Doplácíte za energie a vodu? Víme, jak ušetřit!

Už vás dostihlo letošní vyúčtování? A dopláceli jste? Nejste jediní. Například Češi na vodném a stočném opět zaplatili více než v předchozím roce. V celorepublikovém měřítku se podle dat statistického úřadu jednalo v průměru o 77,50 Kč/mᶟ. Zajímá vás, jak ulehčit rodinné peněžence?

Doplácíte za energie a vodu? Víme, jak ušetřit!
Doplácíte za energie a vodu? Víme, jak ušetřit! (Zdroj: archiv redakce)

Paní Kateřina s rodinou představuje modelový příklad, který ilustruje situaci tisíců dalších. Bydlí v panelovém domě, ač se snaží šetřit, poplatky za energie a vodu stále rostou. Není divu. Ceny se neustále zvyšují a tak přes veškerou snahu náklady na život rostou. Voda od ledna 2015 zdražila v průměru o 2 až 3 procenta. Průměrná cena za vodné a stočné se pohybuje kolem 80 – 85 Kč za kubík.

Současnou rekonstrukci se tedy rozhodli pojmout i jako cestu k vyšším úsporám. „Rozhodli jsme se byt postupně zrekonstruovat. Letos v létě začneme s přestavbou koupelny, protože nedoplatky za vodu nám v posledních letech stouply v řádech tisíců. Starou vanu nahradíme sprchovým koutem a také si konečně pořídíme novou pračku.“

Čtyřčlenná rodina může díky takovéto rekonstrukci skutečně uspořit podstatnou částku. Sprchování je rozhodně ekonomičtější než koupání ve vaně a s pákovou baterií a šetřící sprchovou hlavicí se dá ušetřit až několik stovek litrů vody měsíčně. Zatímco při koupání ve vaně spotřebujete až 100 litrů vody (dle velikosti vany), sprchování vás vyjde na maximálně 50 litrů, v závislosti na  typu hlavice a délce očisty. Vyměňte obyčejné vodovodní baterie za termostatické, které míchají teplou a studenou vodu efektivněji.

Stejně tak se vyplatí investovat do úsporných spotřebičů. Staré pračky mohou spotřebovat až 100 litrů vody na jeden cyklus praní, kdežto ty úsporné mají spotřebu pouhých 40 litrů.

Začněte šetřit hned!

Nemusíte začínat s rekonstrukcí, stačí si začít od každodenních maličkostí. Pokud si čistíte zuby s naplno puštěným kohoutkem, během jednoho dvouminutového čištění proteče až 30 litrů vody. Čtyřčlenná domácnost, kde si tímto způsobem všichni čistí zuby dvakrát denně, tak denně spotřebuje naprosto zbytečně vodu, která by naplnila dvě a půl vany.

Také drobnost jako kapající kohoutek či protékající záchod může výrazně odebírat peníze z vaší kapsy.  „Už při rekonstrukci je důležité myslet na zdánlivé drobnosti, které v konečném důsledku mohou ušetřit velké množství vody. Systém dvojího splachování na toaletě zabrání tomu, aby pokaždé protekl celý obsah nádržky, což je běžně až 10 litrů. Perlátory do vodních baterií zase snižují průtok vody za pomoci kyslíku,“ uvádí Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Jak snížit spotřebu v kuchyni

Drobné tipy, které denně šetří vodu, můžeme použít i v kuchyni. Je známo, že mytím nádobí v myčce spotřebujeme méně vody než při ručním mytí. Nezanedbatelnou výhodou je i značná úspora času, která v dnešní době přijde vhod. Umýváte-li v myčce pouze talíře, příbory a skleničky, využívejte krátkých ekologických programů, na tento typ zašpinění bohatě postačí. Nepoužívejte sušící program – ten spočívá v tom, že je na závěr nádobí opláchnuto vařící vodou, která se horkem okamžitě odpaří a nádobí je suché. Ohřátí této vody něco stojí. Počkat hodinu, než nádobí oschne samo, je zadarmo.

Pokud nádobí myjete v ruce, vyplatí se páková baterie, je úspornější a lépe se s ní manipuluje. Vyrábějí se i baterie se šetřící. Jsou zúžené, ale ženou vodu pod větším tlakem, tudíž účinnost mytí je stejná.  Také nemusíte mýt nádobí pod tekoucí vodou, napusťte si dřez, vedle si postavte nádobu s čistou vodou a umyté nádobí oplachujte v něm.

Pijete-li vodu z kohoutku a necháváte ji nejdříve odtéct, aby byla co nejchladnější, mnoho jí zbytečně proteče do odpadu. Tuto vodu zachyťte do konve a pak s ní zalijte květiny. Nebo ještě lépe, natočte více vody do větší nádoby a tu uskladněte v lednici. Při vytírání neproplachujte hadr pod tekoucí vodou, ale máchejte jej v kbelíku s čistícím prostředkem. (Mop na podlahu do dřezu nepatří ani z hygienických důvodů!).

