramborak - ... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 25. 06. 2016, 21:13

KaHu, máš nějaké dobré recepty na cukety? Prosí... Číst

KaHu
od: KaHu | 25. 06. 2016, 21:02

To mě moc mrzí, Felerko. Seni, odkaz parádn... Číst

Feler-ka
od: Feler-ka | 25. 06. 2016, 20:06

Pěkná stydlivá Pastelka no, vždyť právě..jak ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist