Living > Jak si udělat > Dekorace > Velikonoční nadílka lákavá na pohled

Velikonoční nadílka lákavá na pohled

15. 3. 2016 | Dekorace

Už v dobách předkřesťanských se k období kolem jarní rovnodennosti vztahovaly významné oslavy. S dnešní podobou Velikonoc si okamžitě spojujeme tradiční symbol vejce. I tato symbolika má však své kořeny dávno před novozákonními událostmi. Vejce v sobě ukrývá zárodek nového života, je proto atributem plodnosti, úrodnosti, života.

Kraslice či vejce k nakousnutí?

Než se pustíte do kreativního vyjádření, rozhodněte se, jestli budete dekorovat vyfouklé kraslice nebo jedlá vejce. Podle toho budete vybírat barvy a případná lepidla na dekorace. Vždy mějte na paměti, že na vejce s jedlým obsahem můžete používat pouze jedlá barviva.

Vyfouklé kraslice důkladně propláchněte teplou tekoucí vodou, jinak si zahráváte se zdravím. Pro oschnutí a následné zdobení je můžete opatrně uchytit ke špejli a zapíchnout do kousku polystyrenu.

Vejce, u kterých chceme zachovat obsah, bude potřeba nejprve uvařit. Aby skořápky nepopraskaly, je dobré dodržet několik jednoduchých pravidel. Vejce nedávejte vařit přímo z lednice, nechte je alespoň 15 minut ohřát při pokojové teplotě. Vložte je do vhodně velkého hrnce, aby sebou ve vroucí vodě nemlela a příliš do sebe nenarážela. Vodu nezapomeňte osolit, a jakmile začne vřít, zdroj tepla ztlumte.

V jednoduchosti bývá krása

V barvách můžete nechat velikonoční vejce rozehrát díky dostupným potravinářským barvivům, nebo si vyzkoušet tradiční barvení pomocí přírodnin. Výsledný efekt nebude tolik intenzivní, zato věrnější. Aby se na skořápky vajec požadovaný odstín chytil, budete je muset vařit minimálně 10 minut rovnou s bylinou či kořením. Pro lepší výsledek přidejte do vody lžíci octa.

  • oranžovohnědou barvu získáte z cibulových slupek
  • sytě červenou vykouzlí nakrájená červená řepa se sklenkou červeného vína
  • růžová vznikne, ponecháte-li v nálevu jen samotnou řepu
  • zlatavou barvu vyčaruje kurkuma (neusnadňujte si cestu pomocí kari, nepouští barvu dostatečně dobře)
  • zelená je barva kopřiv
  • modrou vám pomůže vytvořit červené zelí
  • a hnědou barvu mletá káva

Svátek hojnosti a pohostinnosti

Drobné dekorace můžete tvořit opět pomocí přírodnin. Jistě si vzpomenete na jednoduchý trik s obtiskem lístků. Přírodní dekorace musí být drobné, aby na ploše skořápky vynikly. A musí být maximálně ploché, aby pod sebou zamezily přístupu barvě a mohl se tak obrys listu vyrýsovat. Vejce společně s rostlinkou napevno zavažte do silonové punčochy a vložte do barevného nálevu.

Nemáte-li dost trpělivosti, případně si nepřipadáte zruční na tradiční malbu voskem, pořiďte si potravinářské fixy. Bohužel jsou k dostání speciálně v cukrářských potřebách, objevíte je však ve vícero barevném provedení a dekorování si významně usnadníte. Nakonec, až obarvená vejce dostatečně zaschnou, jim nezapomeňte dodat lesk.

Dříve se malovaná vejce potírala sádlem, dnes si vystačíte i kouskem másla. A vaječná nadílka se bude vyjímat. Hotová vajíčka můžete umístit do ošatky, košíku či mísy vystlané nebarvenou slámou. Výsledný dojem bude působit rustikálně. Využít můžete i hezké kovové stojánky na vejce.

Tvoříte rádi? Inspirujte se na forum.living.cz

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com

Dále čtěte

Velikonoce omamných vůní a nezkrotných barev

Velikonoce omamných vůní a nezkrotných barev

Již od začátku roku se dny začínají pomalu prodlužovat a vše postupně spěje k odchodu zimy. Příroda se probouzí a my už pomalu vítáme jaro, blíží se Velikonoce. V tomto období se i v nás probouzí potřeba přinést si domů trochu té přírody, zima byla přeci jen dlouhá a my se chceme potěšit s jarní kytičkou. V následujícím příspěvku vám představujeme dvě poněkud méně tradiční, ale velice vděčné, jarní květiny.

Velikonoce – vajíčka, kam se podíváš

Velikonoce – vajíčka, kam se podíváš

Beránci, zajíčci, pestré pentle na pomlázkách a hlavně vajíčka nesmí ve velikonočně ozdobeném bytě chybět. Alespoň jednu dvě tradiční kraslice si pověsí na čerstvé zeleně narašené větvičky snad každá domácnost.

Velikonoční kraslice, které vám vyrazí dech

Velikonoční kraslice, které vám vyrazí dech

Slovinec Franc Grom je špičkovým umělcem v gravírování, nebo-li probrušování, v tomto případě velikonočních kraslic. Franc vajíčko vyfoukne a do každého udělá v průměru 2500 až 3500 různě velkých dírek. Piplačka, ale ten výsledek!

Komentáře ke článku

Přidat komentář
  • Zatím bez komentáře

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.

captcha

Doporučená témata

interiér, bydlení, kuchyně, ložnice, koupelna, nábytek

Rostlina dne

Hlohyně

Hlohyně

Hlohyně je stálezelený keř, který zdobí chocholíkovité květy složené z mnoha drobných bílých kvítků. Roste poměrně hustě...

Atlas rostlin

Diskutujte o bydlení na fóru

(26 311 aktivních uživatelů 73 065 témat)

Poslední příspěvky

KaHu
od: KaHu | 24. 05. 2016, 21:07

...i já tady hledám pohodu, klídek, hezké foteč... Číst

Feler-ka
od: Feler-ka | 24. 05. 2016, 20:23

Mazlíček. https://www.facebook.com/Animalia-275... Číst

Feler-ka
od: Feler-ka | 24. 05. 2016, 20:21

Mazlíček. https://www.facebook.com/Animalia-275... Číst

Woodoo
od: Woodoo | 24. 05. 2016, 20:07

A do koho jsem tady rypala, kdyz jsem popsala p... Číst

Bohaté fotogalerie
plné inspirace a trendů
Postupy a návody
na tvoření dekorací a úpravy bytu
Nejdéle žijící fórum
o bydlení na českém internetu
Lifestylový magazín
s 13-ti letou tradicí
TOPlist