Kudy vám odteče nejvíce vody:

  •     Koupel ve vaně – 100 litrů vody
  •     Praní v pračce – 40 až 80 litrů vody
  •     Koupel ve sprše – 50 litrů vody
  •     Mytí nádobí ve dřezu – 10 až 40 litrů vody
  •     Mytí nádobí v myčce – 10 až 20 litrů vody
  •     Spláchnutí toalety – 6 litrů vody

Abyste neprotopili kalhoty

„Kromě rekonstrukce koupelny si letos pořídíme nový plynový kotel. Chystáme se tak na zimu. Vypočítali jsme si, že nás investice do nového kotle vyjde levněji, než naše momentální napojení na centrální rozvody,“ popisuje paní Kateřina jejich současnou situaci a vzpomíná: „Přesně před rokem majitel našeho domu nechal vyměnit okna v celé budově. Stará dřevěná okna byla nahrazena plastovými a změnu k lepšímu jsme s rodinou zaznamenali jak v každodenním životě, tak na ročním vyúčtování.“

Pokud chcete rekonstruovat, abyste v zimě ušetřili za topení, máte nejvyšší čas. „Letní měsíce jsou pro modernizaci bytu či domu nejvhodnější, úspora za energie se projeví už v příští sezóně. Díky rekonstrukci lze v některých stavbách ušetřit na energii více než polovinu nákladů,“ říká Jitka Jechová a dodává: „Naprostou většinu úprav ve své domácnosti můžete financovat z úvěru od stavební spořitelny.“

Aby v zimě teplo neunikalo, nechávají lidé vyměnit dveře či okna. Mnohdy to však nemusí stačit a je vhodné zvážit, zda se nevyplatí instalovat i předokenní rolety, které díky svým tepelně-izolačním schopnostem v létě zabraňují přehřívání interiéru, zatímco v zimě zamezují úniku tepla z bytu či domu.

Rychlé tipy na úsporu tepla

Věděli jste, že velké množství tepla uniká přes nedostatečně izolované vstupní dveře? Zdánlivá drobnost jako správný práh s těsněním vám může výborně pomoci v boji s profukováním. Můžete si jej v krátkém čase nainstalovat i sami, navíc malé úpravy bytu nepředstavují takový zásah do rodinného rozpočtu. Dlouhé závěsy před zimou vyměňte za kratší. Radiátor by neměl být schovaný za záclonou, závěsem či kusem nábytku, brání tak cirkulaci tepla. V případě, že se nechystáte na zateplení podlahy, pořiďte si na zimu alespoň koberec.

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Profimedia

Publikováno: 07.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si vyrobit gel na praní

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vyrobit gel na praní

Ledový čaj z Ameriky

Ledový čaj z Ameriky

Jak pěstovat javor cukrový

Dnes se seznámíme se stromem, který se jmenuje javor cukrový, a představí nám ho pan Martin Pražák.

Výroba aviváže

Jak si doma jednduše namíchat vlastní aviváž na prádlo.

Jak ošetřit trávník pivním postřikem

Jak ošetřit trávník pivním postřikem

Představení zázračné drátěnky

Představení zázračné drátěnky

ČTĚTE DÁLE

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Finance a bydlení

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?
České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?

Finance a bydlení

Ceny energií jsou jako na houpačce. Rekordní růsty střídají mírné propady, nicméně energie jsou na historických maximech a ukazuje se, že jako národ nejsme zrovna nejúspornější. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy EU a co nás stojí nejvíc?

Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to
Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to

Finance a bydlení

Stěhujete se nebo jen modernizujete ložnici? Odolat krásnému nábytku může být těžké, i když si ho zrovna nemůžete dovolit. Poradíme vám, jak nákup nového nábytku po finanční stránce zvládnout.

Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte
Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte

Finance a bydlení

Než začnete pronajímat vaši nemovitost, měli byste si pořádně nastudovat, jak má vypadat nájemní smlouva, tím si v budoucnu můžete ušetřit nejen starosti, ale také nejrůznější komplikace. Pravidlo dvakrát měř, jednou řež v tomhle odvětví platí obzvlášť.

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!
Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Finance a bydlení

Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.

Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí
Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí

Finance a bydlení

Pro mnohé z nás je dům či byt symbolem klidného zázemí. Místa, kam se rádi vracíme a v těžších dnech hledáme útočiště. Aby domov plnil své funkce, investujeme do jeho zvelebování. Zapomínat bychom ale neměli na jeho ochranu vhodným pojištěním.

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie
Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie

Finance a bydlení

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především dávat pozor? A co dělat, pokud nedojde ke změně dodavatele a zároveň už skončí smlouva s původním dodavatelem?

Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce
Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce

Finance a bydlení

Situace okolo hypoték je v posledních měsících tak nepřehledná, jako tomu už řadu let nebylo. Zpřísnění podmínek ČNB, rostoucí ceny nemovitostí, rekordní úrokové sazby a také velmi nepředvídatelný další vývoj. To všechno jsou důvody, proč dobří hypoteční poradci rostou na ceně. Jak ale takového poradce najít a poznat?

Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě
Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě

Finance a bydlení

Pronajímáte nemovitost? Dejte pozor na to, co máte ve smlouvě i jakou smlouvu použijete. Mohlo by vás to stát nemalé peníze i problémy. Co konkrétně si dobře pohlídat? Místo a způsob doručení písemnosti. Proč?

Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?
Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?

Finance a bydlení

Převedení hypotéky na jinou osobu popřípadě nemovitost? Ano, jde to, ale... Zjistěte, za jakých podmínek je to možné a čeho se vyvarovat.

Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány
Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány

Finance a bydlení

Životní úroveň v ČR podle celé řady ukazatelů roste. Zprávy uvádějí, že Češi mají stále větší zájem o nadstandardní bydlení, 73 % obyvatel disponuje víkendovým bydlením typu chata či chalupa a zájem roste i o jiné nadstandardní nemovitosti.

Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?
Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?

Finance a bydlení

Podle odhadů budou v blízké době končit levné hypotéky zhruba 50 tisícům lidí. Pokud se řadíte mezi ně, bude vás čekat rozhodnutí, co dál. Zafixovat jen na pár let, nebo zvolit raději dlouhou fixaci? Rozhodnutí to není jednoduché, proto jsme se právě na délky fixací zaměřili v novém díle naší hypoteční poradny.