Living > Jak si udělat > Dekorace > Vyrobte si originální servírovací tácy

Vyrobte si originální servírovací tácy

30. 12. 2015 | Dekorace

Při servírování odpolední kávy i slavnostního oběda je každá ruka dobrá a jistě by se hodil dostatečně velký tác. Tak proč si takového pomocníka nevytvořit podle svých představ?

Základní pomůcky k tvorbě

Servírovací tác můžete vytvořit z různých vysloužilých předmětů, poslouží vám rám od obrazů či fotografií, starý šuplík či dvířka od dřevěného příborníku či komody. Čím zajímavěji tvarované či vyřezávané prvky jsou, tím hezčí bude výsledek. Dále si připravte tavnou lepicí pistoli, paspartovací nůž, samořezné vruty pro přichycení úchytek a šroubovák. Neopomeňte zajímavé úchytky dvířek či šuplíků a dekorativní předměty. Využít můžete samolepicí tapety, staré fotografie, korkové zátky či staré krajky a lemovky.

Pro znovuzrození starých dřevěných prvků budete muset povrch nejprve obrousit hrubým smirkovým papírem, přetřít fungicidním nátěrem a lakem. Chcete-li vytvořit dojem nového předmětu, přetřete před lakováním tác barvou. A pokud by vás lákal patinovaný vzhled, použijte přes sebe dvě kontrastní barvy. Po zaschnutí vrchní vrstvu v rozích osmirkujte jemným papírem. Výsledek bude dokonalý.

Chystáme odpolední čaj

I když čekáte menší společnost na čajové či kávové posezení s ochutnávkou vydařeného cukroví, servírovací tác využijete. V tuto chvíli oceníte dostatečně prostorný tác. Abyste zamezili nechtěnému sklouznutí nádobí, nenechávejte plochu tácu absolutně hladkou, ale opatřete ji protiskluzem. Problém se týká zejména skleněného povrchu bývalých foto rámů. Jako protiskluz využijete například samolepicí tapetu.

Při výrobě tácu přemýšlejte o praktickém využití. Úchopy samozřejmě podtrhnou výsledný efekt, nicméně oproti jejich kráse je důležitější pohodlné držení. Čím těžší náklad budete na tácu mít, tím stabilnější uchopení potřebujete.

Snídaně bez spěchu

Kdo by si rád nedopřál sváteční snídani do postele? Ale pokládat hrnečky s kávou do pokrývek a drobit voňavou vánočku s marmeládou na prostěradlo může bleskově příjemné ráno zhatit.

Pro servírování do podušek můžete využít již vyrobený tác. Anebo si vytvořit ještě jeden speciální. Pro pohodlné snídání se hodí tác opatřit nožkami. Prostor mezi nimi by měl být dostatečně široký, aby se mezi něj vešly vaše nohy. Případně můžete ke spodní části tácu připnout starý polštář, pro přichycení vám poslouží nastřelovací sešívačka. Nevzhledné skoby můžete následně zakrýt přilepením lemovky či vkusné krajky.

Setkání ve velkém

Adventní a vánoční obědy se často nesou v duchu rodinných setkání u přeplněného jídelního stolu. Servírovací tác se může náhle zdát nedostačující. Potřebujete-li postupně servírovat pokrmy či si chcete ušetřit na jídelním stole místo, pořiďte si servírovací stolek. Ani jeho výroba nemusí být náročná.

Pro servírovací stolek můžete využít starou komodu. Té přimontujte dvě kolečka na přední stranu a dvě krátké nožky na zadní stranu. Při montáži doplňků si ohlídejte vyrovnání skříňky. Jinou alternativou je využití konstrukce starého kočárku, nejlépe se zachovalou aretací, ke které namontujete nosnou desku.

Při výrobě servírovacího stolku se řiďte praktickým využitím. Doplněk musí být jednoduchý pro manipulaci, ale nesmí se pohybovat svévolně. A samozřejmě by měl mít dost místa a dostatečnou nosnost.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com

Dále čtěte

Vyrobte si originální konferenční stolek

Vyrobte si originální konferenční stolek

Konferenční stolek je nezbytnou součástí každého obývacího pokoje. Jeho originální design může v některých případech utvářet i vzhled celého pokoje. Pokud toužíte po osobitém stylu, můžete si vyrobit vlastní konferenční stolek...

Vyrobte si dekoraci do koupelny - glycerínové mýdlo

Vyrobte si dekoraci do koupelny - glycerínové mýdlo

Vlastnoručně vyrobená dekorace vonící čistotou může být skvělý dárek pro přátele i vhodná dekorace vaší koupelny. Zkuste s námi objevit zajímavý koníček, který nabízí neuvěřitelné tvůrčí možnosti v pestré škále barev, tvarů i vůní.

Vyrobte si dekoraci - levandulový polštářek

Vyrobte si dekoraci - levandulový polštářek

Možná jste si přes léto nasušili velké množství levandule, protože máte rádi její vůni. Po nějakém čase se však z levandule začnou uvolňovat uschlé kvítky, je tedy lepší využít sušenou levanduli k výrobě některé z pěkných voňavých dekorací. Podívejme se tedy, jak se dá levandule využít i jinak, než jako sušená kytička ve váze.

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Dymnivka

Dymnivka

Masitými výhony a dělenými listy velmi nápadná trvalka. Květy přes bílou, žlutou a růžovou barvu až po modrou s nápadnými...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 464 aktivních uživatelů 73 149 témat)

Poslední příspěvky

jitrk
od: jitrk | 28. 09. 2016, 20:20

Ahojte, nepoznali byste někdo tuhle fuchsu? Vyk... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 20:02

rozhodně není problém zařídit doma kancelář, vy... Číst

PacAPusu
od: PacAPusu | 28. 09. 2016, 19:58

já bych se toho nebála... nemyslím si, že rekla... Číst

kvetinka272
od: kvetinka272 | 28. 09. 2016, 18:14

Bibi, já neumím odpočívat Dnes jsem kompletn... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist