Living > Finance a bydlení > Finance a bydlení > Ceny plynu v roce 2015

Plyn v roce 2015 domácnostem mírně podraží

12. 1. 2015 | Finance a bydlení | Jana Poncarová

Konec starého a začátek nového roku je vždy ve znamení vyhlašování nových cen. Řada domácností, které plyn používají k vytápění a mají vyšší spotřebu, s napětím očekává nové ceníky plynu pro rok 2015. O kolik zemní plyn podraží?

Ceny plynu v roce 2015

Vývoj ceny zemního plynu nebude v roce 2015 tak pozitivní jako v případě elektřiny. Důvodů je hned několik. „Jedná se například o pokračující krizi na Ukrajině a nákladná opatření související například se zajištěním bezpečnostních dodávek chráněným zákazníkům,“ uvedl Zdeněk Mařík, energetický poradce společnosti Europe Easy Energy. I přesto se některým dodavatelům podařilo nakoupit zemní plyn výhodně, a proto nebudou zdražovat, někteří dokonce zlevňují.

Regulované platby zdraží

Stejně jako v případě elektřiny, je i zemní plyn tvořen několika složkami. Kromě komodity jako takové se jedná i o regulované poplatky vyhlašované každoročně Energetickým regulačním úřadem (ERÚ).

Cena dodávky plynu pro konečné zákazníky je tvořena:

•    Regulovanými cenami, které stanovuje ERÚ. Jedná se o ceny za přepravu plynu, distribuci plynu, služby operátora trhu a věcně usměrňované ceny dodavatele poslední instance.
•    Tržní – neregulovanou cenou zemního plynu, která se u jednotlivých dodavatelů liší. Změnou dodavatele je přitom možné ovlivnit větší část konečné ceny.

Regulované ceny od ledna 2015 mírně narostou. Důvodem je nadprůměrně teplá zima 2013/2014 a skokové zvýšení cen v rámci tzv. služby flexibility. „Obávali jsme se, že kvůli geopolitické situaci a rizikům spojeným hlavně s vývojem na Ukrajině ceny plynu výrazně porostou. Tento vývoj však nenastal. Na mírném růstu cen v regulované části mají vliv dva faktory, které ERÚ nemohl ovlivnit. Jedním z nich byla velmi teplá zima a druhým je prudký nárůst ceny za službu flexibility,“ uvedla Alena Vitásková.


O kolik plyn domácnostem podraží?

Pojďme se ale podívat na konkrétní čísla. Jako příklad uvedeme domácnost, která zemní plyn využívá k vytápění rodinného domu a roční spotřeba se pohybuje kolem 31,5 MWh. V roce 2014 zaplatila tato domácnost v průměru kolem 47 931 korun. V roce 2015 by její platby měly vzrůst na 48 499 korun. Jedná se tedy o zdražení o 568 korun. Dodejme, že domácnostem, které plyn používají jen na vaření, by měla cena meziročně narůst asi o 125 korun.


Jana Poncarová
Foto: Thinkstock.com

Dále čtěte

Bydlení na úvěr aneb život s hypotékou - jak poznat tu nejvhodnější?

Bydlení na úvěr aneb život s hypotékou - jak poznat tu nejvhodnější?

Ačkoliv je to v rozporu se zdravým rozumem, tvoří bydlení, společně s potravinami, největší výdajovou položku rozpočtů českých domácností. Hypotéky a různé úvěry se proto již staly naprostou samozřejmostí a v drtivé většině případů také nezbytností, tedy v případě, že chcete alespoň trochu slušně bydlet. Tento způsob získávání financí s sebou však přináší další současný „trend“ – dluhy…

Rady, jak nahlásit pojišťovně škody po povodních

Rady, jak nahlásit pojišťovně škody po povodních

Letošní velká voda napáchala velké škody na majetku. Lidé hlásí nejčastěji zatopené sklepy, garáže, studny, přízemí domů a chat. Bohužel nejsou výjimkou ani případy totálně poškozených domácností a nemovitostí. Roste rovněž počet zatopených automobilů.

Advokát radí: Povodně a řešení škod

Advokát radí: Povodně a řešení škod

Vzhledem k tomu, že hladina řek opět stoupá a podle předpovědi počasí bude hůř, téma povodní a řešení škod je tedy stále aktuální. Pokud jste byli nedávnou povodňovou vlnou zasaženi nebo bydlíte okolo toku, kde vodohospodáři už varovně zdvihají prst, přečtěte si, jak řešit škody na majetku a k čemu vás opravňuje pojištění.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Od: Karel Mikeš, 25. 11. 2015

    mě se tedy nic neprodražilo, nastavil sem si splátky a všechno mám v pohodě a ještě teďka zlevňovali a tím že jsem u comfort energy s kterou jsem podepsal garanci nižších cen, tak nemám strach, že by se to zvrhlo a já zase platil zbytečně moc.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Kalistemon

Kalistemon

Kalistemon je stromek nebo keř. Rostlina má úzké, vejčité, stálezelené listy. Květy jsou štětkovité útvary na koncích...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 460 aktivních uživatelů 73 144 témat)

Poslední příspěvky

Malda
od: Malda | 24. 09. 2016, 22:43

Kvalitni postel je zaklad kdo ma maly prostor a... Číst

Jožka
od: Jožka | 24. 09. 2016, 21:28

a onedlho fertik Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 24. 09. 2016, 20:24

Přeji krásný den Já jsem dnes ten krásný den... Číst

Beky
od: Beky | 24. 09. 2016, 15:49

Mikori perfektní...příští rok tam jedeme taky ... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist